Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przyznaniu środków dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk na utrzymanie statku naukowo-badawczego Oceania - poinformował resort nauki. Finansowanie przyznano na trzy lata.
Finansowanie, jak podał resort w mediach społecznościowych, przyznano na lata 2024-2026. Rocznie Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk otrzyma po 8 mln zł (24 mln zł na 3 lata) w ramach ministerialnego konkursu na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej i stanowiska badawczego.
Oceania to trójmasztowy statek należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, zbudowany w 1985 r. w Stoczni Gdańskiej. IO PAN jest obecnie największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii i ekologii morza. Rocznie Oceania spędza do ok. 250 dni na morzu, podejmuje m.in. ekspedycję badawczą w Arktyce i liczne rejsy bałtyckie.
W minioną sobotę przedstawiciele IO PAN poinformowali w mediach społecznościowych o wstrzymaniu przez resort nauki finansowania statku badawczego s/y Oceania. Zaznaczyli, że brak możliwości korzystania ze statku badawczego oznacza zerwanie bieżących projektów naukowych, jak również wieloletniej owocnej współpracy z instytutami naukowymi - w Polsce i na świecie.
Wszystkie informacje, które się pojawiły w przestrzeni publicznej, że zaprzestajemy finansowania, były po prostu nieprawdziwe, bo ta procedura trwała - podkreślił we wtorek antenie TVP Info szef resortu nauki.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Pan minister obiecał, że trochę pieniędzy nam jednak da, co najmniej na pierwszy rok funkcjonowania. Pożar został ugaszony, problem pozostaje - mówił w środę w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Jan Marcin Węsławski, biolog morza, dyrektor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Te słowa padły jeszcze przed informacją z resortu nauki o przyznaniu środków dla Oceanii na trzy lata.
"Poar zosta ugaszony, problem pozostaje" - tak o sytuacji polskiego statku badawczego "Oceania" mwi w Porannej #RozmowaRMF prof. Jan Marcin Wsawski, biolog morza, dyrektor Instytutu Oceanologii @PAN_akademia. pic.twitter.com/n21AcvS6SK
Rozmowa_RMFOctober 23, 2024
Zmianę decyzji zawdzięczamy tylko i wyłącznie mediom. Gdyby tego nie nagłośniły, to Oceania utonęłaby po cichutku i nikt by tego nie zauważył - stwierdził gość Roberta Mazurka.
Oceania przez 35 lat pływała w Arktyce, zebraliśmy jedną z najdłuższych na świecie nieprzerwanych serii pomiarowych, mogliśmy wykazać w międzynarodowej kooperacji, jak szybko ociepla się woda w Atlantyku, jaki to ma związek ze zmianą klimatu w naszej części świata - mówił prof. Węsławski.
"Wynajcie statku badawczego kosztuje wicej ni kosztowaoby utrzymanie statku polskiego" - mwi w Porannej #RozmowaRMF prof. Jan Marcin Wsawski, biolog morza, dyrektor Instytutu Oceanologii @PAN_akademia. pic.twitter.com/wzSAQkHjle
Rozmowa_RMFOctober 23, 2024
Oceania się starzeje, jest bardzo sprawnym statkiem, nie będzie pływać bez końca. Staramy się od lat, by zastąpić ją jednym dużym statkiem oceanicznym, który będzie kursował między stacją arktyczną na Spitsbergenie, polską działką geologiczną pod Azorami i stacją w Zatoce Admiralicji. Kilka dużych instytucji w to zaangażowanych, ogromne pole do działania dla polskich naukowców. Temu wszyscy przyklasnęli, mieliśmy ogromne wsparcie ze strony MSZ, teraz też. Ministerstwo, niezależnie kto tam jest, nam przyklaskuje, pomagają nam, podpisują różne apele, ale nie mają pieniędzy - przyznał nasz gość.