Pion śledczy IPN wystąpił do sądu wojskowego o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec mieszkającej w Wielkiej Brytanii Heleny Wolińskiej. Stalinowska prokurator wojskowa jest podejrzana o bezprawne aresztowanie 24 osób w latach 50. ubiegłego wieku. W zeszłym roku Brytyjczycy odmówili ekstradycji Wolińskiej, która ma brytyjskie obywatelstwo.
W zeszłym roku brytyjskie Home Office odmówiło wydania Polsce, mieszkającej dziś w Oxfordzie 88-letniej Wolińskiej. Polscy śledczy - którzy starają się o to od 1999 r. - chcą teraz zastosowania wobec Wolińskiej procedury ENA. To instytucja prawa europejskiego, stosowana w miejsce ekstradycji jako sprawniejsza metoda przekazywania przez państwa UE osób podejrzanych o przestępstwa.
Od 1998 r. zarzuty wobec Wolińskiej o bezprawne areszty rozszerzono. Jest podejrzana już nie tylko o takie działania wobec legendarnego gen. AK Augusta Emila Fieldorfa, "Nila", ofiary stalinowskiego "mordu sądowego", ale i innych osób, w tym m.in. Władysława Bartoszewskiego oraz działacza komunistycznego Zenona Kliszki.
W czasie II wojny światowej Wolińska uciekła z warszawskiego getta. Kierowała biurem Sztabu Głównego Armii Ludowej. Po wojnie pracowała w Komendzie Głównej MO i Naczelnej Prokuraturze Wojskowej. Po 1956 r. pracowała w Instytucie Nauk Społecznych przy KC PZPR, skąd zwolniono ją w 1968 r. w wyniku czystek antysemickich. Wkrótce potem Wolińska wyjechała z Polski. Na początku lat 70. osiadła w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymała obywatelstwo. Była żoną zmarłego niedawno prof. Włodzimierza Brusa.