Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego potrwa od północy z czwartku na piątek do godziny 19:00 w sobotę - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dwa dni - w piątek i sobotę - trwały będą uroczystości pogrzebowe byłego premiera, ważnej postaci opozycji demokratycznej z czasów PRL, powstańca warszawskiego. Uroczystości będą miały charakter państwowy, z pełnym ceremoniałem. Jan Olszewski spocznie na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

REKLAMA

Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów - mówił Michał Dworczyk podczas briefingu.

Zaznaczył jednocześnie, że wszystkie szczegóły związane z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną Jana Olszewskiego.

Szef KPRM poinformował, że w piątek o 09:00 do gmachu kancelarii premiera przywieziona zostanie trumna z ciałem Jana Olszewskiego: godzinę później zostanie wystawiona w hallu KPRM i tam do godziny 19:00 będzie można oddać politykowi hołd.

O 18:00 natomiast w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie rozpocznie się msza żałobna w intencji Jana Olszewskiego.

O godzinie 20:00 nastąpi wyprowadzenie trumny z gmachu KPRM, a następnie kondukt przejdzie do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę - poinformował Michał Dworczyk.

O godzinie 11:00 rozpocznie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Później - między 13:00 a 13:30 - kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie - jak podał Dworczyk - "premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy".

Następnie kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach. Trumna zostanie przewieziona na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego.

Na Powązkach Wojskowych Jan Olszewski zostanie pochowany.

Decyzja ws. żałoby narodowej podjęta "pomiędzy premierem a prezydentem"

Żałoba (narodowa) będzie miała miejsce w piątek i w sobotę: od północy w nocy z czwartku na piątek do godziny 19:00 w sobotę - ogłosił również Michał Dworczyk.

Jak przekazał, decyzja ws. ogłoszenia żałoby narodowej została podjęta pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a prezydentem Andrzejem Dudą.

Ogłoszenie jej prezydent Duda zapowiedział jednak już w dniu, w którym opinia publiczna dowiedziała się o śmierci Jana Olszewskiego.

Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne - napisał wówczas na Twitterze:

Poegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Ora Biaego, Premiera rzdu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarzdzenie aoby Narodowej uwaam za konieczne i w porozumieniu z PMM podejm w tej sprawie odpowiednie czynnoci urzdowe.

AndrzejDuda8 lutego 2019

Powstaniec warszawski, PRL-owski opozycjonista, premier

Jan Olszewski był żołnierzem Szarych Szeregów i powstańcem warszawskim, a w czasach PRL-u ważną postacią opozycji demokratycznej. Bronił opozycjonistów w procesach politycznych, współpracował z Komitetem Obrony Robotników i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W roku 1980 doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie, później - jako ekspert - wspierał opozycję w negocjacjach przy Okrągłym Stole.

W 1991 roku został posłem i stanął na czele rządu. Jego gabinet przetrwał jednak tylko kilka miesięcy: upadł w sejmowym głosowaniu 4 czerwca 1992 roku, a działo się to w atmosferze ujawniania archiwaliów komunistycznej bezpieki.

Olszewski zmarł w czwartek 7 lutego. Miał 88 lat.