Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wizyty w Wielkiej Brytanii przedstawi plany wypożyczenia brytyjskiemu muzeum słynnej Tkaniny z Bayeux z XI wieku - poinformował w środę dziennik "The Times".
Bayeux Tapestry loaned to Britain leaving France for the first time in 950 years https://t.co/UofAreOSi4 pic.twitter.com/xx16czQGGX
DailyMirror17 stycznia 2018
Decyzja o pierwszym w historii wypożyczeniu tego dzieła sztuki ma być jednym z głównych elementów 35. szczytu francusko-brytyjskiego, który odbędzie się w akademii wojskowej w Sandhurst, ok. 55 km na południowy zachód od Londynu.
Macron i brytyjska premier Theresa May mają też rozmawiać m.in. o wspólnych działaniach w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony, polityki wewnętrznej i kontroli przepływu osób (w tym o granicy w Calais i Dover), a także o trwającym procesie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Tkanina z Bayeux to ręcznie haftowane płótno o wymiarach 70 metrów na 50 cm przedstawiające podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę, bitwę pod Hastings w 1066 roku i życie codzienne mieszkańców ówczesnej Normandii. Według legendy płótno zostało zamówione i wykonane przez królową Matyldę, żonę Wilhelma, dla uczczenia sukcesu jej męża, choć część badaczy sugeruje, że arcydzieło mogło powstać w Wielkiej Brytanii.
Zdaniem gazety gotowość rządu w Paryżu do wypożyczenia Tkaniny z Bayeux ma symbolizować siłę przyjaźni francusko-brytyjskiej także po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Negocjacje w tej sprawie trwały od wielu miesięcy, a obecnie prowadzone są badania, które mają potwierdzić, czy i jak będzie można bezpiecznie przewieźć dzieło sztuki przez kanał La Manche.
Według informacji "Timesa" nie zdecydowano jeszcze, które z brytyjskich muzeów otrzyma prawo do pokazania Tkaniny z Bayeux; taka wyjątkowa wystawa spodziewana jest dopiero za około pięć lat.
Wielka Brytania co najmniej dwukrotnie podejmowała w przeszłości próby wypożyczenia tkaniny - w 1953 roku na koronację królowej Elżbiety II i w 1966 roku na obchody 900. rocznicy bitwy pod Hastings. W obu przypadkach negocjacje zakończyły się niepowodzeniem.
(j.)