"Według ustaleń Prokuratury Generalnej, Rosjanie od 24 lutego popełnili ponad 47,9 tys. zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy" - przekazał szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak. Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 53 mln dolarów na zakup sprzętu do sieci energetycznej. "Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę" - zapewnił w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Ukraina pokrywa obecnie 70 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, 30 proc. to deficyt, który trzeba korygować poprzez ograniczenie zużycia - poinformował na posiedzeniu rządu premier Denys Szmyhal. Rosjanie ostrzelali budynek szpitala w Chersoniu - powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko, dodając, że nikt nie ucierpiał. Najważniejsze wydarzenia związane z 279. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 29.11.2022 r.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek w wieczornym wystąpieniu wideo, że sytuacja na linii frontu pozostaje trudna, a siły rosyjskie próbują nacierać w Donbasie i Charkowie.
Sytuacja na froncie jest trudna - powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu wideo. Pomimo bardzo dużych strat okupanci nadal próbują nacierać na obwód doniecki, zdobyć przyczółek w obwodzie ługańskim, przenieść się do obwodu charkowskiego, planują coś na południu - dodał.
Ale my bronimy się, co najważniejsze, nie pozwalamy wrogowi zrealizować jego zamiarów. Mówili, że zajmą obwód doniecki - wiosną, latem, jesienią. W tym tygodniu już zaczyna się zima, wprowadzili tam swoją regularną armię, codziennie tracą setki zmobilizowanych i najemników, budują umocnienia - powiedział prezydent.
Przebywająca z wizytą w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała w czwartek brytyjskich posłów do "zjednoczenia światowej społeczności" i pomocy w zakończeniu konfliktu Ukrainy z Rosją. Podkreśliła, że Ukraina potrzebuje nie tylko zwycięstwa, ale i sprawiedliwości.
Przemawiając w Izbie Gmin, Zełenska porównała rosyjskie bombardowanie ukraińskich miast do nalotów na Wielką Brytanii dokonywanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. W trakcie przemówienia pokazała zdjęcia przedstawiające efekty ostatnich rosyjskich ataków lotniczych.
Wasza wyspa przetrwała naloty, które były identyczne z tymi, które Rosja przeprowadza, by rzucić nas na kolana. Codziennie słyszymy syreny identyczne z tymi, które słyszały pokolenia Brytyjczyków. Wy się nie poddaliście i my się nie poddamy - zapewniła.
Rosjanie informują, że w wyniku ostrzałów w obwodzie kurskim dwa regiony zostały częściowo pozbawione energii.
Kobieta została ranna w rejonie Nikopola w wyniku ostrzału Federacji Rosyjskiej - poinformował przewodniczący dnipropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk.
Izba Poselska czeskiego parlamentu wyraziła zgodę na pobyt i szkolenie ukraińskich żołnierzy w Czechach. Zatwierdziła również wysłanie czeskich żołnierzy do szkolenia Ukraińców w innych państwach unijnych. Decyzję posłów musi jeszcze potwierdzić senat i podpisać prezydent.
Premier Węgier Viktor Orban podpisał rozporządzenie rządu przedłużające o kolejne siedem miesięcy stan zagrożenia w związku z toczącą się na Ukrainie wojną.
Niemiecka firma zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW) oraz estoński producent Milrem Robotics potwierdziły wysłanie 14 bezzałogowych pojazdów gąsienicowych THeMIS na Ukrainę w ramach działań finansowanych przez niemieckie ministerstwo brony - poinformował portal "The Kyiv Independent".
Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie - powiedział rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Rozmowa dotyczyła sytuacji politycznej, wojskowej i humanitarnej na Ukrainie" - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.
"Kanclerz potępił trwające ostrzały i zapewnił Ukrainę o dalszym wsparciu" - potwierdził rzecznik. Przypomniał, że dotychczas rząd federalny udzielił Ukrainie krótkoterminowej pomocy finansowej na naprawę infrastruktury energetycznej w wysokości ok. 56 mln euro, ponadto Niemcy dostarczają ponad 350 generatorów.
Kanclerz zapowiedział także dalsze wsparcie Niemiec dla Ukrainy, m.in. w zakresie obrony powietrznej oraz długoterminowej odbudowy. "Kanclerz RFN i prezydent Ukrainy potwierdzili kontynuowanie bliskiej i konstruktywnej współpracy" - podkreślił rzecznik rządu w komunikacie.
Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczenie jej uzbrojenia - powiedział w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.
Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.
Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.
Według ustaleń Prokuratury Generalnej, Rosjanie od 24 lutego popełnili ponad 47,9 tys. zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy - przekazał szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.
Zginęło ponad 8,4 tys. cywilów, w tym 440 dzieci. Zniszczono 46 tys. budynków i dziesiątki tysięcy obiektów infrastruktury cywilnej - powiedział Jermak podczas wystąpienia online na odbywającej się w Paryżu konferencji poświęconej "scenariuszom pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię agresji".
Bestialstwo, z którym mamy do czynienia, poraża. Kiedy nasze organy ścigania przeprowadzały ekshumację w Iziumie, znaleziono ciało niepełnoletniej dziewczynki, która najpierw została zgwałcona, a potem - brutalnie pobita. Znaleziono ciało chłopaka, któremu przed egzekucją obcięto genitalia. Odkrywamy takie rzeczy za każdym razem, gdy wyzwolona zostaje nowa miejscowość - mówił Jermak, cytowany na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.
Jermak podkreślił, że główną zbrodnią Rosji, której sprawcy muszą zostać ukarani, jest agresja na Ukrainę.
Szef gabinetu prezydenta oświadczył, że stworzenie specjalnego międzynarodowego trybunału ds. agresji Rosji przeciwko Ukrainie umożliwi przywrócenie sprawiedliwości i ukaranie wszystkich winnych zbrodni na Ukrainie.
Przegłosowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy, budżetu i uniknięcie strajku kolejarzy powinny być priorytetami Kongresu przed świętami Bożego Narodzenia - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z przywódcami obu partii w Kongresie.
Mam nadzieję, że będziemy pracować razem, by zapewnić finanse dla państwa, (walki z Covid) i wojny na Ukrainie - powiedział Biden rozpoczynając spotkanie z liderami obu partii w Senacie i Izbie Reprezentantów.
Pokazujemy jedność i wsparcie dla Ukrainy. Nie wycofamy się - zapewnił w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.
Zgodziliśmy się, że wesprzemy Ukrainę, by poradziła sobie ze zniszczeniami sieci energetycznej - dodał Stoltenberg, podsumowując ustalenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO, którzy spotkali się w stolicy Rumunii.
Wcześniej tego dnia sekretarz generalny NATO podkreślił, że "wszyscy sojusznicy zgadzają się co do konieczności podtrzymywania pomocy dla Ukrainy" i przypomniał, że "Putin próbuje użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciwko Ukrainie".
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał do większej pomocy w związku z masowym zniszczeniem infrastruktury energetycznej na Ukrainie.
Miliony Ukraińców stoją teraz w obliczu zimy wielkich trudności, ciemności i chłodu - powiedział podczas wizyty w centrum logistycznym Niemieckiego Czerwonego Krzyża na lotnisku w Berlinie.
Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za wojnę, rażące naruszenie prawa międzynarodowego i zasad Karty Narodów Zjednoczonych - zadeklarowali ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego obradujący w Bukareszcie.
"Zgromadziliśmy się w Bukareszcie, blisko brzegów Morza Czarnego, w czasie, gdy trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i dobrobytowi obszaru euroatlantyckiego. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę wojnę, rażące naruszenie prawa międzynarodowego i zasad Karty Narodów Zjednoczonych" - czytamy w ogłoszonym komunikacie szefów dyplomacji.
"Rosyjska agresja, w tym uporczywe i pozbawione skrupułów ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną, pozbawia miliony Ukraińców podstawowych usług komunalnych. Wpłynęły na globalne dostawy żywności i zagroziły najbardziej wrażliwym krajom i narodom świata. Niedopuszczalne działania Rosji, w tym działania hybrydowe, szantaż energetyczny i lekkomyślna retoryka nuklearna, podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach" - podkreślili ministrowie.
Ministrowie spraw zagranicznych NATO obradujący w Bukareszcie wyrazili solidarność z Polską po incydencie z 15 listopada, który doprowadził do tragicznej śmierci w rezultacie rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę.
"Solidaryzujemy się z Polską po incydencie z 15 listopada, który doprowadził do tragicznej śmierci w rezultacie rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Potępiamy okrucieństwo Rosji wobec ludności cywilnej Ukrainy oraz łamanie praw człowieka, takie jak przymusowe deportacje, tortury i barbarzyńskie traktowanie kobiet, dzieci i osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, w tym przemoc seksualną (...), muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Potępiamy również tych wszystkich, w tym Białoruś, którzy aktywnie ułatwiają Rosji agresję przeciwko Ukrainie" - czytamy w deklaracji opublikowanej przez ministrów.
Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował stworzenie "trójstronnej unii gazowej" z Kazachstanem i Uzbekistanem. Chodzi między innymi o rozbudowę infrastruktury, by błękitne paliwo mogło spokojnie płynąć do krajów Azji Środkowej oraz Chin.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 53 mln dolarów na zakup sprzętu do sieci energetycznej. Sprzęt ma zostać dostarczony w trybie przyspieszonym.
Jak podał Departament Stanu, Blinken ogłosił pomoc dla Ukrainy podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G7+ w Bukareszcie. Środki mają zostać przeznaczone na zakup transformatorów rozdzielczych, wyłączników automatycznych i innego sprzętu kluczowego dla działania sieci energetycznej.
"Ten sprzęt zostanie szybko dostarczony w trybie przyspieszonym, by pomóc Ukraińcom przetrwać zimę" - napisano w komunikacie.
Już wcześniej USA przeznaczyły 55 mln dolarów na zakup agregatów i innego sprzętu potrzebnego do wznowienia dostaw prądu dla obszarów dotkniętych rosyjskim bombardowaniem, a także 145 mln na wzmocnienie ukraińskiej sieci.
Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę - zapewnił w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Wszyscy sojusznicy zgadzają się co do konieczności podtrzymywania pomocy zapewnianej Ukrainie - zapewnił Stoltenberg podczas wspólnej konferencji z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą w Bukareszcie.
Kułeba powiedział, że jego kraj potrzebuje obrony przeciwlotniczej i transformatorów.
W stolicy Rumunii we wtorek rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Ukraina pokrywa obecnie 70 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, 30 proc. to deficyt, który trzeba korygować poprzez ograniczenie zużycia - poinformował na posiedzeniu rządu premier Denys Szmyhal.
Premier zapewnił, że pomimo ciągłych ostrzałów systemu energetycznego, pozostaje on funkcjonalny.
"Prąd mają wszystkie regiony oprócz obwodu chersońskiego, którego terytorium jest gęsto zaminowane i są istotne uszkodzenia" - napisał Szmyhal w serwisie Telegram. W ostatnich dniach informowano o stopniowym odnawianiu dostaw prądu w Chersoniu.
Rosjanie ostrzelali budynek szpitala w Chersoniu - powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko, dodając, że nikt nie ucierpiał.
Chersoń, stolica obwodu na południu Ukrainy, został wyzwolony 11 listopada po blisko ośmiu miesiącach okupacji. Po tym, jak wojska przeciwnika w wyniku ukraińskiej kontrofensywy wycofały się na wschodzi (lewy - przyp. red.) brzeg Dniepru, rozpoczęły one regularne ostrzały miasta. Rosjanie atakują cele cywilne, w wyniku których giną mieszkańcy miasta.
Były dowódca wojsk NATO w Europie twierdzi, że wraca sprawa wysłania MiG-ów na Ukrainę. Amerykański admirał James Stavridis w artykule zamieszczonym przez agencję Bloomberg pisze, że przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozważają wysłanie na Ukrainę samolotów bojowych.
Bank centralny Estonii rozpoczął emisję dwóch milionów monet o wartości dwóch euro z napisem "Slava Ukraini" - poinformowała agencja BNS.
Monety zostaną wprowadzone do obiegu przez banki oraz punkty sprzedaży detalicznej. Ich zakup będzie również możliwy jako część charytatywnej cegiełki. Środki zebrane w ten sposób trafią bezpośrednio na Ukrainę.
Prezydent Chin Xi Jinping oznajmił, że Pekin jest gotowy na bliższą współpracę energetyczną z Moskwą.
Współpraca energetyczna jest ważnym filarem politycznej współpracy politycznej między Chinami i Rosją - podkreślił szef państwa, cytowany przez agencję Xinhua.
Rosyjscy okupanci sprowadzają na zajęte tereny obwodu chersońskiego na południu Ukrainy funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa - zaalarmował przedstawiciel rady obwodowej Chersońńszczyzny Serhij Chłań.
Celem wroga jest wzmocnienie nacisku na ludność cywilną, aby skłonić ją do wyjazdu do Rosji - podkreślił Chłań.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o rozpoczęciu seryjnej produkcji pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm, używanych w sowieckich systemach.
"Państwowy koncern Ukroboronprom rozpoczął seryjną produkcję pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm" - napisano.
W komunikacie nie poinformowano, czy produkcja pocisków jest zlokalizowana na Ukrainie, czy poza nią.
Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol powiedział podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.
Szef IEA dodał, że według prognoz jego organizacji do końca pierwszego kwartału 2023 roku spadek produkcji rosyjskiej ropy może wynieść 2 mln baryłek dziennie.
Nie jestem pewien, czy świat będzie potrzebował dodatkowej produkcji ropy i węgla za 6-7 lat - ocenił Birol.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił projekt kandydatury Odessy do organizacji Międzynarodowej Wystawy w 2030 roku - poinformowało biuro ukraińskiej głowy państwa.
Zełenski zgłosił projekt odeskiej kandydatury w ramach 171. Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych.
W tym roku Ukraina stała się globalnym przykładem odwagi. A miliardy ludzi na wszystkich kontynentach zobaczyły, co znaczy ukraińska niezłomność i dlaczego rosyjski terror nie osiągnie swojego celu. I zobaczą, że Ukraina stanie się wzorem odbudowy - powiedział ukraiński prezydent.
Przebywający w Niemczech uchodźcy z Ukrainy mimo wojny wracają do ojczyzny.
Chcę być ze swoją rodziną. Nie spotkałam żadnego Ukraińca, który planowałby zostać w Niemczech po wojnie - powiedziała portalowi RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) 19-letnia Daria Uszakowa.
Premier wciąż nie potrafi odpowiedzi na pytanie, czy Polska przyjmie wyrzutnie rakiet Patriot z Niemiec. Mimo że mija 9 dni od złożenia oferty przez niemiecki resort obrony i mimo jasnego wyjaśnienia Berlina, że wyrzutnie mogą trafić wyłącznie na wschód Polski, a nie jak chce rząd PiS - na Ukrainę.
W okupowanej przez Rosję części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, szczególnie w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej, przymusowo wcielono do armii i wysłano do walki przeciwko ukraińskim wojskom 58 proc. górników - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez władze w Kijowie.
"Kolaboranci nawet zwrócili się do Moskwy o zmniejszenie tempa mobilizacji, obawiając się całkowitego załamania górnictwa węglowego na Ługańszczyźnie. Nie wydaje się jednak możliwe, by Kreml podjął taką decyzję, ponieważ dla rosyjskich władz życie Ukraińców nie ma żadnej wartości. Nawet tych, którzy walczą w ich własnych szeregach" - czytamy na łamach serwisu.
Unia Europejska nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli Ukraina się załamie, to pełnoskalowa wojna zagrozi kolejnym krajom - powiedział w Brukseli wicepremier i minister kultury RP Piotr Gliński po zakończeniu posiedzenia Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu.
Przekazanie Ukrainie systemów Patriot, samolotów F-16 czy czołgów Leopard byłoby ważnym wsparciem dla Ukrainy, która płaci największą cenę za bezpieczeństwo Europy - oświadczył na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
"Żadne piękne słowa nie powiedzą więcej niż konkretne działania. Przekazanie Ukrainie (systemów) Patriot, (samolotów) F-16 czy czołgów Leopard to nie tylko obrona powietrzna, myśliwiec czy czołg. To także ważny akt wsparcia dla narodu, który przygotowuje się do przetrwania najcięższej zimy w historii i płaci najwyższą cenę za bezpieczeństwo Europy" - napisał Podolak na Twitterze.
No eloquent speech will say more than concrete action. "Patriot", "F-16", or "Leopard" for its not only about air defense or a tank, but also an important support act for people preparing to survive their harshest winter and paying the highest price for Europe's security.
Podolyak_MNovember 29, 2022
Ukraińska armia otrzymała pierwsze wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe LRU, przekazane przez Francję.
"Jest to wymierny dowód przyjaźni łączącej prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Emmanuela Macrona" - oznajmił na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
The 4th brother in the Long Hand family, LRU from , has arrived in !#UAarmy now is even more powerful for deterring&destroying the enemy.That is a visible result of friendship between @ZelenskyyUa and @EmmanuelMacron Thank you to @SebLecornu, the government & people of ! pic.twitter.com/ENcsiOYJw9
oleksiireznikovNovember 29, 2022
W sobotę mieliśmy największą liczbę uchodźców z Ukrainy od wielu miesięcy - ponad tysiąc osób w ciągu doby - powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Jego zdaniem, dodatkowym impulsem, który może spowodować zwiększenie liczby przybywających do Polski, są prognozowane na przyszły tydzień mrozy w Ukrainie.
Według fińskiej straży granicznej, niemal wszyscy Rosjanie, którzy jesienią przybyli do Finlandii, w tym w związku z ogłoszeniem w Rosji powszechnej mobilizacji, nie powrócili do ojczyzny w przewidzianych terminach.
Nielegalny pobyt w unijnej strefie Schengen próbują zatuszować, podrabiając stemple paszportowe.
Senator ds. wewnętrznych Berlina chce szybko deportować 600 Mołdawian, ponieważ potrzebne są miejsca dla uchodźców wojennych z Ukrainy - pisze portal dziennika "taz".
Naszą humanitarną troską są uchodźcy wojenni z Ukrainy - podkreśliła senator.
Chcemy, aby system pomocy uchodźcom był odpowiednio przygotowany, aby polski podatnik zapłacił możliwie jak najmniej za ewentualną kolejną falę uchodźców - powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej po obradach Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.
Sąd w Oslo skazał 50-letniego obywatela Federacji Rosyjskiej z izraelskim paszportem na 120 dni więzienia za filmowanie dronami.
Mężczyzna złamał przepisy sankcyjne, zabraniające Rosjanom korzystania w Norwegii z tego rodzaju sprzętu.
1900 tabletów i 300 laptopów otrzymały wrocławskie placówki oświatowe w ramach współpracy miasta z UNICEF-em. Z przekazanego sprzętu skorzystają przede wszystkim ukraińscy uczniowie z oddziałów przygotowawczych.
Nie będzie pokoju w Europie, jeśli Ukraina nie odzyska suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej. Dalsze poparcie dla Ukrainy jest absolutnie konieczne - powiedział w Bukareszcie, przed rozpoczęciem szczytu ministerialnego państw NATO, szef MSZ Zbigniew Rau.
"Sankcje wobec Rosji wprowadzone po agresji na Ukrainę muszą być utrzymane, a nawet zaostrzone" - ocenił w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
W jego ocenie kolejne działania rosyjskich władz na arenie międzynarodowej pokazują, że sankcje Zachodu - choć niewystarczające - przynoszą efekty, realnie osłabiając możliwości finansowania wojny przez władze Rosji.
Rosjanie zaczęli usuwać z internetowych map zniszczone przez siebie budynki w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - informuje ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.
Dotychczas 49 osób w Czechach usłyszało zarzuty akceptowania i wspierania rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował rzecznik czeskiej policji Ondrzej Moravczik.
Ponad 400 tysięcy rosyjskich obywateli uciekło do Kazachstanu po ogłoszeniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Około 100 tysięcy Rosjan zdecydowało się tam na razie pozostać - oświadczyła kazachstańska minister pracy i opieki socjalnej Tamara Dujsenowa, cytowana przez ukraińską agencję Ukrinform.
W większości obwodów Ukrainy alarmy odwołano, w ślad za wyciem syren nie poszły na szczęście rosyjskie ostrzały.
Otrzymujemy wsparcie tam, gdzie potrzebujemy i gdzie się go domagaliśmy słusznie. Nagle mówimy: "nie, nie zrobimy tego, ponieważ Niemcy są źli, Niemcom nie ufamy, niby są naszymi sojusznikami ale traktujemy ich, jakby byli naszymi wrogami". To jest totalnie niespójne - mówiła w Rozmowie w południe w RMF FM Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, pytana o reakcję polskich władz na niemiecką propozycję dot. przekazania baterii Patriot. Podważamy naszą pozycję w NATO, nasz przekaz w NATO. Albo chcemy bezpieczeństwa natowskiego, ukraińskiego i naszego, albo go nie chcemy i przedkładamy jakieś ideologiczne względy nad rzecz najważniejszą, jaką dzisiaj jest bezpieczeństwo - dodała była ambasador RP w Moskwie i przedstawicielka instytutu Strategie 2050.
Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu drogą morską. Pokazuje to, że Stary Kontynent nie pozbył się całkowicie zależności od surowca z Rosji, nawet jeśli transport rurociągami został znacząco wstrzymany - zauważa "Financial Times".
Słowacja przekazała Ukrainie ostatnie z 30 bojowych wozów piechoty (BWP-1), które Bratysława latem obiecała dostarczyć Kijowowi - poinformował minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’. W zamian za darowiznę Słowacja otrzyma od Niemiec 15 czołgów Leopard 2A4.
Pierwszy z niemieckich czołgów ma trafić na Słowację w grudniu. Kolejne, jeden lub dwa, będą przekazywane co miesiąc, aż do wypełnienia zobowiązania ze strony Berlina.
Władze w Moskwie próbują walczyć ze skutkami zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę; w tym celu Kreml zwrócił się do Indii z prośbą o dostarczenie części zamiennych do samochodów, samolotów i pociągów - poinformowała rosyjska sekcja BBC.
Lista podzespołów, które miałyby być sprowadzone z Indii, liczy około 500 pozycji i zajmuje 14 stron - powiadomiły niezależne media. Jak wyjaśniono, Rosja chciałaby importować m.in. tłoki, pompy olejowe, zderzaki, pasy bezpieczeństwa, kamizelki ratunkowe, opony lotnicze, a także systemy paliwowe, łączności i przeciwpożarowe.
Na 15 lat pozbawienia wolności skazano agenta rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który prowadził działalność wywrotową w Odessie na południu Ukrainy - poinformowało Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze.
Po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji mężczyzna zaczął prowadzić działalność wywrotową w Odessie. 22 sierpnia wywiesił na jednym z budynków mieszkalnych flagę Rosji z napisem: "Odessa to rosyjskie miasto". Zdjęcie flagi przekazał stronie rosyjskiej, by było wykorzystywane w materiałach propagandowych.
Mężczyzna również gromadził i przekazywał Rosjanom informacje o ukraińskich siłach zbrojnych i obiektach wojskowych w Odessie, a także dane ukraińskich patriotów. Werbował byłych ukraińskich pracowników struktur siłowych do udziału w działaniach wywrotowych.
Skazany planował ze wspólnikami porwać lokalnego przedsiębiorcę, który zajmował się wolontariatem. W tym celu w jednej z piwnic zorganizowano salę tortur, by wymusić na przedsiębiorcy oddanie całego majątku.
Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. W Kijowie jest to pierwszy alarm od pięciu dni. Wcześniej w sieciach społecznościowych informowano o aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego i marynarki wojennej na Morzu Czarnym.
Władze zaapelowały do mieszkańców Ukrainy o ukrycie się w schronach przeciwlotniczych.
Rosyjscy okupanci kontrolujący Zaporoską Elektrownię Atomową na południu Ukrainy zabronili wstępu na teren obiektu pracownikom, którzy odmówili podpisania kontraktów z państwowym koncernem Rosatom - powiadomił ukraiński sztab generalny.
Zarządzenie zaczęło obowiązywać od poniedziałku.
Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na okupowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji elektrownia została zajęta przez agresora, a następnie teren obiektu był wielokrotnie ostrzeliwany. Władze Ukrainy alarmowały, że są to zagrażające bezpieczeństwu rosyjskie prowokacje.
Rosja odchodzi od rozmieszczania na Ukrainie wojsk w formie batalionowych grup taktycznych, które przez ostatnie 10 lat odgrywały ważną rolę w jej doktrynie wojennej, bo wojna ujawniła słabości tej koncepcji - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
"Koncepcja BGT odgrywała ważną rolę w rosyjskiej doktrynie wojennej przez ostatnie 10 lat, a bataliony były zintegrowane z pełnym zakresem pododdziałów wspierających, w tym pancernych, rozpoznawczych i (w odróżnieniu od zwykłej praktyki zachodniej) artylerii. Kilka wewnętrznych słabości koncepcji BGT ujawniło się w dotychczasowych intensywnych, zakrojonych na szeroką skalę walkach na Ukrainie" - napisano.
"Stosunkowo niewielki udział bojowej piechoty w BGT często okazywał się niewystarczający. Zdecentralizowana dystrybucja artylerii nie pozwoliła Rosji w pełni wykorzystać przewagi w liczbie posiadanych dział, a niewielu dowódców BGT było w stanie elastycznie wykorzystywać nadarzające się okazje w sposób, do jakiego model BTG został zaprojektowany" - wskazano.
Rosyjskie wojska okupacyjne zabiły ukraińskiego pisarza dziecięcego Wołodymyra Wakułenkę. Jego ciało, które zidentyfikowano przez badanie DNA, odnaleziono wcześniej w miejscu masowych pochówków w mieście Izium w obwodzie charkowskim.
"Dziś wieczorem rodziców Wołodymyra Wakułenki poinformowano, że ekspertyza DNA potwierdziła: w grobie (nr) 319 znajdowało się ciało ich syna" - napisała na Facebooku była żona literata, Iryna Nowicka.
49-letni Wakułenko poszukiwany był od marca, gdy wojska rosyjskie zajęły wieś Kapytoliwka w rejonie (powiecie) iziumskim. Pisarz został zabrany przez Rosjan wraz z niepełnosprawnym synem, którego później wypuszczono - poinformowały ukraińskie media.
Wakułenko był autorem 13 książek i laureatem nagród literackich. Był uczestnikiem proeuropejskiej rewolucji godności z przełomu lat 2013-2014 oraz wolontariuszem wspierającym siły ukraińskie, które walczyły w zajętym przez Rosjan Donbasie.
W październiku ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych informowało, że w wyzwolonej we wrześniu wschodniej części obwodu charkowskiego i na północy obwodu donieckiego ekshumowano dotychczas około tysiąca ciał cywilów i wojskowych.
Największe skupisko grobów odkryto w lesie w Iziumie, gdzie znajdowały się szczątki 447 cywilów i żołnierzy.
Armia rosyjska na Krymie kwateruje żołnierzy w prywatnych domach miejscowych mieszkańców - napisał na Telegramie szef Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow, cytowany przez agencję Ukrinform.
W miejscowości Sowieckoje rozmieszczono ostatnio ponad 600 rosyjskich żołnierzy. Ponieważ we wsi nie ma wolnych pomieszczeń, które mogłyby przyjąć tak dużą liczbę żołnierzy, rosyjskie władze okupacyjne wzywają ludność cywilną do przyjmowania rosyjskich żołnierzy na kwatery w swoich domach - napisał Czubarow.
Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.
Inwazja Rosji na Ukrainę w lutym bieżącego roku nie zaskoczyła NATO; wcześniej dzieliliśmy się informacjami wywiadowczymi z Ukrainą i opinią publiczną - podkreślił Stoltenberg.
Wojna zaczęła się w 2014 roku, a nie w 2022 roku - zastrzegł szef NATO.
Rosjanie uprawiają "techniczny kanibalizm", składając nowe pociski z części sowieckich rakiet; nie ma co liczyć na szybkie wyczerpanie podstawowych zapasów - uważa ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś.
Myślę, że w rzeczywistości nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile Rosjanie mają rakiet, nawet sami Rosjanie. Bo są to zapasy sowieckie, składające się z zapasów rakiet zbudowanych w latach 60., 70., 80., później, jak myślę, już mniej (ich) produkowano - podkreślił ekspert, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy dotyczy pewnego uszczegółowienia tych przepisów, które do tej pory mieliśmy. I co ważne, ona nie będzie dotyczyła tych osób, które przyjeżdżają teraz do Polski. Ta nowelizacja dotyczy przede wszystkim tych osób, które już są od dłuższego czasu w Polsce - mówił w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24 Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu do spraw uchodźców z Ukrainy.
Minister chciała poprawić swoje notowania. Po Przewodowie zobaczyła okienko na poprawę relacji z Polską - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Justyna Gotkowska - wicedyrektorka Ośrodka Studiów Wschodnich, pytana o złożoną przez szefową niemieckiego resortu obrony Christine Lambrecht ofertę dot. przekazania Polsce baterii Patriot. Kontroferta polska została w Niemczech źle zrozumiana. Początkowo zrozumiano ją jako ofertę wysłania niemieckich baterii Patriot na Ukrainę wraz z niemieckimi żołnierzami, co oznaczałoby de facto udział NATO w konflikcie, co jest dla Niemców nieakceptowalne. Dla całego NATO jest to również nieakceptowalne - dodała.
Dla Rosjan gwałty i przemoc seksualna są kolejnym instrumentem prowadzenia wojny. Bardzo otwarcie o tym opowiadają, bo czują, że mogą uniknąć odpowiedzialności - mówiła w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.
Minionej doby rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie ponad 50 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, a także dziewięć ostrzałów rakietowych i 13 ataków lotniczych - podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Poprzedniego dnia ukraińskie siły odparły rosyjskie ataki w okolicy 10 miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim.
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło trzy uderzenia w miejsca zgromadzenia składu osobowego, uzbrojenia i sprzętu przeciwnika - czytamy. Strącono rosyjskie samoloty Su-25 i Su-24.
Na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego okupacyjne siły "nacjonalizują" majątek przedsiębiorstw rolniczych; w miejscowości Biłokurakyne wywożone są plony i sprzęt z lokalnych firm - pisze sztab.
Rozlokowanie rosyjskich sił na Białorusi nie służy przygotowaniu kolejnego ataku na Ukrainę z północy, lecz najpewniej ma zwiększyć możliwości szkolenia wojska i stanowi element operacji dezinformacyjnej - oceniają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Wydaje się, że Kreml chce wykorzystać fakt przemieszczenia rosyjskich sił na terytorium Białorusi w charakterze operacji dezinformacyjnej wymierzonej w Zachód i Ukrainę - czytamy w najnowszej analizie. Ma to skoncentrować siły ukraińskie wokół Kijowa, by nie mogły być wykorzystywane na wschodzie i południu Ukrainy.
Przerzucenie w listopadzie rosyjskich sił na Białoruś ma zwiększać potencjał szkoleniowy rosyjskiej armii, a nie służyć prowadzeniu walk z tego terytorium - dodają analitycy. Podkreślają, że możliwości szkoleniowe w wojsku rosyjskim spadły m.in. w związku z tym, że w działaniach zbrojnych zginęło wielu instruktorów.
W ocenie ISW jest mało prawdopodobne, by do ataku na Ukrainę zostały wykorzystane białoruskie siły.
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy napisał we wtorkowym komunikacie, że nie obserwuje oznak formowania wrogich sił ofensywnych na tym kierunku. Zaznaczył jednak, że spodziewane jest przemieszczenie pewnych sił przeciwnika z terytorium Białorusi po nabyciu przez nie zdolności bojowych.
Specjalna linia między dowódcami USA i Rosji, stworzona podczas wojny na Ukrainie, by uniknąć bezpośredniego konfliktu między mocarstwami, została dotąd wykorzystana tylko raz - donosi agencja Reutera. USA miały jej użyć, by przekazać swoje obawy dotyczące rosyjskich operacji wokół infrastruktury krytycznej na Ukrainie.
Musimy być silniejsi w obronie naszych wartości, ale nie za pomocą wielkiej retoryki, lecz twardego pragmatyzmu - mówił brytyjski premier Rishi Sunak. Zapewnił, że Londyn będzie wspierać Ukrainę, jak długo jak potrzeba, a złota era w stosunkach z Chinami się skończyła. Wyjaśnił, że broniąc Ukrainy, Wielka Brytania broni także siebie, a reakcja na rosyjską agresję pokazała, że twierdzenia o słabości Zachodu okazały się nieprawdziwe.
Sunak wieczorem wygłosił przemówienie na dorocznym bankiecie wydawanym przez lorda majora gminy City of London, które było zarazem jego pierwszym dużym przemówieniem poświęconym polityce zagranicznej po objęciu przed pięcioma tygodniami urzędu premiera.
Podkreślił, że w czasie, gdy przeciwnicy - Rosja i Chiny - realizują długoterminowe plany, krótkoterminowość ani myślenie życzeniowe nie wystarczą. Oznacza to, że musimy być silniejsi w obronie naszych wartości i otwartości, od której zależy nasz dobrobyt. Oznacza to zapewnienie silniejszej gospodarki w kraju, jako podstawy naszej siły za granicą. I oznacza to stawienie czoła naszym konkurentom, nie za pomocą wielkiej retoryki, ale za pomocą zdecydowanego pragmatyzmu - mówił Sunak.
Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.
Kwota zgromadzonych środków na naszą inicjatywę Ziarno z Ukrainy rośnie i przekracza już 180 milionów dolarów. To już jest jedna z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych w historii. A będzie jeszcze większa - powiedział Zełenski.
Wymienił przy tym kraje, które ogłosiły już swój wkład finansowy, techniczny lub logistyczny do inicjatywy. To Austria, Belgia, Bułgaria, Wielka Brytania, Grecja, Estonia, Irlandia, Hiszpania, Włochy, Kanada, Katar, Łotwa, Litwa, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia.
Bardzo znaczący udział w inicjatywie ogłosiły także Rumunia, Słowenia, USA, Turcja, Węgry, Finlandia, Francja, Chorwacja, Czechy, Szwajcaria, Szwecja i Unia Europejska. Do grona tego dołączyły Korea Płd., Japonia, a także NATO i ONZ.
Zełenski wyjaśnił, że zebrane środki zostaną przeznaczone na dostawy ukraińskiej żywności do krajów Afryki i Azji, w których najbardziej odczuwalny jest głód.
Wszyscy razem pokazujemy, że elementy ukraińskiej formuły pokoju, z których jednym jest globalne bezpieczeństwo żywnościowe, są racjonalne i skuteczne oraz mogą i powinny być realizowane w interesie Ukrainy i całego świata - podkreślił ukraiński prezydent.
Inicjatywa Ziarno z Ukrainy została uruchomiona z okazji 90. rocznicy Hołodmoru. W jej ramach do połowy przyszłego roku Kijów planuje wysłanie około 60 statków z ukraińskim zbożem do najbiedniejszych krajów Afryki i Azji.
Stany Zjednoczone, a także sojusznicy i partnerzy będą nadal czynić starania, aby zapewnić Ukraińcom wszystko, czego potrzebują do odbudowania zniszczonej infrastruktury - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.
Podkreślił, że Waszyngton nie dopuści do tego, aby Rosja zamieniła mróz w broń przeciwko Ukrainie.
Po pierwsze, będziemy nadal dostarczać siłom zbrojnym Ukrainy środki, broń, zdolności i szkolenia, których potrzebują, aby odnosić sukcesy na polu bitwy - oznajmił Kirby.
Po drugie, współpracujemy z naszymi sojusznikami i partnerami na całym świecie, a już na pewno współpracujemy wewnętrznie z innymi agencjami administracji, aby zapewnić Ukraińcom części zamienne, sprzęt, transformatory - to, czego potrzebują do odbudowy działania jej systemów energetycznych i przywrócenia zasilania - powiedział przedstawiciel Białego Domu.
Według niego ta lista jest długa. Jednocześnie Kirby zaznaczył, że nie cały sprzęt pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, w szczególności sieci energetyczne i sprzęt elektryczny na Ukrainie mają normy europejskie.
Kirby nazwał także odrażającym to, co robi na Ukrainie reżim Putina, który najpierw używał żywności jako broni, potem zastraszania, a teraz - zimowego chłodu. Podkreślił, że prawie wszystkie ostatnie ataki rakietowe Federacji Rosyjskiej były wymierzone w infrastrukturę cywilną, w szczególności w obiekty energetyczne, wodne i ciepłownicze.