W polskich mediach i polityce cały czas głośno o tzw. aferze Rywina. My chcemy zwrócić uwagę na sprawę często pomijaną w burzliwej dyskusji wokół afery. Naszym zdaniem te wydarzenia to tylko jeden kontekst sprawy. Tak naprawdę kluczową kwestią jest presja, jaką na niezależne media wywierają politycy z pierwszego i drugiego szeregu sfer rządzących.
Wczoraj w „Faktach” RMF zapowiadaliśmy, że w kontekście tak zwanej sprawy Rywina przypomnimy, jak silnym naciskom poddawane są media prywatne i że historia opisana przez „Gazetę Wyborczą” to zaledwie wierzchołek góry lodowej.
Zdominowane przez SLD instytucje państwowe uzurpują sobie prawo do arbitralnego decydowania o rozwoju rynku medialnego. Przykładem jest choćby usilne forsowanie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, które oprotestowały największe prywatne media w Polsce. Są też inne dowody na to, jak arbitralnie decyduje się o rozwoju mediów. Przypomnijmy głośne fakty z historii naszej stacji.
Wiosną 2001 roku zdominowana przez SLD Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji zakazała radiu RMF emisji lokalnych pasm programowych tzw. rozszczepień. Doprowadziło to nie tylko do likwidacji popularnych wiadomości regionalnych i drogowych, ale także do zwolnienia kilkuset pracowników RMF. W tę decyzję KRRiT angażował się osobiście premier Miller, choć prawo nie daje mu takich kompetencji. Mamy na to dowody na taśmie:
Ta wypowiedź jest dowodem na to, jak silna jest - pozornie niewidoczna - ingerencja polityki w działalność mediów. Warto przypomnieć, że arbitralna decyzja KRRiT cały czas obowiązuje, mimo że kilka miesięcy temu Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację radiu RMF. Zaskarżyliśmy do NSA szereg postanowień koncesji, przyznanej stacji prawie dwa lata temu. I sąd podważył legalność rozstrzygnięcia KRRiT o odebraniu radiu prawa do nadawania programów lokalnych. Zakwestionował też szereg innych ograniczeń i obowiązków nielegalnie zapisanych w tej koncesji.
Przypominamy te fakty, by się nie okazało, że korupcyjny wątek tzw. afery Rywina zagłuszy drugi ważny związany z nią problem: politycznych nacisków na niezależne media.
Bogdan Zalewski rozmawiał o "aferze Rywina" z Dariuszem Szymczychą, ministrem w Kancelarii Prezydenta.
"Wolność" mediów na Wschodzie
foto www.cinema.pl
06:00