W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zostali zaprezentowani kandydaci do nowej Rady Ministrów. Premierem w dalszym ciągu będzie Mateusz Morawiecki. W rządzie pojawi się kilka nowych twarzy, będą też nowe resorty.

REKLAMA

Zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego [INFOGRAFIKA]

Rząd Mateusza Morawieckiego [LISTA]

23:43


Dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz władzom Prawa i Sprawiedliwości za propozycję kontynuowania misji w resorcie edukacji. Traktuję to jako docenienie dotychczasowej pracy i wyraz zaufania. Zdaję sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności - stwierdził po konferencji Mateusza Morawieckiego Dariusz Piontkowski, który pozostanie szefem resortu edukacji.

Przed nami kontynuacja zmian strukturalnych i programowych, a także dyskusja nad zmianami w pragmatyce zawodowej oraz systemem wynagradzania nauczycieli oraz finansowaniem oświaty - zapowiedział Piontkowski. Wyraził też nadzieję na współpracę wszystkich środowisk zainteresowanych dobrą polską szkołą.


23:40

Dobrze, że nowy rząd chce potraktować w sposób priorytetowy sprawy związane z relacjami w ramach Unii Europejskiej, w tym negocjacje budżetu na lata 2021-2027. To dla Polski sprawa fundamentalna - stwierdził po piątkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski.

Rząd powinien zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia inwestycji, dzięki czemu wzrośnie produktywność i w konsekwencji wynagrodzenia. Bez tego trudno będzie utrzymać szybki wzrost gospodarczy - ocenił Baczewski. Wrogiem inwestowania jest niepewność. Tymczasem z naszych badań nastrojów przedsiębiorców wynika, że 73 proc. firm uważa, że w przyszłym roku negatywnie na prowadzenie biznesu będą wpływały niejasne lub niespójne przepisy podatkowe - zaznaczył.


23:30

Tym, co najbardziej mnie dziś zaskoczyło, nie była sama treść, ale bardzo skromna forma zaprezentowania nowego rządu. To może świadczyć o tym, że nie udało się jeszcze wypracować consensusu między koalicjantami - zauważył w rozmowie z Onetem politolog, prof. Rafał Chwedoruk. PiS umocnił społeczną legitymację sprawowania władzy, dzięki wysokiemu wynikowi w wyborach. Ale z drugiej strony - do Sejmu weszły wszystkie startujące komitety - więc partia Jarosława Kaczyńskiego ma nikłą przewagę, jeśli chodzi o ilość mandatów. To z kolei oznacza, że ma mniejszą możliwość manewru niż w poprzedniej kadencji i jest jeszcze bardziej zależny od swoich koalicjantów - tłumaczył.

22:20

Robert Winnicki - jeden z liderów Konfederacji - bardzo krytycznie ocenił prezentację składu nowego rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Przedstawiona przez premiera Morawieckiego wizja brzmi jak połączenie stagnacji, nie zawsze dobrej kontynuacji oraz pewnego chaosu i braku pomysłu - zauważył. Dodał, że w wystąpieniu premiera zabrakło "szerszej wizji reformy systemowej państwa".

Po czterech latach umacniania władzy, Prawo i Sprawiedliwość weszło w etap obrony zdobytych pozycji, nie tylko jako formacja polityczna - także poszczególni aktorzy wewnątrz PiS, okopują się na swoich pozycjach - analizował Winnicki. Obóz władzy taką bardzo fragmentaryczną rekonstrukcją rządu wysyła sygnał, że wchodzi w okres stagnacji będącej przedsionkiem do oddawania władzy. PiS pokazał, że jest na etapie trudnej, niewygodnej stagnacji, marazmu, co będzie prowadziło do jego uwiądu decyzyjnego - podkreślił.

22:17

To jest tak naprawdę stary rząd, bo poszczególne resorty obejmują ministrowie, których znamy raczej ze słabości niż jakichś atutów - tak prezentację składu nowego rządu skomentował wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. Po ponad trzech tygodniach od wyborów góra urodziła mysz - dodał.

Jeśli wygrywa się wybory i przez kilka tygodni pracuje się nad składem nowego rządu, to można się spodziewać jakieś nowej jakości, a okazuje się, że dalej będzie dryf - podkreślił Siemoniak.


21:46

"Wydzielenie z MSZ resortu europejskiego jest niefortunne. Osłabia to MSZ. Może prowadzić do bałaganu kompetencyjnego i rywalizacji w Europie. Czy dla resortu europejskiego stworzy się odrębne placówki dyplomatyczne w państwach UE? Który resort będzie nas reprezentował w Europie?" pyta na Twitterze były szef MSZ Witold Waszczykowski.

"Tylko część spraw europejskich negocjowana i decydowana jest w instytucjach europejskich. Większość spraw decyduje się w stolicach państw członkowskich. Ten proces nadzoruje MSZ. Kto to teraz będzie robił? Europejska dyplomacja Szymańskiego?" -pyta.

"Który resort będzie bronił Polski przed procedurą art 7, przed atakami o brak praworządności? Czy to będzie nowy resort europejski, który w ramach MSZ nie był w stanie obronić nas przed atakami Timmermansa? Wiele pytań i wątpliwości wynika z tego podziału" - zwraca uwagę dyplomata.

21:35

Pojawiają się pierwsze negatywne opinie o podziale kompetencji ds. spraw zagranicznych. Krytycznie na ten temat wypowiada się były szef MSZ Witold Waszczykowski.

1Wydzielenie z MSZ resortu europejskiego jest niefortunne. Osabia to MSZ. Moe prowadzi do baaganu kompetencyjnego i rywalizacji w Europie. Czy dla resortu europejskiego stworzy si odrbne placwki dyplomatyczne w pastwach UE? Ktry resort bdzie nas reprezentowa w Europie?

WaszczykowskiWNovember 8, 2019

2 Tylko cz spraw europejskich negocjowana i decydowana jest w instytucjach europejskich. Wikszo spraw decyduje si w stolicach pastw czonkowskich. Ten proces nadzoruje MSZ. Kto to teraz bdzie robi? Europejska dyplomacja Szymaskiego? https://t.co/6EXpV8brNz

WaszczykowskiWNovember 8, 2019

3 Ktry resort bdzie broni Polski przed procedur art 7, przed atakami o brak praworzdnoci? Czy to bdzie nowy resort europejski, ktry w ramach MSZ nie by w stanie obroni nas przed atakami Timmermansa? Wiele pyta i wtpliwoci wynika z tego podziau https://t.co/MooCXxqPsa

WaszczykowskiWNovember 8, 2019

21:01

20:51

20:47

20:39

20:33

20:12

Ministrem ds. funduszy unijnych ma zostać Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Tak na Twitterze donosi Jerzy Kwieciński.

Magorzata Jarosiska-Jedynak nowym ministrem od funduszy unijnych Gratulacje pic.twitter.com/cSGpBcV1vL

JerzyKwiecinskiNovember 8, 2019

20:10

20:06

W nowym rządzie powstaną też nowe resorty: ministrem klimatu zostanie Michał Kurtyka, szefem resortu ds. zasobów naturalnych Michał Woś, a Jacek Sasin pokieruje Ministerstwem Nadzoru Właścicielskiego.

20:05

Nowymi twarzami w rządzie są: Tadeusz Kościński (finanse), Marlena Maląg (rodzina, praca i polityka społeczna).

20:04

Podsumowując: z rządem żegnają się Jerzy Kwieciński (finanse, inwestycje, rozwój), Bożena Borys-Szopa (rodzina, praca, polityka społeczna), Krzysztof Tchórzewski (energia) i Henryk Kowalczyk (środowisko).

20:03

Cały czas nie znamy nowego ministra sportu, który ma zastąpić odchodzącego Witolda Bańkę.

20:02

Marek Zagórski pozostaje ministrem cyfryzacji.

20:01

Ministrem Sprawiedliwości w dalszym ciągu będzie Zbigniew Ziobro.

20:00

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozostaje Michał Dworczyk.

19:59

Dariusz Piontkowski w dalszym ciągu będzie stał na czele MEN.

19:58

Nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej będzie Marlena Maląg.

19:57

Jacek Sasin zostanie szefem nowego resortu - Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego. Będzie miał kontrolę nad spółkami Skarbu Państwa.

19:56

Jan Krzysztof Ardanowski pozostaje ministrem rolnictwa.

19:55

Szefem resortu ds. klimatu zostaje Michał Kurtyka. Z pracą w rządzie żegna się dotychczasowy minister środowiska Henryk Kowalczyk.

19:54

W wyniku podziału Ministerstwa Środowiska, szefem nowego resortu zasobów naturalnych zostaje Michał Woś.

19:53

W miejsce odchodzącego z rządu Jerzego Kwiecińskiego, ministrem finansów będzie Tadeusz Kościński.

19:52

Marek Gróbarczyk dalej będzie ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

19:51

Jadwiga Emilewicz zostaje ministrem rozwoju. Otrzymuje też dział budownictwo i turystyka. Do tej pory była ministrem przedsiębiorczości i technologii.

19:50

Szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych pozostaje Jacek Czaputowicz, ale traci kontrolę nad sprawami europejskimi, którymi zajmie się w KPRM-ie Konrad Szymański.

19:49

Mariusz Błaszczak pozostaje ministrem obrony narodowej, a Mariusz Kamiński szefem MSWiA.

19:48

Andrzej Adamczyk zostaje w dalszym ciągu ministrem infrastruktury.

19:47

Ministrem nauki i szkolnictwa wyższego oraz wicepremierem będzie Jarosław Gowin.

19:46

Ministrem kultury i dziedzictwa narodowego będzie Piotr Gliński, który też zostanie wicepremierem.

19:46

Jestem przekonany, że będzie to bardzo sprawna, dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów - mówi premier.

19:45

Jarosaw Kaczyski: Nowy rzd ma charakter kontynuacyjny. @RMF24pl pic.twitter.com/a6tJOx5EJx

patrykmichalskiNovember 8, 2019

19:43

Chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, programy. W duchu wiarygodności będziemy realizowali to, co zapowiedzieliśmy - mówi Mateusz Morawiecki.

19:42

Rząd jest rządem kontynuacji - mówi Jarosław Kaczyński. Chcemy dokonać postępu i odeprzeć potencjalne niebezpieczeństwa - kontynuuje Kaczyński.

19:40

Konferencję rozpoczął Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.

19:27

Cały czas nie rozpoczęła się konferencja prasowa w siedzibie PiS.

19:16

W siedzibie PiS-u na Nowogrodzkiej cały czas nie rozpoczęła się konferencja prasowa, na której mają zostać zaprezentowani członkowie nowego rządu. Niektórzy politycy partii rządzącej już opuścili budynek.

19:00

Po trzech godzinach zakończyło się spotkanie Komitetu Politycznego PiS. Już wkrótce poznamy kandydatów na członków nowej Rady Ministrów.

18:45

Jak donosi nasz reporter Patryk Michalski, który jest na Nowogrodzkiej, konferencję prezentującą nowy rząd ma poprowadzić sam Mateusz Morawiecki.

18:37

Wszystko wskazuje na to, że w rządzie przywrócone zostanie ministerstwo skupiające nadzór na spółkami Skarbu Państwa.

Resort Skarbu Państwa istniał od 1996 do 2016 roku: został zlikwidowany w czasach rządu Beaty Szydło, a nadzór nad państwowymi spółkami został wówczas rozdzielony pomiędzy różne ministerstwa.

18:25

Rzecznik rządu pytany, czy zmiany w Radzie Ministrów "to rewolucja czy korekty", Müller powiedział, że "będą to korekty w szerszym zakresie". Na pewno to nie jest rewolucja, natomiast kilka istotnych dla funkcjonowania rządu zmian zajdzie, w tym m.in. w zakresie funkcjonowania kancelarii premiera - dodał.

18:18

Piotr Müller, rzecznik Rady Ministrów w rozmowie z dziennikarzami wskazał, że w nowym rządzie będzie kilku nowych ministrów, będą również zmiany o charakterze strukturalnym. Mogę powiedzieć, że w ramach zmian rządu oczywiście będzie zmienionych kilku ministrów. Będzie kilku nowych ministrów, ale również będą zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmują kompetencje innych ministerstw. Zmienią się nazwy niektórych resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym zajdzie w rządzie - mówił rzecznik rządu.

18:10

W spotkaniu poza szefem rządu uczestniczy m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiceprezesi partii: Antoni Macierewicz i Adam Lipiński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.