W sobotę i niedzielę temperatury w wielu rejonach kraju przekroczą 30 st. Celsjusza. Korzystając z uroków wakacji, powinniśmy uważać. Specjaliści radzą, by unikać w taką pogodę nadmiernego przebywania na ostrym słońcu. Powinniśmy osłaniać głowę i pić dużo napojów. W innym przypadku możemy nabawić się słonecznego udaru.
Temperatura maksymalna w nadchodzący weekend ma sięgnąć nawet 37 stopni Celsjusza! Tak wysokie upały mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Uważa się, że optymalna temperatura dla naszego organizmu to 20-24 stopnie Celsjusza. W związku z tym, w czasie upałów należy unikać przebywania na ostrym słońcu.
Dotyczy to w szczególności niemowląt i małych dzieci. Osobom starszym i cierpiącym na choroby układu krążenia rekomenduje się pozostanie w domu w godz. 11-17. Zgodnie ze statystykami, w czasie upałów pogotowie najczęściej wzywane jest właśnie do starszych osób, które podczas największego gorąca robią zakupy. Dźwiganie ciężkich toreb często kończy się przypadkami zasłabnięć.
Pomocne mogą się okazać także regularne chłodne kąpiele lub prysznic. Jeśli już musimy wyjść na słońce, powinniśmy osłaniać głowę przed promieniowaniem i nosić jasną odzież niekrępującą ruchów, przewiewną, uszytą z naturalnych tkanin. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się regularnie chłodzić, np. przecierać kark i skronie oraz robić częste przerwy w pracy.
Istotne jest też picie 2-3 litrów napojów - wody mineralnej, kawy czy herbaty - dziennie, a osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny przyjmować płyny z mikroelementami, szczególnie bogate w potas i magnez. Wyjątkową uwagę w uzupełnianiu płynów powinny poświęcić osoby uprawiające sport. Eksperci odradzają natomiast picie alkoholu i polecają spożywanie lekkostrawnych posiłków. Najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców.
Upały są niebezpieczne także dla kierowców. Temperatura w nagrzanym na słońcu samochodzie może sięgać 60-80 st. C. Dlatego trzeba auto przewietrzyć. Można również włączyć klimatyzację, ale trzeba pamiętać, aby nie nastawić jej na zbyt niską temperaturę.
Z kolei w domach - jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku - okna od słonecznej strony powinny być w dzień zasłonięte i zamknięte. Otwierać je najlepiej za to w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.
Trzeba pamiętać, że podczas upałów cierpią też zwierzęta. Nie można trzymać ich w porze największego nasłonecznienia na otwartej przestrzeni ani w małych, nasłonecznionych pomieszczeniach, w tym w samochodach.
Jeśli nie uda nam się uniknąć przegrzania, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka objawów, wskazujących, że doznaliśmy udaru. Jak wyjaśnia Robert Wawruch, szef ratowników lubelskiego WOPR, często pojawia się ból i zawroty głowy. Możemy też gorzej widzieć i mieć odruchy wymiotne.
Najlepiej usiąść wtedy w cieniu i nałożyć zimne okłady na czoło i kark. Trzeba też pamiętać o szybkim nawodnieniu organizmu, najlepiej chłodną wodą. Gdy natomiast dojdzie do omdlenia, trzeba unieść nogi pod kątem 30 stopni powyżej głowy oraz szybko wezwać pogotowie.
RMF FM/Interia.pl/PAP