Jednym z punktów oficjalnej wizyty Elżbiety II w Republice Irlandii jest wizyta w dublińskim browarze Guinnessa. Monarchini odwiedzi też stadninę koni i teren zawodów hippicznych. Jest to pierwsza wizyta brytyjskiej głowy państwa w Irlandii od stu lat. Królowa spędzi tam cztery dni.
Największe znaczenie będzie miała wizyta na stadionie Croke Park w Dublinie, gdzie w 1920 r. brytyjscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając 14 osób. Pretekstem był rozkaz zabicia funkcjonariuszy brytyjskiego wywiadu, wydany przez jednego z liderów antybrytyjskiego powstania w Irlandii Michaela Collinsa. Wydarzenie to przypomniał fabularny film z 1996 r. pt. "Michael Collins". Monarchini złoży także wieniec w Ogrodzie Pamięci, symbolizującym ofiarę z życia bojowników o niepodległość Irlandii. Odda też hołd blisko 50 tys. poległym żołnierzom irlandzkim, którzy w I wojnie światowej walczyli po stronie Brytyjczyków.
Elżbieta II wygłosi przemówienie na zamku w Dublinie (jedyne w czasie pobytu), odwiedzi też renomowaną uczelnię Trinity College, targ pod gołym niebem w Cork, stadninę koni w Kildare i teren zawodów hippicznych w Tipperary. W czasie pobytu w Dublinie będzie jej towarzyszył brytyjski premier David Cameron.
Irlandzka organizacja "Sprawiedliwość dla Zapomnianych" zaapelowała do Elżbiety II, by nakłoniła premiera Camerona do odtajnienia akt dotyczących zamachów w Dublinie i Monaghan sprzed 37 laty.
W obu zamachach, z 17 maja 1974 r., zginęło 34 mężczyzn i kobiet. Był to największy akt terrorystyczny w latach zbrojnego konfliktu w Irlandii Płn. (1968-88), który przeniósł się także na terytorium Republiki Irlandii i W. Brytanii.
Rozpoczynającej się we wtorek wizycie Elżbiety II w Republice Irlandii towarzyszą największe w historii kraju środki bezpieczeństwa. W Dublinie pozamykano niektóre ulice, wprowadzono ograniczenia w parkowaniu. Zaplombowano włazy do studzienek i posprawdzano uliczne latarnie.