W Światowym Dniu Radia opowiemy o radiu, jakiego nie znacie. BBC Radio 4 - kanał brytyjskiej rozgłośni publicznej - posiada niezwykle istotną funkcję dla obronności Wielkiej Brytanii. Jego ewentualne zaprzestanie nadawania wpłynie na kluczową decyzję kapitanów okrętów, na których znajdują się głowice atomowe.
Rozgłośnia nadaje w eterze na falach długich, co oznacza, że może być słyszalna na większości terenów kuli ziemskiej bez wsparcia internetu i łączy satelitarnych. Jej sygnał - lub jego brak - jest bardzo ważnym elementem brytyjskiego systemu obrony - czymś na kształt dźwiękowej latarni morskiej.
W kapitańskim sejfie każdego z czterech brytyjskich podwodnych okrętów nuklearnych znajduje się tzw. list ostateczny. Piszą go kolejni premierzy po objęciu przez nich urzędu, a jego treść jest okryta tajemnicą. Wiadomo natomiast czego dotyczy.
W sytuacji, w której sygnał BBC Radio 4 znika z eteru na dłużej niż 4 godziny, a możliwość nawiązania komunikacji z dowództwem jest utracona, kapitanowie mają obowiązek otworzenia listu. Brak nadawania stacji przez BBC może na przykład oznaczać, że nastąpił atak nuklearny i Wielka Brytania zmieciona została z powierzchni ziemi. Taka komunikacja zapewnia możliwość przeprowadzenia odwetu.
Świadomość tego powinna studzić zapędy każdego agresora. Brytyjskie nuklearne okręty podwodne cały czas patrolują międzynarodowe akweny. Uzbrojone są w rakiety typu Trident z głowicami atomowymi.
Jeśli sygnał BBC Radio 4 zniknie na dłużej, kapitanowie okrętów będą mieli do podjęcia ważną decyzję. Pierwszym krokiem jest przeczytanie zalakowanego i trzymanego w sejfie listu.
Następnie na jego podstawie i na podstawie dostępnych informacji (lub ich braku), kapitanowie będą musieli wydać odpowiednie rozkazy. Będą za to osobiście odpowiedzialni.
Radio BBC Radio 4 nadaje codziennie na długich falach raport pogodowy dla statków komercyjnych. Jest on słyszalny niezależnie od internetu i łączy satelitarnych na wszystkich morzach i oceanach.
BBC Radio 4 istnieje od września 1967 roku.