W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zostali zaprezentowani kandydaci do nowej Rady Ministrów. Premierem w dalszym ciągu będzie Mateusz Morawiecki. W rządzie pojawi się kilka nowych twarzy, będą też nowe resorty.
Zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego [INFOGRAFIKA]
Rząd Mateusza Morawieckiego [LISTA]
Dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz władzom Prawa i Sprawiedliwości za propozycję kontynuowania misji w resorcie edukacji. Traktuję to jako docenienie dotychczasowej pracy i wyraz zaufania. Zdaję sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności - stwierdził po konferencji Mateusza Morawieckiego Dariusz Piontkowski, który pozostanie szefem resortu edukacji.
Przed nami kontynuacja zmian strukturalnych i programowych, a także dyskusja nad zmianami w pragmatyce zawodowej oraz systemem wynagradzania nauczycieli oraz finansowaniem oświaty - zapowiedział Piontkowski. Wyraził też nadzieję na współpracę wszystkich środowisk zainteresowanych dobrą polską szkołą.
Dobrze, że nowy rząd chce potraktować w sposób priorytetowy sprawy związane z relacjami w ramach Unii Europejskiej, w tym negocjacje budżetu na lata 2021-2027. To dla Polski sprawa fundamentalna - stwierdził po piątkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski.
Rząd powinien zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia inwestycji, dzięki czemu wzrośnie produktywność i w konsekwencji wynagrodzenia. Bez tego trudno będzie utrzymać szybki wzrost gospodarczy - ocenił Baczewski. Wrogiem inwestowania jest niepewność. Tymczasem z naszych badań nastrojów przedsiębiorców wynika, że 73 proc. firm uważa, że w przyszłym roku negatywnie na prowadzenie biznesu będą wpływały niejasne lub niespójne przepisy podatkowe - zaznaczył.
Tym, co najbardziej mnie dziś zaskoczyło, nie była sama treść, ale bardzo skromna forma zaprezentowania nowego rządu. To może świadczyć o tym, że nie udało się jeszcze wypracować consensusu między koalicjantami - zauważył w rozmowie z Onetem politolog, prof. Rafał Chwedoruk. PiS umocnił społeczną legitymację sprawowania władzy, dzięki wysokiemu wynikowi w wyborach. Ale z drugiej strony - do Sejmu weszły wszystkie startujące komitety - więc partia Jarosława Kaczyńskiego ma nikłą przewagę, jeśli chodzi o ilość mandatów. To z kolei oznacza, że ma mniejszą możliwość manewru niż w poprzedniej kadencji i jest jeszcze bardziej zależny od swoich koalicjantów - tłumaczył.
Robert Winnicki - jeden z liderów Konfederacji - bardzo krytycznie ocenił prezentację składu nowego rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Przedstawiona przez premiera Morawieckiego wizja brzmi jak połączenie stagnacji, nie zawsze dobrej kontynuacji oraz pewnego chaosu i braku pomysłu - zauważył. Dodał, że w wystąpieniu premiera zabrakło "szerszej wizji reformy systemowej państwa".
Po czterech latach umacniania władzy, Prawo i Sprawiedliwość weszło w etap obrony zdobytych pozycji, nie tylko jako formacja polityczna - także poszczególni aktorzy wewnątrz PiS, okopują się na swoich pozycjach - analizował Winnicki. Obóz władzy taką bardzo fragmentaryczną rekonstrukcją rządu wysyła sygnał, że wchodzi w okres stagnacji będącej przedsionkiem do oddawania władzy. PiS pokazał, że jest na etapie trudnej, niewygodnej stagnacji, marazmu, co będzie prowadziło do jego uwiądu decyzyjnego - podkreślił.
To jest tak naprawdę stary rząd, bo poszczególne resorty obejmują ministrowie, których znamy raczej ze słabości niż jakichś atutów - tak prezentację składu nowego rządu skomentował wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. Po ponad trzech tygodniach od wyborów góra urodziła mysz - dodał.
Jeśli wygrywa się wybory i przez kilka tygodni pracuje się nad składem nowego rządu, to można się spodziewać jakieś nowej jakości, a okazuje się, że dalej będzie dryf - podkreślił Siemoniak.
"Wydzielenie z MSZ resortu europejskiego jest niefortunne. Osłabia to MSZ. Może prowadzić do bałaganu kompetencyjnego i rywalizacji w Europie. Czy dla resortu europejskiego stworzy się odrębne placówki dyplomatyczne w państwach UE? Który resort będzie nas reprezentował w Europie?" pyta na Twitterze były szef MSZ Witold Waszczykowski.
"Tylko część spraw europejskich negocjowana i decydowana jest w instytucjach europejskich. Większość spraw decyduje się w stolicach państw członkowskich. Ten proces nadzoruje MSZ. Kto to teraz będzie robił? Europejska dyplomacja Szymańskiego?" -pyta.
"Który resort będzie bronił Polski przed procedurą art 7, przed atakami o brak praworządności? Czy to będzie nowy resort europejski, który w ramach MSZ nie był w stanie obronić nas przed atakami Timmermansa? Wiele pytań i wątpliwości wynika z tego podziału" - zwraca uwagę dyplomata.
Pojawiają się pierwsze negatywne opinie o podziale kompetencji ds. spraw zagranicznych. Krytycznie na ten temat wypowiada się były szef MSZ Witold Waszczykowski.
1Wydzielenie z MSZ resortu europejskiego jest niefortunne. Osabia to MSZ. Moe prowadzi do baaganu kompetencyjnego i rywalizacji w Europie. Czy dla resortu europejskiego stworzy si odrbne placwki dyplomatyczne w pastwach UE? Ktry resort bdzie nas reprezentowa w Europie?
WaszczykowskiWNovember 8, 2019
2 Tylko cz spraw europejskich negocjowana i decydowana jest w instytucjach europejskich. Wikszo spraw decyduje si w stolicach pastw czonkowskich. Ten proces nadzoruje MSZ. Kto to teraz bdzie robi? Europejska dyplomacja Szymaskiego? https://t.co/6EXpV8brNz
WaszczykowskiWNovember 8, 2019
3 Ktry resort bdzie broni Polski przed procedur art 7, przed atakami o brak praworzdnoci? Czy to bdzie nowy resort europejski, ktry w ramach MSZ nie by w stanie obroni nas przed atakami Timmermansa? Wiele pyta i wtpliwoci wynika z tego podziau https://t.co/MooCXxqPsa
WaszczykowskiWNovember 8, 2019
Ministrem ds. funduszy unijnych ma zostać Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Tak na Twitterze donosi Jerzy Kwieciński.
Magorzata Jarosiska-Jedynak nowym ministrem od funduszy unijnych Gratulacje pic.twitter.com/cSGpBcV1vL
JerzyKwiecinskiNovember 8, 2019
W nowym rządzie powstaną też nowe resorty: ministrem klimatu zostanie Michał Kurtyka, szefem resortu ds. zasobów naturalnych Michał Woś, a Jacek Sasin pokieruje Ministerstwem Nadzoru Właścicielskiego.
Nowymi twarzami w rządzie są: Tadeusz Kościński (finanse), Marlena Maląg (rodzina, praca i polityka społeczna).
Podsumowując: z rządem żegnają się Jerzy Kwieciński (finanse, inwestycje, rozwój), Bożena Borys-Szopa (rodzina, praca, polityka społeczna), Krzysztof Tchórzewski (energia) i Henryk Kowalczyk (środowisko).
Cały czas nie znamy nowego ministra sportu, który ma zastąpić odchodzącego Witolda Bańkę.
Marek Zagórski pozostaje ministrem cyfryzacji.
Ministrem Sprawiedliwości w dalszym ciągu będzie Zbigniew Ziobro.
Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozostaje Michał Dworczyk.
Dariusz Piontkowski w dalszym ciągu będzie stał na czele MEN.
Nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej będzie Marlena Maląg.
Jacek Sasin zostanie szefem nowego resortu - Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego. Będzie miał kontrolę nad spółkami Skarbu Państwa.
Jan Krzysztof Ardanowski pozostaje ministrem rolnictwa.
Szefem resortu ds. klimatu zostaje Michał Kurtyka. Z pracą w rządzie żegna się dotychczasowy minister środowiska Henryk Kowalczyk.
W wyniku podziału Ministerstwa Środowiska, szefem nowego resortu zasobów naturalnych zostaje Michał Woś.
W miejsce odchodzącego z rządu Jerzego Kwiecińskiego, ministrem finansów będzie Tadeusz Kościński.
Marek Gróbarczyk dalej będzie ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Jadwiga Emilewicz zostaje ministrem rozwoju. Otrzymuje też dział budownictwo i turystyka. Do tej pory była ministrem przedsiębiorczości i technologii.
Szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych pozostaje Jacek Czaputowicz, ale traci kontrolę nad sprawami europejskimi, którymi zajmie się w KPRM-ie Konrad Szymański.
Mariusz Błaszczak pozostaje ministrem obrony narodowej, a Mariusz Kamiński szefem MSWiA.
Andrzej Adamczyk zostaje w dalszym ciągu ministrem infrastruktury.
Ministrem nauki i szkolnictwa wyższego oraz wicepremierem będzie Jarosław Gowin.
Ministrem kultury i dziedzictwa narodowego będzie Piotr Gliński, który też zostanie wicepremierem.
Jestem przekonany, że będzie to bardzo sprawna, dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów - mówi premier.
Jarosaw Kaczyski: Nowy rzd ma charakter kontynuacyjny. @RMF24pl pic.twitter.com/a6tJOx5EJx
patrykmichalskiNovember 8, 2019
Chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, programy. W duchu wiarygodności będziemy realizowali to, co zapowiedzieliśmy - mówi Mateusz Morawiecki.
Rząd jest rządem kontynuacji - mówi Jarosław Kaczyński. Chcemy dokonać postępu i odeprzeć potencjalne niebezpieczeństwa - kontynuuje Kaczyński.
Konferencję rozpoczął Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.
Cały czas nie rozpoczęła się konferencja prasowa w siedzibie PiS.
W siedzibie PiS-u na Nowogrodzkiej cały czas nie rozpoczęła się konferencja prasowa, na której mają zostać zaprezentowani członkowie nowego rządu. Niektórzy politycy partii rządzącej już opuścili budynek.
Po trzech godzinach zakończyło się spotkanie Komitetu Politycznego PiS. Już wkrótce poznamy kandydatów na członków nowej Rady Ministrów.
Jak donosi nasz reporter Patryk Michalski, który jest na Nowogrodzkiej, konferencję prezentującą nowy rząd ma poprowadzić sam Mateusz Morawiecki.
Wszystko wskazuje na to, że w rządzie przywrócone zostanie ministerstwo skupiające nadzór na spółkami Skarbu Państwa.
Resort Skarbu Państwa istniał od 1996 do 2016 roku: został zlikwidowany w czasach rządu Beaty Szydło, a nadzór nad państwowymi spółkami został wówczas rozdzielony pomiędzy różne ministerstwa.
Rzecznik rządu pytany, czy zmiany w Radzie Ministrów "to rewolucja czy korekty", Müller powiedział, że "będą to korekty w szerszym zakresie". Na pewno to nie jest rewolucja, natomiast kilka istotnych dla funkcjonowania rządu zmian zajdzie, w tym m.in. w zakresie funkcjonowania kancelarii premiera - dodał.
Piotr Müller, rzecznik Rady Ministrów w rozmowie z dziennikarzami wskazał, że w nowym rządzie będzie kilku nowych ministrów, będą również zmiany o charakterze strukturalnym. Mogę powiedzieć, że w ramach zmian rządu oczywiście będzie zmienionych kilku ministrów. Będzie kilku nowych ministrów, ale również będą zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmują kompetencje innych ministerstw. Zmienią się nazwy niektórych resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym zajdzie w rządzie - mówił rzecznik rządu.
W spotkaniu poza szefem rządu uczestniczy m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiceprezesi partii: Antoni Macierewicz i Adam Lipiński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.