Sobota obfitowała w geologiczne wydarzenia na rosyjskiej Kamczatce. Tego dnia doszło tam zarówno do bardzo silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,0, jak i erupcji wulkanu Szywiełucz.

REKLAMA

W sobotę u południowo-wschodniego wybrzeża Kamczatki, na wschód od Pietropawłowska Kamczackiego, doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,0. Hipocentrum, czyli ognisko trzęsienia pod powierzchnią ziemi, było położone na głębokości 29 km.

Trzęsienie ziemi było mocno odczuwalne na powierzchni ziemi. Do bazy amerykańskiej Narodowej Służby Geologicznej zgłoszono 16 raportów dotyczących intensywności wstrząsów; wszystkie pochodziły z lub okolic wspomnianego już Pietropawłowska Kamczackiego.

Rosyjskie media przekazały, że w wyniku trzęsienia ziemi uszkodzone zostały 22 budynki. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Po trzęsieniu ziemi wydano ostrzeżenie przed tsunami. Amerykańskie Pacific Tsunami Warning Centre w Honolulu przekazało wówczas, że zagrożenie tsunami o wysokości maksymalnie metra obejmuje wybrzeża położone w odległości do 300 km od epicentrum trzęsienia ziemi.

More video from the M7.0 earthquake that struck Kamchatka, Russia. The videos towards the end are a bit whoahhhh pic.twitter.com/8JIVdcoofd

volcaholic1August 17, 2024

Ostatecznie tsunami powstało, ale fale miały wysokość zaledwie 25 centymetrów.

Erupcja wulkanu Szywiełucz

Jakby tego było mało, tego samego dnia rozpoczęła się erupcja kamczackiego wulkanu Szywiełucz. Obłok erupcyjny osiągnął wówczas wysokość najpierw 8, a potem 9 km nad poziomem morza. Erupcja trwała jeszcze w niedzielę, choć jej skala była już mniejsza.

Kierownik naukowy Centrum Hydrometeorologicznego Rosji Roman Wilfand powiedział, cytowany przez agencję TASS, że erupcja wulkanu stwarza niekorzystne warunki dla lotnictwa.

Przewiduje się emisję popiołu do wysokości 9 km nad poziomem morzem. Taka sytuacja, choć rzadka, stwarza pewne utrudnienia dla ruchu lotniczego - powiedział główny rosyjski meteorolog. Zaznaczył, że w takich warunkach przyjmuje się jako optymalną decyzję o zmianie trasy lotu w zależności od obszaru rozproszenia popiołu.

Przedstawiciele kamczackiego oddziału Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazali, że erupcja wulkanu nie wpłynęła na codzienne życie mieszkańców. W niedzielę w mieście Ust´-Kamczatsk odnotowano niewielki opad popiołu.

Szywiełucz to aktywny wulkan znajdujący się na Kamczatce w Rosji. Położony jest w odległości około 450 km od Pietropawłowska Kamczackiego, co czyni go najdalej wysuniętym na północ aktywnym wulkanem tego półwyspu.

Szywiełucz uważany jest również za jeden największych i najaktywniejszych wulkanów w tym regionie. Jego wysokość wynosi 3307 m n.p.m. Wiek wulkanu szacowany jest na 60-70 tysięcy lat.