Kto nie musi, niech jutro nie przyjeżdża do śródmieścia Warszawy - wzywa prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz w związku z manifestacjami związkowców. Stolicę czeka jutro 6 marszów i 2 manifestacje stacjonarne - w sumie z udziałem ok. 20 tysięcy osób.
Główne punkty na mapie protestów to okolice Sejmu i placu Trzech Krzyży, gdzie będą manifestacje stacjonarne. Tam też pojawią się uczestnicy wszystkich manifestacji, które koło godz. 11 ruszą sprzed kilku ministerstw. Zablokowane będą: Trakt Królewski, rondo De Gaulle'a, Aleje Ujazdowskie, Jerozolimskie i Chałubińskiego, plac Unii lubelskiej. Do tego zamykane będą ulice poprzeczne i te, gdzie zaparkują setki autokarów. Na rozkład jazdy komunikacji miejskiej też nie można liczyć, a własny samochód utknie w korkach. Normalny ruch w centrum miasta może być przywrócony jutro o godz. 20.
Od środy do soboty w Warszawie ma odbyć się 17 zgromadzeń publicznych, będą to zarówno przemarsze, jak i manifestacje stacjonarne. Zgromadzenia zostały zgłoszone m.in. przez związkowców z NSZZ "Solidarność", OPZZ, Forum Związków Zawodowych, NSZZ Rolników Indywidualnych oraz przez Kluby "Gazety Polskiej". Manifestacje związkowców mają odbywać się pod hasłem: "Dość lekceważenia społeczeństwa".
Według Urzędu Miasta największych utrudnień komunikacyjnych należy spodziewać się 11 i 14 września. Z uwagi na dużą liczbę zgromadzeń komunikacja miejska od środy do soboty kierowana będzie na trasy objazdowe. Informacje o zmianach będą umieszczane na www.ztm.waw.pl - napisały w komunikacie władze stolicy.
Tu znajdziecie całą listę utrudnień w związku z protestami.
W środę 11 września od godz. 12 związkowcy organizują sześć pikiet przed budynkami ministerstw - skarbu państwa, pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, zdrowia, spraw wewnętrznych - po których przemaszerują z różnych punktów miasta przed Sejm, gdzie od godz. 14 zostanie zorganizowane miasteczko namiotowe. W każdym z sześciu zgromadzeń - według zapowiedzi - ma wziąć udział około 2,5 tys. osób. Oddzielna pikieta ma odbyć się przed resortem rolnictwa. Jak informuje Urząd Miasta w środę organizatorzy zgromadzeń deklarują udział w nich łącznie około 20 tys. osób.
W czwartek, w godz. 11.30-14.00, licząca dwa tys. osób manifestacja zwołana przed Ministerstwem Edukacji ma przejść al. Szucha i Al. Ujazdowskimi przed Sejm, gdzie dołączy do miasteczka namiotowego.
Z kolei w piątek po południu - w godz. 17.00-20.00 - sprzed Sejmu RP przez pl. Trzech Krzyży pod Pałac Prezydencki ma przejść manifestacja zwołana przez osobę prywatną.
Na sobotę zaplanowano zaś kulminacyjną ogólnopolską manifestację, która rozpocznie się w południe jednocześnie w trzech punktach Warszawy: na błoniach przy Stadionie Narodowym, na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki oraz przed Sejmem. Czwarty przemarsz Klubów "Gazety Polskiej" ma wyruszyć z ronda Dmowskiego.
Wszystkie pochody spotkają się przy rondzie De Gaulle'a, skąd o godz. 13 przejdą w kierunku placu Zamkowego. Tam na scenie przy Zamku Królewskim odbędzie się finał akcji i wystąpienia liderów central związkowych. Kolejne zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne - jak informuje Urząd Miasta - mają przejść: od pl. Bankowego przez ul. Marszałkowską do Krakowskiego Przedmieścia oraz sprzed budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez ul. Nowogrodzką i Bracką do ronda de Gaulle'a.
Organizatorzy przewidują, że w zwołanych przez nich w dniu 14 września demonstracjach weźmie udział łącznie do 100 tys. osób - zaznacza wydział prasowy stołecznego magistratu.
Miasteczko namiotowe związkowców ma natomiast nieprzerwanie funkcjonować przed Sejmem od środy do soboty.
Na środę i sobotę policja przygotowała parkingi dla autokarów dowożących uczestników protestów. W środę pojazdy z uczestniczkami pikiety pielęgniarek i położnych przed Ministerstwem Zdrowia mają parkować w rejonie ul. Bonifraterskiej (między ul. Konwiktorską a ul. Długą), autobusy z uczestnikami pikiety przed MSW - w rejonie ul. Batorego, a pozostałych zgromadzeń - w Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Narodowego. Następnie puste autokary zostaną zaparkowane w rejonie Torwaru, ul. Gagarina i Sobieskiego.
Natomiast w sobotę autobusy z działaczami NSZZ "Solidarność" będą podjeżdżały w rejon Torwaru, ul. Gagarina, Czerniakowskiej i Sobieskiego; działaczami OPZZ - ul. Emilii Plater; a FZZ - w rejonie Stadionu Narodowego. W tych miejscach pojazdy będą oczekiwały na zakończenie demonstracji, wyjątkiem będą pojazdy dla związkowców z OPZZ, które będą czekały w rejonie al. Jana Pawła II oraz ul. Towarowej.
(mpw)