Amerykańska tarcza antyrakietowa na Wyspach? Biuro premiera Tony'ego Blaira potwierdza, że Wielka Brytania prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy na temat umieszczenia części kontrowersyjnej tarczy na brytyjskim terytorium.
Według tamtejszych mediów, premier Blair jest przekonany, że tarcza zwiększy bezpieczeństwo kraju. Spekuluje się, że silosy z rakietami przechwytującymi – takie jakich budowę planuje się w Polsce – w Wielkiej Brytanii mogłyby być rozmieszczone w jednej z istniejących amerykańskich baz wojskowych. Rzecznik brytyjskiego rządu podkreśla jednak, że na razie nie zapadła w tej sprawie żadna decyzja.
Tygodnik "The Economist" napisał wcześniej, że premier Blair już od kilku miesięcy dyskretnie zabiega o umieszczenie instalacji tarczy na Wyspach Brytyjskich i rozmawiał już na ten temat z prezydentem USA. Rzecznik brytyjskiego rządu nie zdementował doniesień tygodnika. Stwierdził tylko, że "idą one za daleko". Podkreślił, że Londyn chce prowadzić rozmowy, by Wielka Brytania była brana pod uwagę, jeśli Stany Zjednoczone będą rozbudowywać system.
Czy to oznacza, że USA rezygnują z pomysłu budowy swojej bazy w Polsce i Czechach? Wysłannik RMF FM Robert Kalinowski usłyszał w Pradze, że nic nie jest przesądzone. W czeskiej stolicy mówi się, że poważne negocjacje z Amerykanami dopiero się zaczynają. Polska i Czechy mogą skorzystać na budowie, ale najważniejsze jest pytanie: Jak bardzo Amerykanie potrzebują swoich baz na naszym terenie? - zastanawia się Jiri Peha, doradca byłego prezydenta Vaclava Havla. Jeśli mają alternatywę, to zbudują tarczę w Wielkiej Brytanii, albo jeszcze gdzieś indziej, i my nic na tym nie skorzystamy - zaznacza.
Wydaje się, że informacje o ewentualnym umieszczeniu tarczy na Wyspach Brytyjskich są sygnałem, że Amerykanie w każdej chwili mogą się wycofać z rozmów z Polakami i Czechami. Szczególnie, gdy warunki stawiane przez Warszawę i Pragę będą zbyt wyrównane, lub społeczne protesty – zbyt duże.
Z kolei generał Henry Obering, szef amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej, stwierdził, że USA nie planują rozbudowy systemu tarczy antyrakietowej w Europie, poza Polską i Czechami.