Wszystkie osoby, które zostały poszkodowane w wyniku wichur, otrzymają pomoc - zapewniła premier Beata Szydło. Szefowa rządu uczestniczyła w posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze.
Szydło podkreśliła, że Lubuskie jest województwem, które zostało najbardziej poszkodowane. Wszystkie osoby, wszystkie te rodziny, które zostały poszkodowane, oczywiście pomoc otrzymają - zapewniła.
Premier przypomniała, że po sierpniowych nawałnicach zmieniono zasady przyznawania pomocy poszkodowanym.
W tej chwili będziemy tę pomoc uruchamiali dla wszystkich tych, którzy zostali poszkodowani. Nikt nie zostanie pozostawiony sam - podkreśliła. Trzeba powiedzieć, że skala tego wydarzeni jest bardzo duża, ona ma inny charakter niż te nawałnice sierpniowe ponieważ tam ucierpiało więcej budynków indywidualnych. Natomiast tutaj największe uszkodzenia odnotowujemy w liniach energetycznych - zauważyła. Podziękowała też wszystkich służbom, które brały udział w usuwaniu skutków nawałnicy.
Kiedy to było konieczne, stanęli do pomocy ludziom. Wszystkim strażakom ochotnikom, państwowym strażakom, policji, służbom medycznym ratownikom i energetykom dziękuję. Ich praca się jeszcze nie zakończyła, ponieważ cały czas trwa usuwanie skutków i przez jakiś czas będą musieli pracować - dodała szefowa rządu.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Po wydarzeniach w sierpniu na Pomorzu i w Kujawsko-Pomorskiem, rząd podjął decyzję o przeglądzie wszystkich tych aktów prawnych, które dotyczą sytuacji klęskowych i kryzysowych. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stanął na czele zespołu, który taką analizę przeprowadził. Na najbliższym posiedzeniu rządu, we wtorek będzie podsumowanie prac zespołu i będziemy podejmowali decyzje o wprowadzeniu ewentualnie zmian i korekt w tych systemach - powiedziała Szydło. Dodała, że spotkanie w Zielonej Górze ma służyć m.in. rozmowie w jaki sposób można by te systemy ulepszyć.
Międzyresortowy Zespół do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego został powołany przez premier Beatę Szydło. Przewodniczącym zespołu jest szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wśród członków są m.in. ministrowie: rolnictwa i rozwoju wsi, cyfryzacji, energii, infrastruktury i budownictwa.
W pracach brali też udział szefowie służb: Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej oraz przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zadaniem zespołu było przeanalizowanie przebiegu działań w zakresie monitorowania zagrożeń, ostrzegania i powiadamiania ratunkowego, działań ratowniczych oraz zarządzania kryzysowego na poziomie województw, powiatów i gmin. Zespół miał przygotować sprawozdanie, które ma zawierać rekomendacje dotyczące np. nowelizacji aktów prawnych, czy innych dokumentów
W wyniku wichur zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych. W Ostrowie Wielkopolskim na 58-letnią kobietę przewróciło się drzewo. Poszkodowana zmarła w szpitalu. W Ośnie Lubuskim z dachu jednego z budynków spadł 67-letni mężczyzna; zginął na miejscu.
Łączymy się z państwem w bólu. Chcemy, żebyście państwo wszyscy wiedzieli, że macie nasze wsparcie - powiedziała premier Szydło, zwracając się do rodzin ofiar.
(mn)