Donald Trump wraz z żoną Melanią goszczą w Warszawie. Para prezydencka przyleciała w środę wieczorem. Dziś, po godzinie 9 prezydent USA spotkał się z Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim. „Potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które łączą naszych obywateli. Polska to nie tylko wielki przyjaciel, ale i ważny sojusznik oraz partner” – mówił Trump na konferencji prasowej. Prezydent USA wziął także udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza. „Ona odbuduje cały region i "zagwarantuje, że wasza infrastruktura, tak samo jak wasze zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa i swobody przywiążą was do całej Europy i całego Zachodu” – powiedział amerykański przywódca. Po godzinie 13 Donald Trump wygłosił przemówienie na warszawskim Placu Krasińskich.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
PLAN WIZYTY DONALDA TRUMPA W POLSCE:

- Po godzinie 9 Donald Trump spotkał się w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim

- Po spotkaniu obu prezydentów na Zamku Królewskim odbędą się rozmowy plenarne delegacji polskiej i amerykańskiej

- Trump jest gościem szczytu Trójmorza, w którym uczestniczy także 12 liderów państw położonych w regionie pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym.

- Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów wizyty Trumpa w Polsce jest jego wystąpienie na pl. Krasińskich. Poprzedzi je złożenie hołdu przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich przez obie pary prezydenckie i weteranów

- niewykluczone, że w czasie wizyty w Warszawie Donald Trump spotka się z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Wciąż trwają rozmowy na ten temat

- prezydent USA z Polski uda się na szczyt G20 w Hamburgu.

12:57

SZCZEGÓŁOWĄ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z PRZEMÓWIENIA DONALDA TRUMPA NA PLACU KRASIŃSKICH MOŻECIE ŚLEDZIĆ TUTAJ.

12:46

Około 200 osób zgromadziło się w czwartek na rogu ulic Miodowej i Schillera w Warszawie na kontrmanifestacji w związku z wizytą w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. Zgromadzeni skandują: "Precz z Trumpem". Protest jest zabezpieczony przez policjantów.

12:26

Jako głowy państw powinniśmy wspierać współpracę w obszarze Trójmorza: współpracę gospodarczą, polityczną. Liczę, że zaangażują się w to nasze rządy, że zaangażują się w to samorządy w naszych krajach, ale przede wszystkim, że zaangażuje się w to biznes i te wielkie przedsięwzięcia będą realizowane - powiedział Andrzej Duda na szczycie Trójmorza.

Wspomnę tylko o tym - żebyśmy wiedzieli, jaka jest perspektywa - że nasi przyjaciele z Chorwacji, pani prezydent, mają ekspertyzę, która wskazuje na to, że w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych, z których każdy jest perspektywiczny. Czy warto mówić coś więcej - 157 wielkich projektów infrastrukturalnych - podkreślił prezydent Polski.

12:22

Prezydent Donald Trump ma powiedzieć na placu Krasińskich w Warszawie, że Amerykanie, Polacy i narody Europy cenią "indywidualną wolność i suwerenność".

Musimy pracować razem, by przeciwstawić się siłom, czy to pochodzącym ze środka, czy to z zewnątrz, z Południa czy ze Wschodu, które grożą osłabieniem tych wartości i wymazaniem związków z kulturą, wiarą i tradycją sprawiających, że jesteśmy tym, kim jesteśmy - cytuje AFP fragmenty przemówienia.

Amerykański prezydent ma także wezwać do walki z biurokracją. Po obu stronach Atlantyku, nasi obywatele stawiają czoło jeszcze jednemu zagrożeniu, ale takiemu, które możemy ściśle kontrolować. To zagrożenie jest dla niektórych niewidoczne, ale Polakom bardzo dobrze znane. To pełzająca rządowa biurokracja, która pozbawia naród żywotności i bogactwa - powie Trump.

Zachód stał się wielki nie dzięki papierkowej robocie i regulacjom, ale dlatego, że ludzie mieli swobodę podążania za swoimi marzeniami i przeznaczeniem - podkreśli prezydent.

Z wcześniej przekazanych przez media fragmentów przemówienia wynika, że dla Trumpa Polska jest przykładem poszukiwania wolności; prezydent wezwie też Polskę i innych sojuszników USA w Europie do przeciwstawienia się ekstremizmowi.

Polska jest "przykładem dla innych poszukujących wolności i tych, którzy chcą wykazać się odwagą i wolą obrony cywilizacji" - ma według agencji Associated Press powiedzieć Trump.

Historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie stracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać i który nigdy nie zapomniał, kim jest - wynika z fragmentów przemówienia.

Trump ma wezwać, by Polska i inne kraje europejskie były zjednoczone przeciwko ekstremizmowi i innym wrogom, którzy stanowią zagrożenie dla wolności i suwerenności.

Według BBC Trump powie, że jeśli narodom i obywatelom zabraknie determinacji, stawką w grze jest przyszłość cywilizacji Zachodu.

Doświadczenie Polski przypomina nam: obrona Zachodu opiera się w ostateczności nie na środkach, ale na woli jego narodu, by zwyciężyć - cytuje BBC fragmenty przemówienia. Fundamentalnym pytaniem naszych czasów jest to, czy Zachód ma wolę, by przetrwać - powie Trump.

12:19

USA nigdy nie będą wykorzystywać energii, aby zmuszać do czegokolwiek i nie pozwolimy by to robili inni; nie chcecie tutaj monopoli - oświadczył Trump podczas Szczytu Trójmorza.

Dodał, że USA są zaangażowane w "otwarty, uczciwy, konkurencyjny rynek dla globalnego handlu energią". Ameryka będzie wiernym i godnym zaufania partnerem w eksporcie i sprzedaży naszej wysokiej jakości i niskiej po kosztach energii oraz technologii - zapowiedział.

Trump podkreślił ponadto, że USA mają najlepszą technologię uzbrojenia wojskowego. Nikt nawet się nie zbliża do naszego poziomu; to jest fakt - dodał prezydent USA. Kiedy będziecie kupować sprzęt wojskowy, mam nadzieję, że będziecie myśleć tylko o Stanach Zjednoczonych - oświadczył.

12:15

Córka amerykańskiego prezydenta Ivanka Trump złożyła kwiaty przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta. Następnie udała się na zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Córka Donalda Trumpa ma tam spędzić ok. 45 minut.

W trakcie składania kwiatów przed pomnikiem Bohaterów Getta naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił kadisz.

12:12

Donald Trump jest przekonany, że Inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region i "zagwarantuje, że wasza infrastruktura, tak samo jak wasze zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa i swobody przywiążą was do całej Europy i całego Zachodu".

Stany Zjednoczone Ameryki również wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza, aby wasze kraje mogły zbudować najnowsze projekty przy pomocy najlepszych talentów w energetyce i robić tak poniżej kosztów i przed czasem. Kocham to - poniżej kosztów i przed czasem - powiedział prezydent USA.

Podkreślił, że nowa infrastruktura jest rzeczą podstawową. Wyraził nadzieję, że kraje Trójmorza będą dążyć do osiągnięcia tych samym celów, co USA. Robimy naprawdę wspaniałe rzeczy - powiedział Trump dodając, że amerykańska giełda pobiła kolejny rekord, a od 16 lat w USA jest najniższe bezrobocie, ponadto amerykańska armia rośnie w siłę.

Większy dostęp do rynków energetyki, mniej barier dla handlu energetyka i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, to jest to co chcemy zrobić - powiedział prezydent USA.

Ocenił, że "inicjatywa Trójmorza ma potencjał, aby osiągnąć wszystkie te jakże ważne cele bardzo szybko". Bo macie cudownych ludzi, którzy naprawdę szybko sobie z tym poradzą, gratuluję waszym krajom rozpoczęcia już krytycznych projektów, które otwierają nas na większy dostęp, będziecie zupełnie otwarci, będziecie mieli dostęp do rynków energetyki i pozbędziecie się barier dla handlu energią - powiedział Trump.

Kiedy wasze kraje będą silne, wszystkie wolne kraje Europy są silniejsze, zaś Zachód staje się również silniejszy razem. Nasze i wasze kraje mogą przynieść więcej bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu wszystkim naszym ludziom - zaznaczył.

12:08

Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za "roztoczenie perspektywy współpracy". Dziękuję za to, bo cieszę się, że pan prezydent rozumie znaczenie regionu, w którym narodziła się i istnieje Inicjatywa Trójmorza - mówił prezydent.

To przede wszystkim wielka perspektywa rozwojowa, bo to jest ten obszar UE, który kiedyś znajdował się w dużej części poza żelazną kurtyną i na tle potencjału, w jakim rozwinęła się infrastruktura drogowa, kolejowa, energetyczna, telekomunikacyjna Europy Zachodniej, a więc tzw. starej unii, jest cały czas jeszcze regionem niedoinwestowanym, jest cały czas regionem, gdzie jest bardzo wiele do zrobienia, a więc potencjał do wykorzystania jest ogromny - mówił Duda.

Chcemy stworzyć gazowy korytarz północ-południe pomiędzy gazoportem w Świnoujściu a przyszłym gazoportem na wyspie Krk w Chorwacji - zapowiedział. Jak uzasadniał prezydent, system ten ma zabezpieczyć energetycznie wszystkie kraje regionu Trójmorza.

Chcemy, by nigdy nie było takiej sytuacji, że ktokolwiek będzie mógł zastosować wobec któregokolwiek z krajów naszej części Europy szantaż gazowy - oświadczył. Tym bardziej, że nasze kraje dzisiaj łącznie importują ponad 40 mln metrów sześciennych gazu rocznie - dodał.

11:57

Pierwsza dama USA wraz z prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą zwiedzają Centrum Nauki Kopernik. Spotkały się tam z dziećmi i młodzieżą w ramach warsztatów naukowych.

Jak wcześniej zapowiadano, Melania Trump i Agata Duda miały spędzić czas w "Majsterni" - jednej z pracowni Centrum Nauki Kopernik. W spotkaniu miały uczestniczyć dzieci, które wezmą udział w warsztatach związanych z programowaniem.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że obie panie rozmawiają po niemiecku i po angielsku. 

Później pierwsze damy będą obecne na pl. Krasińskich, gdzie Donald Trump wygłosi przemówienie.

11:50

Nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy - mówił na inauguracji II Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda. Chciałbym, żebyśmy powiedzieli jasno, że ta nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Ten modernizacyjny to to, czego my bardzo potrzebujemy - my potrzebujemy modernizacji w naszej części Europy, modernizacji naszych przemysłów, potrzebujemy czynić nasze gospodarki coraz bardziej nowoczesnymi - mówił prezydent.

Mówiąc o impulsie integracyjnym Duda zaznaczył, że "potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych, zwłaszcza na osi północ-południe, połączeń, których nam dzisiaj bardzo brakuje, drogowych, kolejowych, energetycznych, telekomunikacyjnych". To jest wszystko to, co chcemy uzupełnić - podkreślił.

Impuls zjednoczeniowy - mówił prezydent - to ten, "który w efekcie będzie prowadził do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy, ale będzie prowadził do zacieśnienia więzi naszej części Europy z pozostałą częścią UE". Tak żeby UE dzięki naszej współpracy, dzięki naszemu staraniu stawała się coraz silniejsza, coraz bardziej równo rozwinięta i coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec świata zewnętrznego - dodał prezydent Duda.

11:46

Przeprowadziliśmy bardzo dobrą rozmowę o gospodarczych powiązaniach i przyszłości stosunków polsko-amerykańskich z prezydentem Donaldem Trumpem i całą delegacją Stanów Zjednoczonych. Takie rozmowy pokazują, że możemy być dla Amerykanów naprawdę szczególnym partnerem w kontekście europejskim i globalnym, choćby ze względu na swój model rozwoju, atrakcyjność inwestycyjną i lokalizację na mapie Europy - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z amerykańską delegacją. 

>>> PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ROZMOWACH POLSKO-AMERYKAŃSKICH

11:15

Donald Trumk na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza powiedział, że "stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza".

Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał najpierw prezydent Andrzej Duda, który - jak podkreślił - jest jego współgospodarzem wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Jak dodał, prezydent Grabar-Kitarović poprowadzi pierwszą część szczytu - sesję transatlantycką. Prezydent podziękował również za obecność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

Prezydent Trump zaznaczył, że to "historyczny szczyt" i stwierdził, że jest zaszczycony, że może w nim uczestniczyć. W mieście, gdzie, jako się rzekło, wielokrotnie już wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi - dodał, zwracając uwagę na historię Warszawy.

Myślę, że naprawdę możemy tu mówić o prawdziwej historii tej wspaniałej inicjatywy, chcę wam pogratulować wspaniałej pracy, którą wykonujecie dla tego regionu - powiedział.

Trump stwierdził, że każdy spośród 12 krajów Trójmorza ma "inspirującą historię".

Poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasi obywatele będą rozkwitać, handel będzie rozwijać się, zaś kraje będą absolutnie rozkwitać - powiedział.

To historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Siedzimy na ogromnych zasobach energetycznych, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować - po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza - zaznaczył.

Popieramy waszą dążność do większego dobrobytu i bezpieczeństwa, chylimy czoła przed inicjatywami na rzecz rozbudowy infrastruktury, cieszymy się z tej historycznej możliwości pogłębienia naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem - dodał Trump.

10:46

W Belwederze spotkały się także Pierwsze Damy - Melania Trump i Agata Kornhauser-Duda. 

10:42

Prezydent Trump: Potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które łączą naszych obywateli; Polska to nie tylko wielki przyjaciel, ale i ważny sojusznik i partner.

10:38

Chciałbym podziękować Amerykanom polskiego pochodzenia, dzięki nim tutaj jestem. Jesteście wspaniałym narodem, macie wspaniałą historię - mówił prezydent Donald Trump. 

10:33

Ogromnie się cieszę z tej wizyty w Warszawie, która jest jedną z pierwszych wizyt międzynarodowych pana prezydenta, bo ona podkreśla naszą więź i wysoką jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych - mówił prezydent Andrzej Duda.

Pokazuje też, że jesteśmy i wzajemnie oceniamy się jako lojalnych partnerów, jako tych, którzy współdziałają na wielu płaszczyznach m.in. na płaszczyźnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i dzisiaj właśnie na ten temat m.in. przed momentem rozmawialiśmy z panem prezydentem w cztery oczy, a następnie w trakcie spotkania plenarnego naszych delegacji - dodał.

10:27

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce jest ważna dla całego regionu. Ta wizyta ma dla naszego regionu nie tylko znaczenie symboliczne, ale też ogromne znaczenie praktyczne - mówiła prezydent w wywiadzie dla radia publicznego LRT.

Grybauskaite przypomniała, że USA zwiększyły wydatki na amerykańskich wojskowych w Europie o 40 proc. i zaznaczyła, że "wzmocni to czynnik odstraszający w naszym regionie".

To dobry znak, że Stany Zjednoczone Ameryki demonstrują takie zrozumienie i wsparcie dla naszego regionu - powiedziała litewska prezydent dodając, że to rozwiewa wcześniejsze spekulacje na temat możliwości zmniejszenia zainteresowania USA Europą.

Grybauskaite zapowiedziała, że podczas spotkania z Trumpem zwróci uwagę na wyzwania stojące przed naszym regionem i przedstawi oczekiwania Litwy.

10:12

Ruszyły kontrole przed placem Krasińskich, gdzie o 13 przemówi prezydent Donald Trump.

09:51

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Żaneta Czyżniewska, córka amerykańskiego prezydenta Ivanka Trump między 10 a 11 odwiedzi warszawski pomnik Bohaterów Getta.

Nie ma jeszcze informacji, czy córka prezydenta USA zamierza zwiedzać samo muzeum. Wiadomo, że złoży kwiaty przed pomnikiem.

Pomnik Bohaterów Getta - pomnik na warszawskim Muranowie upamiętniający bohaterów getta warszawskiego, wzniesiony w pobliżu miejsca pierwszych walk bojowców żydowskich z hitlerowcami w czasie powstania w warszawskim getcie w kwietniu 1943.

Jego projekt wykonał Leon Suzin, monument został odsłonięty 16 kwietnia 1946.

09:45

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że podczas rozmów z delegacją amerykańską może pojawić się temat pomocy w zwrocie wraku samolotu Tu-154M. Podnosiłem to wcześniej na spotkaniach z Johnem Kerrym, również w czasie moich spotkań z Rexem Tillersonem - mówił Waszczykowski w TVN24.

Oczywiście rozmawiając o relacjach z Rosją, ta kwestia może się pojawić, że sprawa jest nierozwiązana, że jeśli chcielibyśmy poprawić relacje z Rosją, to klucze do tej poprawy leżą po stronie rosyjskiej, a jednym z aspektów tej poprawy jest współpraca rosyjska w dziedzinie rozwiązania przyczyn katastrofy smoleńskiej - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

09:30

Rozpoczęło się spotkanie Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy na Zamku Królewskim. Rozmowa prezydentów w cztery oczy, która planowana jest na ok. 25 minut, ma dotyczyć m.in. bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. 

Po niej prezydenci wezmą udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji, następnie wygłoszą oświadczenia dla mediów.

09:02

Po godz. 9 prezydent USA Donald Trump wyruszył "Bestią" z warszawskiego hotelu Marriott na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Głowy państw na Zamku Królewskim będą rozmawiać w cztery oczy.

08:52

Nasz dziennikarz spotkał w Warszawie Maję, która narysowała portret prezydenta USA Donalda Trumpa. Na amerykańskiego przywódcę czeka z kartką "40 godzin mojej pracy. Podoba się panu, panie prezydencie?".

08:45

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział w TVN24, że wizyta Donalda Trumpa będzie ogniskować wokół spraw bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa militarnego, chociażby z tym związana kwestia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, a także bezpieczeństwa energetycznego, czyli np. dostaw amerykańskiego gazu do Polski - powiedział.

Zawsze, podczas tak ważnych rozmów, prezydent ma gotowe tezy. One są przygotowane też w porozumieniu z MSZ, przygotowuje je nasze biuro spraw zagranicznych. Oczywiście to jest efekt wielu godzin narad, prac, rozmów, także prezydenta ze swoimi doradcami - mówił Łapiński.

Podkreślił, że kwintesencją rozmów w cztery oczy obu prezydentów będzie "czysta polityka". Takie rzeczy, które są jakby najważniejsze, czyli bezpieczeństwo nasze militarne, energetyczne. Natomiast, jeśli to jest spotkanie, kiedy panowie są w cztery oczy, nie ma kamer, nie ma świadków, to zawsze jest szansa na to, żeby złapać "chemię", czyli jakiś dowcip rzucić, jakąś anegdotkę - mówił.

08:02

Szef gabinetu Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski napisał na Twitterze, że przemówienie Donalda Trumpa będzie bardzo propolskie.

Po rozmowie z szefem NSC potwierdzam: Przemówienie POTUS będzie MOCNE i bardzo propolskie; rozmowy z PAD konkretne; to będzie dobry dzień - napisał Szczerski.

07:50

Pierwszy wymierny efekt wizyty amerykańskiej delegacji w Polsce. Jak poinformował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, w nocy podpisano podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA.

>>> WIĘCEJ INFORMACJI

07:11

Od godz. 7 pod numerem telefonu (22) 60 380 38 policjanci informują o utrudnieniach w ruchu w związku z wizytą w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa. Dzwoniąc na policyjną infolinię, kierowcy mogą dowiedzieć się o ograniczeniach w parkowaniu, wyznaczonych dodatkowo parkingach oraz ewentualnych czasowych włączeniach z ruchu ciągów komunikacyjnych. Specjalny numer policyjnej infolinii obsługiwany jest przez policjantów z wydziału Komunikacji Społecznej KSP.

Policja przygotowała także specjalne parkingi dla autokarów, które będą przywozić ludzi na wystąpienie prezydenta USA na pl. Krasińskich.

Stołeczni policjanci zalecają trzy lokalizacje: pl. Bankowy, skąd pasażerowie będą mogli przejść do bramek wejściowych mieszczących się przy ul. Długiej i ul. Miodowej; przy ul. Andersa (zatoka autobusowa pomiędzy ul. Nowolipie a pl. Bankowym na wysokości kina "Muranów"), skąd będzie można przejść do bramek wejściowych przy ul. Długiej i ul. Miodowej; przy ul. Anielewicza (na odcinku między ul. Zamenhofa a ul. Andersa), skąd będzie można przejść do bramki przy ul. Bonifraterskiej.

Policja przypomina, że bramki zostaną otwarte o godz. 10, a ich zamknięcie przewidziane jest na godz. 12. W związku z tym autokary w tych miejscach mogą wjeżdżać w godz. 9-11.30.

>>> SPRAWDŹ UTRUDNIENIA W WARSZAWIE

07:03

Pytaliśmy mieszkańców Warszawy i jednej z podkrakowskich miejscowości czego oczekują od wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Polska zostanie pokazana w dobrym świetle, dla nas może to być wyróżnienie - mówi jeden z warszawiaków.

06:37

Donald Trump może jeszcze drzemać - za to minister obrony Antonii Macierewicz od rana na nogach. Za godzinę zaprasza na konferencję prasową nt. podpisania przez MON i Departament Obrony USA porozumienia w sprawie nabycia przez Polskę systemu rakietowego Patriot.

06:22

Pan prezydent Andrzej Duda najpierw będzie rozmawiał z prezydentem Trumpem w cztery oczy, ścisłe cztery oczy, dwie osoby, bez udziału tłumaczy i dodatkowych ekspertów - powiedział szef gabinetu prezydenckiego Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP. Według niego będzie to rozmowa dotycząca przede wszystkim kwestii, które są podstawą rozmów polsko-amerykańskich: bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej.

Szczerski podkreślił także, że rozmowa dotycząca obronności będzie dotyczyć m.in. perspektyw obecności wojsk amerykańskich. Zaznaczył, że Polska zbudowała "instrumenty do tego, żeby mówić o konkretnej współpracy polsko-amerykańskiej".

Chcielibyśmy, żeby z Warszawy poszedł jasny przekaz o tym, że Europa potrzebuje inwestowania w swoje własne bezpieczeństwo, że nam wszystkim zależy na silnej Europie, silnej także siłą więzi euroatlantyckiej - mówił Szczerski. Jak podkreślił, składają się na nią - równocześnie - NATO i UE. Polacy zawsze mówili o integracji euroatlantyckiej. W Polsce nigdy nie było dyskusji o tym, że są to dwa rozdzielne procesy, że możemy wchodzić albo do Unii, albo do NATO, że to są sobie jakkolwiek sprzeczne wspólnoty - podkreślił.

Podczas rozmów Duda-Trump ma się pojawić także temat gazu. Chcemy, żeby Ameryka dopełniła dywersyfikację energetyczną, zwłaszcza gazową, w naszej części Europy, żeby miała też swój udział w wielkim planie dywersyfikacji, który ma dać nam bezpieczeństwo energetyczne, żebyśmy wiedzieli, że każdy kontrakt, jaki zawieramy na dostawę gazu do Polski, był kontraktem, który zawieramy nie z przymusu, lecz z własnej woli, żeby on był ekonomicznie opłacalny - mówił Szczerski.

06:12

Hotel Marriot jak oblężona twierdza - zakazy zatrzymywania, radiowozy blokujące drogi i snajperzy na dachach budynków. Od wczoraj w apartamencie na 43. piętrze Marriotta jest Donald Trump.

Oficjalnie przez noc nic się nie działo. Nieoficjalnie odbyła się seria tajnych spotkań i konsultacji. Z kim - tego już Secret Service nie ujawnia.

06:02

Donald Trump przyleciał samolotem Air Force One. To latające centrum dowodzenia. W razie potrzeby prezydent może z powietrza dowodzić państwem i armią. Na pokładzie samolotu znajduje się wszystko to, czego prezydent potrzebuje do pracy. 

>>>TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT

06:00

Amerykański przywódca jest już w Polsce. Do naszego kraju przyleciał w środę wieczorem. Przywitali go szef MSZ Witold Waszczykowski oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wraz z parą prezydencką do Polski przybyła również córka Donalda Trumpa Ivanka Trump z mężem.