Policjanci z CBŚP rozbili gang, którego członkowie sprowadzali do Polski z terytorium Niemiec zmieszane odpady komunalne. Zamiast do miejsca, gdzie miały być poddane recyklingowi, śmieci trafiały do składowisk w województwie łódzkim i wielkopolski. Podejrzani na wwożeniu do Polski 4 tys. ton śmieci mogli zarobić ponad 1,2 miliona złotych. 20 osób jest podejrzanych, a 12 usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Śledztwo w tej sprawie toczy się od 2016 roku. Wtedy do policjantów CBŚP z zarządu w Kielcach docierały pierwsze sygnały o tym, że kilka osób może w sposób nielegalny składować różnego rodzaju odpady. Niedługo po tym rozbito sześcioosobowy gang, który składował odpady w Tokarni w woj. świętokrzyskim.
To był jednak dopiero początek. Sprawa zaczęła się rozwijać. Kolejne ustalenia wskazywały, że problem może mieć charakter międzynarodowy. Śledczy ustalili, że śmieci przywożone z Niemiec zamiast do recyklingu w większości trafiały na składowiska w Zgierzu, Sarbii oraz Bzowie.
Później okazało się, że odpady były oficjalnie przywożone do Polski przez podmioty posiadające stosowne zezwolenia Ministra Ochrony Środowiska. Jednak na składowiska trafiały już z dorobioną dokumentacją świadczącą, że są to odpady pochodzące z Polski. Z ustaleń śledczych wynika, że za przyjęcie odpadów do Polski podejrzani otrzymywali nawet 75 euro za tonę.
Kilka dni temu doszło do kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Tym razem na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i małopolskiego zatrzymano osiem osób. Podejrzewa się je o sprowadzanie do Polski wbrew przepisom ustawy odpadów komunalnych z Niemiec. Dodatkowo siedmioro z podejrzanych usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego czworo uczyniło sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu.
W śledztwie występuje 20 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 39 zarzutów. Prokurator 12 osobom przedstawił zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie podejrzani są o przestępstwa przeciwko ochronie środowiska.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
(nm)