Sierżant Gilad Szalit został uwolniony po ponad 5 latach w niewoli Hamasu i wrócił do Izraela. Jak sam mówi, czuje się dobrze. Szalit został uwolniony w zamian za wypuszczenie na wolność ponad tysiąca palestyńskich więźniów.
W wywiadzie dla egipskiej telewizji Szalit powiedział, że dowiedział się, iż zostanie uwolniony, około tygodnia temu. Dodał, że bał się, iż zostanie w niewoli "jeszcze przez wiele lat" i że "coś może pójść nie tak".
Telewizja egipska pokazała 25-letniego Szalita w otoczeniu izraelskich służb bezpieczeństwa. Wyglądał na zdrowego i wydawało się, że nie ma trudności z chodzeniem. Miał na sobie ubranie cywilne i czapkę.
Żołnierz, który ma także obywatelstwo francuskie, ma zostać przewieziony helikopterem do bazy lotniczej Tel Nof na południu Izraela, gdzie czekają na niego rodzice i gdzie zostanie powitany przez premiera Benjamina Netanjahu, ministra obrony Ehuda Baraka i szefa sztabu generalnego Benny'ego Ganca. Władze izraelskie obiecały "dyskretne przyjęcie (Szalita) w poszanowaniu życzeń żołnierza i jego rodziny".
Szalit został początkowo przewieziony ze Strefy Gazy do Egiptu i dopiero stamtąd przybył do Izraela.
Schwytany 25 czerwca 2006 r. Szalit został wymieniony na grupę 1027 palestyńskich więźniów - w większości skazanych na dożywocie. Trwa ich uwalnianie.
Nad ranem 477 palestyńskich więźniów opuściło izraelskie więzienie na pustyni Negew i autobusami odjechało w kierunku Kerem Szalom, przejścia granicznego ze Strefą Gazy. Według izraelskich źródeł przekazano ich już przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
Za dwa miesiące izraelskie więzienia ma opuścić druga grupa 550 Palestyńczyków.
Porozumienie w sprawie wymiany Gilada Szalita za ponad 1000 palestyńskich więźniów zawarły tydzień temu władze Izraela i rządzący w Strefie Gazy radykalny Hamas.
Wśród osób na opublikowanej liście znajduje się m.in. Ahlam Tamimi, była dziennikarka, która przyłączyła się do zbrojnego ramienia Hamasu. Została skazana na karę wielokrotnego dożywocia m.in. za pomoc w wybieraniu miejsc ataków samobójczych. Na wolność wyjść ma również Mohammed Al-Szaratha, przywódca specjalnej jednostki Hamasu, odpowiedzialnej za porwanie i zabicie dwóch izraelskich żołnierzy w 1989 roku. Został skazany na potrójne dożywocie i osobny wyrok 30 lat więzienia.
Ponadto na liście według Hamasu znalazł się Yehia Sanwar, współzałożyciel zbrojnego ramienia Hamasu.
Będzie to pierwsza tak duża wymiana więźniów od maja 1985 roku. Wówczas w zamian za trzech wziętych do niewoli w Libanie żołnierzy Izrael zwolnił z więzień 1150 Palestyńczyków.
Gilad Szalit został uprowadzony 25 czerwca 2006 r. w wyniku ataku palestyńskich bojowników na posterunek armii izraelskiej w pobliżu Kerem Szalom, niedaleko granicy ze Strefą Gazy.