Oskarżony m.in. o szpiegostwo obywatel Belgii Olivier Vandecasteele został skazany przez irański sąd na 40 lat więzienia oraz karę chłosty - 74 uderzenia batem. Informację na ten temat podała agencja Associated Press powołując się komunikat irańskiego resortu sprawiedliwości.
Sąd rewolucyjny Iranu skazał 41-letniego Oliviera Vandecasteele na 12,5 roku więzienia za szpiegostwo, 12,5 roku za współpracę z wrogimi rządami i 12,5 roku za pranie pieniędzy. Belg został również ukarany grzywną w wysokości 1 mln dolarów i skazany na 2,5 roku więzienia za przemyt waluty. Vandecasteele nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.
Rodzina Vandecasteele poinformowała w grudniu, że Olivier od miesięcy jest przetrzymywany w irańskim więzieniu i prowadzi strajk głodowy. Zgodnie z wypowiedzią rodziny, został pozbawiony dostępu do wybranego przez siebie adwokata i cierpi na poważne problemy zdrowotne.
Po ogłoszeniu wyroku - jak poinformowała agencja Reutera - irański ambasador w Brukseli został wezwany na rozmowę do belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Nie jest jasne, czy zarzuty wobec Belga, pracownika organizacji pomocowych, są związane z antyrządowymi protestami, które wstrząsają Iranem od połowy września 2022 r. Od rozpoczęcia masowych demonstracji w Iranie aresztowano wielu cudzoziemców, obwiniając "wrogów z zagranicy" o podburzanie obywateli. Kolejni uczestnicy protestów są skazywani na karę śmierci.
Young Kurdish girl in Iran cries at funeral of her father who was ruthlessly killed by the Islamic regime for demanding a dignified life.I want my dad. I want my dad." #NewYear2023 pic.twitter.com/FSsEj5QIUw
Samira_GhaderiJanuary 1, 2023
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Tuerk stwierdził w wydanym we wtorek oświadczeniu dotyczącym sytuacji w Iranie, że "wykorzystanie jako broni postępowań karnych do karania ludzi za korzystanie z podstawowych praw, takich jak uczestnictwo lub organizowanie demonstracji, oznacza zatwierdzane państwowo zabójstwa". W sobotę w Iranie powieszono dwóch mężczyzn za rzekome zabicie członka sił bezpieczeństwa w czasie protestów.
Tuerk uznał, że w licznych sprawach w Iranie doszło do naruszeń prawa do rzetelnego procesu i sprawiedliwego procesu, w tym stosowano niejasno sformułowane przepisy karne, odmawiano dostępu do obrońcy z wyboru, wymuszano przyznania się do winy pod wpływem tortur i odmawiano prawa do odwołania od wyroku.
The fearlessness of #Iran|ians is incredible. They are protesting all night in front of prison to prevent the executions of #MohammadGhobadlou and #MohammadBoroughani - and at least for today, it seems they were successful. #StopExecutionsInIran pic.twitter.com/OjfK6xP8HY
HNeumannMEPJanuary 9, 2023
Wykonywanie wyroków śmierci przez władze Iranu, potępiane przez coraz większą liczbę krajów, zbiegło się w czasie ze zmniejszeniem intensywności protestów - oceniła agencja Reutera.