W kolejnej odsłonie Kulinarnej Listy Przebojów RMF FM i RMF24 prezentujemy przysmaki kuchni lubuskie. Dzięki przepisom, które dla Was zebraliśmy, możecie sami przygotować trzy tradycyjne potrawy z tego regionu - lubuską kaczkę faszerowaną, zupę niebecz z kapustą i gołąbki na liściach winogronowych.

REKLAMA

Lubuska kaczka faszerowana

Przepis pani Ireny Śliwki z Jenina

Składniki: kaczka biała lub francuska (bardziej mięsna) wraz z podrobami,

30 dag udek lub filetów z piersi kurczaka (indyka) do zmielenia,

1 duża cebula,

6 jajek,

1 kostka masła,

6 łyżek bułki tartej,

3 jabłka,

2 łyżki miodu,

2 marchewki,

przyprawy (biały pieprz, sól , majeranek, papryka słodka),

zielenina (pietruszka, lubczyk),

Kaczkę po uboju poddać obróbce wstępnej (wytrybowanie, natarcie przyprawami) i odstawić na kilka godzin do lodówki. Przygotować farsz. Nafaszerować kaczkę farszem, przyprawami i zieleniną (pietruszka, majeranek, marchew, lubczyk). Piec w rękawie do pieczenia. Pod koniec pieczenia rozciąć rękaw i piec jeszcze kilka minut w celu uzyskania ładnego koloru.

Zupa niebecz z kapustą

Potrawa typowa dla Regionu Kozła, czyli pogranicza województwa lubuskiego i Wielkopolski. Przepis z książki "Nadodrzańskie menu, czyli przewodnik turystyczno-kulinarny po Brandenburgii i Ziemi Lubuskiej".

Składniki: 2 kg kości,

0,7 kg kiełbasy, np. śląskiej,

seler,

2 pory,

4 pietruszki (korzeń),

2 marchewki,

2 kg ziemniaków,

0,2 kg grzybów suszonych,

sól, majeranek,

liść laurowy,

ziele angielskie.

1,5 kg kapusty kiszonej,

liść laurowy,

kminek,

ziele angielskie,

sól,

smalec,

pieprz czarny mielony.

Z kości i włoszczyzny pokrojonej na kawałki ugotować na wolnym ogniu wywar doprawiony solą, liściem laurowym i zielem angielskim. Grzyby opłukać, namoczyć w niewielkiej ilości wody. Ziemniaki umyć, obrać i pokroić w dość cienkie plastry. Grzyby i ziemniaki ugotować w przecedzonym wywarze dodając pod koniec gotowania majeranek i pokrojoną w plasterki kiełbasę. Kiszoną kapustę zalać w garnku wodą sięgającą powierzchni kapusty, dodać łyżeczkę soli i ugotować z dodatkiem ziela angielskiego, liścia laurowego i kminku. Gdy będzie miękka odcedzić, dodać smalec, pieprz, sól i kilka minut dusić na wolnym ogniu od czasu do czasu mieszając. Zupę podawać na głębokim talerzu z dodatkiem kapusty.

Gołąbki na liściach winogronowych

Pojawiły się wraz z odradzaniem się winiarstwa i weszły na stoły głównie południowej części Lubuskiego. Poniższej przezentujemy kilka wariantów tego dania - wszystkie przepisy pochodzą z Winnicy Kinga w Starej Wsi pod Nową Solą.

Przepis na kiszone liście winogronu do gołąbków: Zebrać młode liście winne, odciąć ogonki, zwinąć w ruloniki. Do słoika włożyć gałązkę kopru i ułożyć w nim zwinięte liście. Tak wypełniony słoik zalać zalewą (na 1 litr przegotowanej wody 1 łyżeczka soli) i zakręcić. Po tygodniu liście winne są ukiszone.

Przepis na świeże liście winne do gołąbków: Zebrać młode liście winogronowe. Trzymając za ogonki zblanszowac je w lekko osolonej, gotującej się wodzie. Po zblanszowaniu odciąć ogonki . Tak przygotowane liście napełnić farszem.

Przepis na gołąbki winne na sposób grecki dla 4 osób: Składniki: 500 g mielonego surowego mięsa, najlepiej mieszanego wołowina z wieprzowiną lub baraniną,

50 g ryżu,

6 pomidorów,

2 cebule,

2 ząbki czosnku,

2-3 łyżeczki oliwy,

1 filiżanka siekanej świeżej pietruszki,

sól, pieprz mielony,

szczypta papryki,

łyżeczka oregano,

375 ml wywaru z jarzyn,

12-16 dużych liści winogronowych,

masło do smarowania formy.

Do surowego mięsa i wcześniej ugotowanego ryżu dodać posiekaną 1 cebule, 2 ząbki czosnku i pietruszkę. Do smaku doprawić solą, pieprzem i papryką. Wszystkie składniki dokładnie wyrobić. Tak przygotowaną masą napełnić liście. Przygotowane gołąbki ułożyć w wysmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym. Włączyć piekarnik na 180 stopni C - zanim się nagrzeje przygotować sos. Na rozgrzany olej wrzucić pokrojoną w drobną kostkę 1 cebulę i obrane wypestkowane drobno pokrojone pomidory. Po przesmażeniu dodać wywar z jarzyn i doprawić oregano. Tak przygotowanym sosem zalać gołąbki i zapiekać je w piekarniku przez 35-40 min.