"Dzisiaj Anonymous postanowili dokonać oblężenia waszej strony w odpowiedzi na doktryny, liturgie i absurdalne, anachroniczne przykazania, które propaguje i szerzy na świecie wasza organizacja" - taki komunikat wydała głośna międzynarodowa grupa hakerów Anonymous. W ten sposób poinformowano o ataku na stronę internetową Watykanu.
Atak na stronę Watykanu był skuteczny. Witryna www.vatican.va została zablokowana. Nie wiadomo jakiej metody ataku użyli hakerzy. Prawdopodobnie ponownie był atak typu DDOS, polegający na wysłaniu na serwer ogromnej ilości zapytań, czyli prób wejść, które blokują stronę.
Wcześniej hakerzy podpisujący się jako Anonymous wielokrotnie atakowali oficjalne strony najważniejszych instytucji i urzędów w wielu krajach. Ostatnio przyznali się do ataku na strony amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. Jeden z członków grupy napisał na Twitterze: "CIA Tango Down" - to określenie często używane przez hakerów z Anonymous w przypadku włamań na strony różnych instytucji (w ten sposób obwieszczali między innymi atak na stronę polskiego Sejmu). Nawiązuje ono do żargonu wojskowego, w którym "Tango Down" oznacza "cel unieszkodliwiony".
Po ataku na stronę CIA hakerzy nie podali żadnego wyjaśnienia, dlaczego dokonali włamania.
Na początku lutego Anonymous przechwycili też poufną telekonferencję ekspertów FBI i Scotland Yardu na temat zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni. 15-minutowe nagranie opublikowali w internecie.Wcześniej zaatakowali strony rządowe w Polsce - była to odpowiedź na stanowisko polskich władz w sprawie kontrowersyjnej międzynarodowej umowy ACTA. Z tego samego powodu włamywali się też na rządowe witryny Słowacji, Czech czy Francji.
Ofiarami tej luźno powiązanej grupy hakerów padli też scjentolodzy, branża muzyczna, a nawet takie giganty finansowe jak Visa i MasterCard.