​Alarm przeciwpowodziowy na Mazowszu oraz gwałtowny wzrost poziomu rzek m.in. w Łódzkiem i Lubuskiem - to jeden ze skutków trwającej odwilży. Najpoważniej sytuacja wygląda w powiecie płockim, gdzie zagrożonych jest sześć gmin. W poniedziałek w górę Wisły ruszą tam lodołamacze.

REKLAMA

W okolicach Płocka zagrożonych jest sześć gmin: Wyszogród, Gąbin, Słubice, Mała Wieś, Bodzanów i Słupno. Alarm będzie w nich obowiązywać do odwołania.

Poziom Wisły jest tam szczególnie wysoki z powodu zatoru, który utworzył się w okolicach Kępy Polskiej. Spływająca z górnego biegu rzeki kra piętrzy się i ogranicza przepływ wody. W niedzielny wieczór Wisła osiągnęła tam 593 cm, czyli 143 cm ponad stan alarmowy. W położonym powyżej Wyszogrodzie poziom rzeki w tym czasie wynosił 482 cm, czyli 18 cm poniżej stanu ostrzegawczego.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby przeciwpowodziowe. W poniedziałkowy poranek do pracy ruszą natomiast lodołamacze, które stacjonują w rejonie tamy we Włocławku.

Wysoki stan wód w wielu rejonach kraju

Synoptycy wydali ostrzeżenia nie tylko na Mazowszu. Poziom rzek szybko rośnie także w woj. łódzkim i lubuskim. Powyżej stanu ostrzegawczego są także niektóre rzeki m.in. w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i dolnośląskim. Lepiej wygląda sytuacja w województwach na południu kraju.

Dodatnie temperatury i kolejne opady

Wysoki stan wód to skutek odwilży trwającej w całym kraju od kilku dni. Prognozy nie są jednak najlepsze także na poniedziałek. Możemy się spodziewać dodatnich temperatur i dalszych opadów.

Polska znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu znad Morza Norweskiego. Od zachodu przejściowo napływać będzie nieco cieplejsza polarno-morska masa powietrza.

Zachmurzenie w większości kraju będzie duże. Wystąpią opady śniegu, śniegu z deszczem, a na krańcach zachodnich także deszczu. Można się ich spodziewać od Zachodniopomorskiego i Pomorskiego przez Kujawy, Lubuskie, Wielkopolskę, południowe obszary Łódzkiego, po Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie.

Temperatura osiągnie maksymalnie od 0 do 2 stopni na wschodzie oraz do 4 stopni na północy i 5 stopni na południowym-zachodzie.

Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, a okresami, zwłaszcza na wybrzeżu, dość silny i południowo-zachodni. W większości kraju w porywach będzie osiągał 60 km/h. Na północy powieje z prędkością 70 km/h, a nad morzem 90 km/h. Miejscami wiatr będzie powodował zawieje śnieżne.