Podczas prac archeologicznych związanych z budową nowej linii metra w Brukseli odnaleziono kości mamutów i innych prehistorycznych zwierząt - powiadomiła w piątek agencja Belga za komunikatem sekretarza stanu ds. urbanistyki i dziedzictwa kulturowego Ansa Persoonsa.
Uitzonderlijke vondsten tijdens de afgelopen dagen van mammoetbotten en andere prehistorische dieren tijdens archeologische opgravingen van https://t.co/d5Xuh6Pmod op de werf van Metro 3 Meer info volgt! pic.twitter.com/iI8fdx6298
AnsPersoonsFebruary 16, 2024
Kości odkryto podczas wykopalisk na południu miasta - oznajmiła Persoons w laboratorium archeologicznym w urban.brussels.
Urban.brussels to służba rządowa odpowiedzialna za wdrażanie polityk regionalnych w zakresie planowania przestrzennego, dziedzictwa kulturowego i rewitalizacji obszarów miejskich w całym Regionie Stołecznym Brukseli.
Organizacja koncentruje się także na prewencyjnych wykopaliskach archeologicznych podczas budowy metra.
Prehistoryczne fragmenty kości pochodzą z okresu paleolitu, kiedy człowiek nauczył się wytwarzać i używać narzędzi kamiennych.
Właśnie w tym okresie żyły m.in. mamuty. Oprócz kości tych zwierząt płci męskiej i żeńskiej odkryto także szczątki olbrzymich jeleni i dzikich koni.
Te artefakty znaleziono na głębokości od 8 do 9 metrów w warstwach osadów z ostatniej epoki lodowcowej - wyjaśniła w rozmowie z agencją Belga Bea De Cupere, archeozoolog z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych.
Szacuje się, że kości mają od 12 tys. do 120 tys. lat.
Dokładniejsze oszacowanie wieku znaleziska będzie możliwe po dalszej analizie kości w laboratorium.