​Rekordowy upał czeka nas w weekend. Kto chce poszukać ochłody nad wodą, a nie wybiera się nad morze lub na Mazury, może poszukać w swojej okolicy kąpielisk z przebadaną przez sanepid i - co ważne - czystą wodą. Na RMF24 publikujemy subiektywny przegląd kąpielisk. Czekamy także na propozycje od Was. Wpisujcie je w komentarzach pod artykułem.

REKLAMA

SPRAWDŹ POGODĘ W TWOIM REGIONIE NA NAJBLIŻSZE DNI!

Śląsk:

Pogoria I i III w Dąbrowie Górniczej - kto pierwszy raz przyjeżdża w to miejsce mówi, że czuje się tu, jak na wczasach. Czyste plaże, czysta woda, która teraz ma około 22 stopni Celsjusza i do tego dobra infrastruktura. Można nie tylko kąpać się , ale także pływać na rowerach wodnych, kajakach czy windsurfingu. Minus jest jeden: zalety tego miejsca zna wiele osób i zwykle w ciepłe dni jest tu dużo ludzi.

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany. Jest bardzo popularny. Na razie badania przeprowadzone przez Sanepid potwierdzają, że woda jest czysta, ale często latem w tym miejscu pojawiają się sinice. Na pierwszy rzut oka woda może wydawać się mętna. Ludzi to jednak nie odstrasza. Duży plus tego miejsca to okolica: jest plaża ale też zacienione tereny, ławki, knajpki i bardzo dużo atrakcji dla dzieci (mini park wodny z fontannami, prysznicami itp.)

Zbiornik Pławniowice koło Gliwic - trochę mniejszy tłok niż na Pogorii, piękne widoki i bardzo przyjemna plaża. Wokół kluby żeglarskie i pola namiotowe.

Łódzkie:

W centralnej Polsce niestety nie ma wyboru wśród legalnych kąpielisk, bo jest ich tylko pięć. Za to te, które działają, są pod szczegółową kontrolą sanepidu i nie narazicie się na kąpiel z bakteriami.

Możecie wybrać się do: Przedborza, Rawy Mazowieckiej (zalew "Tatar"), Skierniewic (zalew "Zadębie") i Rząsawy koło Bełchatowa (zbiornik "Wawrzkowizna"). Na wszystkich tych kąpieliskach jest ratownik, a informacje o czystości i temperaturze wody są podawane na tablicy informacyjnej.

To miejsca przyjazne mamom z dziećmi, bo oprócz wyznaczonych miejsc do pływania dla dorosłych, jest też rodzaj brodzika dla dzieci. W Rawie plaża sąsiaduje z lasem, więc dla szukających cienia to świetne miejsce.

Natomiast zbiornik "Wawrzkowizna" ma także natryski, a w Przedborzu przygotowano przebieralnie. W obydwu miejscach wieczorem będziecie mogli cieszyć się ogniskami, bo w wyznaczonych strefach można rozpalać ogień.

Wszystkie wymienione kąpieliska mają toalety i przystanie, gdzie można zacumować łódkę lub kajak. Zalew "Tatar" i zbiornik w Przedborzu mają też taką infrastrukturę, że teren jest dostępny dla osób niepełnosprawnych; również na wózkach inwalidzkich.

Kąpielisko "Mrożyczka" w Głownie od czwartku jest zamknięte, bo kwitną sinice.

Małopolska i Świętokrzyskie

Nad wodą w woj. Małopolskim odpoczniecie w Kryspinowie, Nad Bagrami i w Przylasku Rusieckim - to propozycje przede wszystkim dla krakowian. Warto także wybrać się dalej. Strzeżone kąpieliska czekają na spragnionych ochłody nad Jeziorami: Rożnowskim i Czorsztyńskim. Warto odwiedzić także kameralny zalew Klimkówka rzece Ropie w powiecie gorlickim.

/ Maciej Grzyb, RMF FM /
/ Maciej Grzyb, RMF FM /
/ Maciej Grzyb, RMF FM /
/ Maciej Grzyb, RMF FM /
/ Maciej Grzyb, RMF FM /
/ Maciej Grzyb, RMF FM /
/ Maciej Grzyb, RMF FM /
/ Maciej Grzyb, RMF FM /
Kąpielisko w Kryspinowie / Maciej Grzyb, RMF FM /

W Świętokrzyskim kusi plaża z czystym piaskiem w Borkowie. Zalew w Bliżynie reklamuje się brodzikiem dla najmłodszych, a w piłkę wodną bezpiecznie można pograć w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Starachowice przyciągają zalewem Lubianka leżącym na obrzeżach parku Krajobrazowego, warto też popływać na strzeżonym kąpielisku w Suchedniowie.

Pomorskie:

Jezioro Ostrowite w gminie Czersk jest strzeżone przez całe wakacje od 10 do 18. Oprócz ładnej, dużej plaży ma także pomost. Bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów.

Jezioro Wdzydzkie, Wdzydze Kiszewskie, w powiecie kościerskim, jest kąpielisko publiczne, nie ma foto - jedno z bardziej popularnych jezior na Kaszubach, jest tam wiele kąpielisk w ośrodkach wypoczynkowych, możliwości wypożyczania sprzętu wodnego.

Jezioro Kłodno - kąpielisko w miejscowości Chmielno; w sezonie jest strzeżone, jest duża plaża, niewielki pomost, kąpielisko oznakowane, popularne zwłaszcza wśród mieszkańców.

Jezioro Wielawskie to kąpielisko gminne w Wielu. Jest jednym z trzech strzeżonych kąpielisk nad dużym, malowniczy jeziorem. Jest tam duża plaża, pomost, jezioro ma łagodny spad dna; można tam także wypożyczać sprzęt wodny.

Jezioro Borzechowskie Wielkie w miejscowość Borzechowo Wielkie, przy ośrodku wypoczynkowym "Jeziornik" jest najpopularniejsze w regionie, oczywiście strzeżone, polecane przez pomorski WOPR jako bezpieczne kąpielisko.

Pomorze Zachodnie:

Na Pomorzu Zachodnim jest w czym wybierać. W samym Szczecinie są trzy strzeżone plaże: jedna nad rzeką, dwie nad jeziorami. Na plaży nad jeziorem Głębokim można wypożyczyć rower wodny i spróbować wakeboardingu.

Komu małe jezioro nie wystarczy, niech wybierze się nad te jedne z największych w Polsce - do Lubczyny nad Dąbiem lub do Morzyczyna nad Miedwiem. Od centrum Szczecina jest to niecałe 30 kilometrów. W grę wchodzi również Zalew Szczeciński do Trzebieży. Sanepid wszędzie zbadał wodę - wszędzie jest czysto.

Nieco dalej - na Pojezierzu Drawskim jezior jest mnóstwo. Jest tam równie pięknie co na Mazurach, ale turystów kilkadziesiąt razy mniej. Tu jest szansa znaleźć taką dziką plażę, na której nie będzie tłumu. Jezior do wyboru jest aż 250!

Są też plaże dla tych, którzy chcą opalać się bez ubrań. W Siekierkach, koło Cedyni nad rozlewiskiem Odry, a nawet w Szczecinie, nad jeziorem Dąbskim niedaleko plaży miejskiej. Nie są to jednak kąpieliska strzeżone.