Nie możemy pozwolić na to, by to Rosja określała, jakie instalacje obrony i kiedy powinniśmy rozmieścić na swoim terytorium - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Witold Waszczykowski, wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wieloletni negocjator tarczy z Amerykanami. I dodaje: Doradzam, by projekt tarczy antyrakietowej wdrożyć jak najszybciej.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Bogdan Zalewski: "Jesteśmy gotowi zrezygnować z rozmieszczenia pocisków Iskander w obwodzie kaliningradzkim, jeśli nowa amerykańska administracja odstąpi od planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach" - taką ofertę składa prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro". Czy zatem Rosja wyrywa nam tarczę?

Witold Waszczykowski: To oczywiście duża przesada. Z chwilą wyboru Baracka Obamy, zagrożenia i wszystkie aspekty, dla których tarcza jest projektowana i budowana, nie zniknęły. Kraje, przeciwko którym chcemy się bronić w dalszym ciągu rozwijają swoje programy, nuklearne i rakietowe. Kilka dni temu Iran obwieścił kolejną udaną próbę rakietową, więc wydaje mi się, że projekt ten będzie kontynuowany. Tym bardziej, że prezydent-elekt kilka dni temu oświadczył, że nuklearny Iran jest nie do zaakceptowania.

Bogdan Zalewski: Tak. Ale Rosja kusi Amerykę taką opcją zerową: zero tarczy, zero rakiet. Czy to jest do przyjęcia dla nowej administracji USA?

Witold Waszczykowski: To prawda, ale wydaje mi się nie do przyjęcia, i chyba dla Europy powinno być do przyjęcia, by w tej części Europy istniała jakaś szara strefa bezpieczeństwa, w której zagrożenie i bezpieczeństwo definiuje Rosja. Nie możemy pozwolić na to, by to Rosja określała, jakie instalacje obrony i kiedy powinniśmy rozmieścić na swoim terytorium.

Bogdan Zalewski: Ale w Europie głowy podnoszą sceptycy. Premier Włoch i minister spraw zagranicznych tego kraju wzywają USA do odstąpienia od tego projektu. Zaskoczyło to pana?

Witold Waszczykowski: Nie do końca. Włosi zawsze prezentowali taką postawę dość otwartą – prorosyjską – natomiast wydaje mi się, że reszta Europy nie dopuści do tego, by Rosja próbowała nas dzielić. To jest także wyzwanie dla reszty Europy, by nie dopuścić do podzielania nas.

Posłuchaj całej rozmowy Bogdana Zalewskiego z Witoldem Waszczykowskim:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Ale Rosjanie są pewni dyplomatycznego sukcesu, co potwierdza Wiaczesław Nikonow, szef fundacji Rosyjski Świat: Nie sądzę, by Obama forsował tarczę antyrakietową. To dla niego nie jest gorący temat. Poza tym do 2011 roku tarcza nie powstanie. Mamy czas.