Sławomir Broniarz, dotychczasowy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, został ponownie wybrany na szefa ZNP. Tak zdecydowali w czwartkowych wyborach uczestnicy 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP. Broniarz szefuje związkowcom od 1998 roku.

REKLAMA

Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP, poinformowała, że w głosowaniu wzięło udział 163 delegatów na zjazd. Kandydatury na funkcję prezesa ZNP były zgłaszane bezpośrednio z sali obrad przez delegatów. Na Broniarza głos oddało 133 delegatów. Głosowanie było tajne.

Zadania na 5 lat

Po głosowaniu prezes ZNP wskazał pięć związkowych priorytetów - zadań do wykonania na kolejnych 5 lat.

To: komunikacja, poradnictwo prawne, wsparcie psychologiczne, nowe technologie w pracy związkowej, wzmocnienie związkowych liderów - prezesów oddziałów i ognisk.

Szef ZNP od 1998 roku

Sławomir Broniarz ma 66 lat. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, a także podyplomowych studiów z historii oraz marketingu i zarządzenia. Uczył w szkole historii, był dyrektorem szkoły podstawowej, następnie zespołu szkół zawodowych. Był prezesem gminnego oddziału ZNP, później okręgu wojewódzkiego związku.

W latach 1994-1998 był wiceprezesem ZNP, od 1998 r. sprawuje funkcję prezesa.

Premier Tusk gościem specjalnym

W 43. zjeździe ZNP, który rozpoczął się w czwartek, bierze udział 168 delegatów z 16 okręgów ZNP, dwóch sekcji związkowych (Administracji i Obsługi oraz Emerytów i Rencistów), a także z Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki. Celem zjazdu jest podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności i przyjęcie strategii na kolejną kadencję oraz wybór nowych władz.

Uroczyste otwarcie Zjazdu nastąpi w piątek. W tym dniu, w części otwartej dla mediów zaplanowano oficjalne zjazdowe wystąpienia - prezesa ZNP oraz gości specjalnych wydarzenia, wśród których ma być premier Donald Tusk.

Najstarszy i najliczniejszy związek zawodowy w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest najstarszym i najliczniejszym związkiem zawodowym działającym w oświacie. Zrzesza ok. 200 tys. osób - nauczycieli, pracowników oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego i nauki, a także emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty oraz nauki.

Korzeniami ZNP sięga organizacji nauczycielskich utworzonych pod zaborami, w tym powstałego 1 października 1905 r. w Pilaszkowie koło Łowicza Związku Nauczycieli Ludowych. W tym samym roku powstało też Stowarzyszenie Nauczycielstwa Polskiego. W latach późniejszych organizacje te połączyły się, ewoluowały, jednocześnie powstały kolejne. W lipcu 1930 r. doszło do połączenia wszystkich organizacji nauczycielskich, które tworzą jednolity związek pod nazwą Związek Nauczycielstwa Polskiego.