W czwartek po południu w Sejmie rozpoczynają się pierwsze prace nad tzw. specustawą powodziową. Projekt rządu wprowadza wiele przepisów, dzięki którym w szybszy i prostszy sposób mieszkańcy oraz samorządy będą mogły radzić sobie ze skutkami przejścia wielkiej wody. Osobny projekt w sprawie pomocy dla powodzian złożyła opozycja.
Rządowa specustawa zakłada m.in. duże finansowe wsparcie poszkodowanej branży turystycznej. Mowa o kilkuset milionach złotych. Część z tych pieniędzy posłużyłaby do odbudowy infrastruktury turystycznej, część trafiłaby do przedsiębiorców, którzy stracili klientów, a muszą np. oddać wpłacone zaliczki.
Do tych, którym szkody powodziowe nie pozwalają na prowadzenie działalności, miałyby trafić środki na opłacenie pensji pracowników czy usunięcie szkód.
Rząd proponuje także wsparcie dla kredytobiorców czy pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Jak poinformowano, z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi.
Już w czwartek, w złożonej autopoprawce, znalazły się zapisy o nowym wsparciu w formie świadczenia interwencyjnego dla przedsiębiorców oraz dodatkowym płatnym urlopie w wymiarze do 20 dni dla poszkodowanych w wyniku powodzi, z którego można skorzystać w celu usuwania jej skutków.
"Pracodawca będzie mógł uzyskać zwrot kosztów wynagrodzenia za czas tego urlopu - do wysokości przeciętnego wynagrodzenia" - napisał na platformie X szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek.
Wana autopoprawka do rzdowego projektu specustawy powodziowej ju w Sejmie.W autopoprawce https://t.co/pOfC4tAdmV.:- dla przedsibiorcw nowe wsparcie w formie wiadczenia interwencyjnego;- dodatkowy patny urlop w wymiarze do dni 20 dla poszkodowanych w wyniku powodzi, z...
MaciejBerekSeptember 26, 2024
Osobny projekt w sprawie pomocy dla powodzian złożyła opozycja. Prawo i Sprawiedliwość proponuje np. pomoc doraźną w wysokości 3 średnich krajowych i pełne pokrycie zniszczonych budynków.
Poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Kacprem Wróblewskim, że w projekcie jest przewidziane także wsparcie dla samorządów.
Uważamy, że powinna paść bardzo mocna deklaracja, że 98 proc. kosztów odbudowy infrastruktury weźmie na siebie państwo - stwierdził polityk.
Projekt opozycji raczej nie ma większych szans na większość w Sejmie.
Poseł Lewicy Tomasz Trela powiedział z kolei, że w rządowym projekcie mogą znaleźć się jeszcze poprawki.
Nie traktowałbym tego, że to jest jakaś wersja totalnie ostateczna, bo może się okazać, że jeszcze jakieś modyfikacje będą - przyznał w rozmowie z RMF FM.
Dziś po południu zostanie powołana także specjalna sejmowa komisja ds. powodzi. Według marszałka Szymona Hołowni jest ona niezbędna, aby jak najszybciej zakończyć prace nad ustawą.
Marszałek Sejmu tłumaczył, że projekt rządowy jest tak kompleksowy i dotyczy tylu różnych obszarów, że "trzeba by go skierować do wszystkich komisji sejmowych". Nie bylibyśmy w stanie go sensownie przeprocedować w krótkim czasie. Potrzebujemy specjalnej komisji temu dedykowanej. To będzie komisja średnia (...), to oznacza 30 posłów - 16 koalicji, 14 opozycji - przekazał.
Specustawa jest po to, żeby zamknąć usta krytykom - mówił w Porannej rozmowie RMF FM Krzysztof Bosak.
Jak dodał, 10 proc. powiatów jest objętych klęską powodziową, co ma znaczenie wyborcze dla rządu. W tej chwili widać, że politycy posłużyli się specustawą, aby "wrzucić" tam tematy, o których nie mieli odwagi mówić wcześniej - powiedział. Chodzi m.in. o wycofanie się z programu Laptop plus (program zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop).
Z tej ustawy nie dowiadujemy się za dużo o rzeczywistej pomocy popowodziowej, o odbudowie infrastruktury - ocenił wicemarszałek Sejmu.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Moim zdaniem najważniejsza rzecz teraz to określenie dnia, w którym mają zostać wysłane pieniądze do potrzebujących i dnia, do którego mają wypłynąć, czyli określenie widełek terminowych - powiedział poseł Konfederacji.
Jak dodał, dziś najważniejsza jest skala pomocy i czas. Jeśli ktoś dostanie pieniądze za kilka miesięcy to mu to w niczym nie pomoże. Zaczyna się jesień, za chwilę zima. Ludzie teraz muszą dostać fundusze na odbudowę, żeby mogli mieszkać w swoich domach czy mieszkaniach - podsumował.
Drugie czytanie projektu specustawy zaplanowano w dodatkowym dniu posiedzenia Sejmu, czyli we wtorek, 1 października.