Co najmniej 200 osób zginęło, a ponad 1100 zostało rannych w wyniku ataku Hamasu na Izrael - poinformowały izraelskie media. Radykalne ugrupowanie najpierw przeprowadziło zmasowany ostrzał rakietowy, a następnie nieokreślona liczba bojowników przedostała się do Izraela. Islamski Dżihad poinformował o przyłączeniu się do walk po stronie Hamasu. "Obywatele Izraela, jesteśmy w stanie wojny i ją wygramy. To nie jest operacja militarna, to nie jest eskalacja" - powiedział w pierwszym wystąpieniu premier Izraela Benjamin Netanjahu. Minister obrony Izraela Joav Galant ogłosił powołanie rezerwistów, "zgodnie z potrzebami armii". Wydarzenia na Bliskim Wschodzie śledzimy w relacji na żywo.
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprowadziło czwarty, najwyższy poziom ostrzeżenia dla podróżujących na całym terytorium Izraela i odradza jakiekolwiek podróże do tego kraju. W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula, możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +972 547 444 106.
- "Ambasada RP w Tel Awiwie, Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah i Centrala MSZ pozostają w stałym kontakcie z partnerami międzynarodowymi i monitorują sytuację na miejscu. W działania zaangażowane są także polskie placówki w Libanie, Jordanii i Egipcie. Ze względu na prawie całkowite zamknięcie lotniska oraz ograniczenia na przejściach granicznych, ewakuacja nie jest na chwilę obecną możliwa" - czytamy w komunikacie MSZ.
Ta relacja nie jest już aktualizowana. Najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata znajdziesz na naszej stronie głównej.
Portal dziennika "Haarec" poinformował, że izraelski minister bezpieczeństwa Itamar Ben Gwir ogłosił w kraju stan wyjątkowy, a policji rozszerzył uprawnienia. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez najbliższe 48 godzin w całym kraju poza promieniem 80 kilometrów od granicy ze Strefą Gazy, gdzie kontrolę sprawuje wojsko.
Władze mogą podczas obowiązywania stanu wyjątkowego wprowadzić godzinę policyjną, bez uprzedzenia zakazać wstępu na określone obszary, a także nakazać obywatelom udostępnienie służbom rzeczy osobistych i sprzętu - takiego jak pojazdy i broń. Funkcjonariusze policji są uprawnieni do użycia "uzasadnionej siły" wobec cywilów, którzy nie zastosują się do ich poleceń i odmówią oddania swoich rzeczy.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas powiedział w rozmowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że to polityka Izraela doprowadziła do eskalacji i prowadzi do "eksplozji" - podała palestyńska agencja WAFA.
Blinken potępił ataki Hamasu i wezwał do deeskalacji.
Hamas twierdzi, że jego bojownicy przeniknęli do Izraela między innymi za pomocą paralotni oraz innych tego typu urządzeń - poinformował dziennik "The Telegraph" i zamieścił film na kanale YouTube nagrany najprawdopodobniej przez samych terrorystów palestyńskich.
Film pokazuje bojowników przekraczających granicę z Izraelem przy użyciu paralotni. Na filmie widać emblemat zbrojnego skrzydła Hamasu oraz palestyńską flagę.
Widać też bojowników przelatujących nad murem oddzielającym Strefę Gazy od właściwego terytorium Izraela. Po wylądowaniu uzbrojeni ludzie atakują budynki z wymalowanymi na nich gwiazdami Dawida, symbolem Izraela i judaizmu.
"The Telegraph" zaznacza, że jego dziennikarzom nie udało się zweryfikować prawdziwości wideo ani tego, czy nagranie rzeczywiście przedstawia sobotnie ataki bojowników Hamasu na Izrael, czy też np. ćwiczenia takich ataków.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział "potężną zemstę" na Hamasie po tym, jak palestyńska organizacja przeprowadziła atak, w wyniku którego zginęło ponad 150 Izraelczyków, a kilkudziesięciu innych zostało pojmanych.
W krótkim przemówieniu wideo szef izraelskiego rządu powiedział, że Hamas będzie odpowiedzialny za dobro przetrzymywanych zakładników. Zapewni ponadto, że Izrael wyrówna rachunki z każdym, kto ich skrzywdzi.
Według Centralnej Rady Żydów w Niemczech, środki bezpieczeństwa przed instytucjami żydowskimi są zwiększane w całym kraju w związku z atakiem terrorystycznym na Izrael.
Ochrona Żydów w Niemczech ma dla nas najwyższy priorytet - powiedziała portalowi gazety "Bild" minister spraw wewnętrznych RFN Nancy Faeser.
Ze względu na sytuację w Izraelu, Wizz Air odwołuje loty do i z Tel Awiwu zaplanowane na niedzielę 8 października - poinformował przewoźnik lotniczy.
Z powodu sytuacji w Izraelu następujące rejsy PLL LOT w dniu 8 października zostały odwołane: LO 153/156, LO 155/LO160 - poinformował na X (dawniej Twitter) rzecznik prasowy LOT Krzysztof Moczulski.
"Informacje odnośnie kolejnych rejsów będziemy przekazywać na bieżąco. Na stronie http://lot.com podajemy kontakt dla Pasażerów lecących do i z Tel-Awiwu" - dodał Moczulski.
Siły Obronne Izraela twierdzą, że Hamas przetrzymuje zakładników; wśród jeńców w Strefie Gazy oraz na terytorium Izraela są cywile i żołnierze, w tym oficerowie - poinformował portal stacji CNN. Pojawiły się filmy pokazujące obywateli Izraela w rękach hamasowców.
Wcześniejsze doniesienia mówiły, że w niewoli terrorystów z Hamasu jest około 50 osób, przetrzymywanych w kibucu Be'eri na południu kraju. Pojawiła się też informacja o zakładnikach uwięzionych w prywatnym domu w mieście Ofakim.
Już co najmniej 200 Izraelczyków i 232 Palestyńczyków zginęło w walkach, które w godzinach porannych zapoczątkowało ugrupowanie Hamas.
Z powodu działań bojowych na niespotykaną od lat skalę premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał liderów opozycji do stworzenia rządu jedności narodowej.
Izrael został zaatakowany przez palestyńskich terrorystów, a każdego roku do Palestyńczyków płynie ponad 340 milionów euro. Zakręcenie kurka z pieniędzmi to minimum, które musi się teraz wydarzyć.
"Żadnych więcej niemieckich pieniędzy dla tych barbarzyńców!" - pisze w komentarzu portal dziennika "Bild".
W wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy życie straciło 232 Palestyńczyków - poinformował tamtejszy resort zdrowia.
Jesteśmy przygotowani na eskalację sytuacji na północy kraju - powiedział rzecznik izraelskiej armii, odnosząc się do potencjalnego zagrożenia ze strony Hezbollahu.
Rzecznik dodał, że w ataku na Izrael zaangażowanych było "setki palestyńskich bojowników".
Rzecznik izraelskiej armii przyznał, że Hamas przetrzymuje "znaczącą" liczbę izraelskich zakładników.
W ataku Hamasu na Izrael zginęło co najmniej 200 osób - poinformowała izraelska telewizja Channel 12.
Izrael poinformował listownie Radę Bezpieczeństwa ONZ, że "Hamas ponosi wyłączną odpowiedzialność (za dzisiejsze ataki) oraz poniesie konsekwencje tych wydarzeń".
W związku z atakiem Hamasu na Izrael wzmocniono środki bezpieczeństwa w izraelskich placówkach i rezydencjach dyplomatycznych oraz w przedstawicielstwie palestyńskim we Włoszech - podały włoskie media.
Kolejne nagranie z najnowszego ataku rakietowego Hamasu na miasta w środkowej części Izraela, w tym Tel Awiw.