Andrzej Duda wręczył akty mianowania gen. broni Markowi Sokołowskiemu na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. bryg. Krzysztofowi Stańczykowi na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Prezydent wręczył też akt mianowania na stopień generała Wojska Polskiego gen. broni Sławomirowi Wojciechowskiemu, polskiemu Przedstawicielowi Wojskowemu przy Komitetach Wojskowych NATO i UE. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
Cieszę się, że ten jakże ważny dla Polski dzień, 3 maja, zaczynamy od wręczenia tych równie ważnych nominacji w Wojsku Polskim - powiedział prezydent.
Jak mówił, 3 maja to dzień piękny i ważny dla Polski i Polaków. Od 1791 roku, przez 233 lata niezależnie od tego, czy Polska była na mapie, czy nie, dla tych, którzy wolną, niepodległą, suwerenną ojczyznę Polskę mieli w sercu, to był ważny dzień - podkreślił.
Walki o to, by była, istniała, była silna, sprawna ojczyzna, za którą można oddać życie. Przez pokolenia takie potrzeby były i (Polacy) oddawali życie; i ci, którzy walczyli z bronią w ręku, i ci, którzy za różne formy działalności dla ojczyzny byli ciemiężeni, niszczeni, masakrowani i mordowani - powiedział Duda.
Prezydent zaznaczył, że "to wielka odpowiedzialność dzierżyć w swoich rękach zadanie zapewnienia bezpieczeństwa współobywatelom, ale przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce".
Często to podkreślam, jakże jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, które od 35 lat żyje i samo stanowi o sobie w suwerennej i niepodległej RP, gdzie sami decydujemy o tym, kto będzie nami rządził, a więc w jakim kierunku będą prowadzone polskie sprawy. Jakie to cenne, a jakże często dziś tego nie doceniamy - mówił prezydent.
Bardzo dziękuję panu premierowi za spokojne i zgodne ustalenie tych nominacji. Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent podziękował generałom za przyjęcie nominacji. (Nominacje - przyp. red.) stanowią ocenę dotychczasowej służby, ale przede wszystkim wyrażają nie tylko nadzieję, ale nasze przekonanie o tym, że ta służba dalej w tych rolach będzie realizowana w sposób znakomity - podkreślił.
Duda pogratulował bezpośrednio gen. Sokołowskiemu. Panie generale, gratuluję z całego serca. To bardzo wąski korpus w korpusie generalicji RP, generałów czterogwiazdkowych. To bardzo wąski korpus także wśród naszych sojuszników w sojuszu północnoatlantyckim, można powiedzieć, że także w przestrzeni światowej. To absolutnie należna, zasłużona, wypracowana nominacja - powiedział.
Dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych to najważniejsze stanowisko, jeżeli chodzi o budowanie zdolności obronnych polskiej armii. To odpowiedzialność za codzienną służbę i pracę żołnierzy, realizację procesu modernizacji polskiej armii - podkreślił.
Prezydent wskazał, że gen. Sokołowski przez ostatnie lata pełnił "najbardziej odpowiedzialne funkcje". Czy to w planowaniu i szeroko pojętej logistyce wojskowej jako dowódca operacyjny, czy to poprzez dowodzenie wspólną, wielonarodową jednostką, czy to poprzez służbę w ostatnich latach jako polski przedstawiciel w komitetach wojskowych NATO i UE - wymienił.
W tej chwili pan generał kandyduje na wyjątkowo dla nas ważną funkcję przewodniczącego komitetu wojskowego UE. Wierzymy w to głęboko, że pan generał tę istotną funkcję obejmie - powiedział Andrzej Duda.
#Naywo | Uroczyto wrczenia przez Prezydenta RP mianowania na stanowisko Dowdcy Generalnego Rodzajw Si Zbrojnych, Dowdcy WOT oraz nominacji generalskiej w Siach Zbrojnych RP. https://t.co/6zb4VS4MqV
prezydentplMay 3, 2024
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda przypomniał, że w czwartek złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
Podkreślił, że Polsce potrzebne są nowe procedury, które będą pozwalały na szybkie interweniowanie w przypadku zagrożenia.
Pracowaliśmy nad tymi rozwiązaniami legislacyjnymi dłuższy czas, konsultując je z dowódcami naszego wojska, premierem i jego współpracownikami. Oddaliśmy je w tej chwili pod ocenę parlamentu. Mam nadzieję, że te przepisy dla bezpieczeństwa RP, umożliwienia lepszego funkcjonowania tym, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo i muszą szybko i sprawnie podejmować interwencje w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia zewnętrznego bezpieczeństwa RP, będziemy mogli szybko przekazać w ich ręce, by mogli z nich korzystać w codziennej pracy i służbie, jeżeli zajdzie taka potrzeba - powiedział Duda.
Wskazał, że rozwiązania zawarte w projekcie bazują na dotychczasowych doświadczeniach i przewidują m.in. zmiany w zakresie systemu kierowania i dowodzenia polskim wojskiem oraz przywrócenie dowództw rodzajów wojsk.
Duda oświadczył, że obecnie przygotowywana jest nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, która uwzględnia "wszystkie okoliczności, zdarzenia, doświadczenia, także w aspekcie strategicznych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa narodowego". Dodał, że w marcu w BBN został powołany zespół, który prowadzi te prace.
Mam nadzieję, że wspólnie w niedługim czasie wypracujemy ten nowy, potrzebny dzisiaj bardzo Polsce dokument - powiedział prezydent.
O skierowaniu do Sejmu 42-stronnicowego projektu ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, które przygotowywało przepisy we współpracy z Kancelarią Prezydenta.
Jak przekazało BBN, prezydencka inicjatywa przewiduje wprowadzenie zmian w obszarze militarnym oraz pozamilitarnym, które wzmacniają zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, podprogowym oraz bezpośredniej agresji zbrojnej.
Projekt realizuje drugi etap reformy kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. W ramach reformy Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekształcone mają zostać w Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych. Utworzone mają zostać poszczególne dowództwa rodzajów sił zbrojnych: Dowództwo Wojsk Lądowych, Dowództwo Sił Powietrznych oraz Dowództwo Marynarki Wojennej.
Ponadto projekt zakłada podporządkowanie Wojsk Obrony Terytorialnej Dowódcy Sił Połączonych oraz utworzenie Wojsk Medycznych i Wojsk Wsparcia Sił Zbrojnych jako specjalistycznego komponentu właściwego dla zabezpieczenia medycznego wojsk podporządkowanego Szefowi Sztabu Generalnego WP.
Gen. Marek Sokołowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 6. Pomorskiej Brygadzie Desantowo-Szturmowej. Służył na misjach w Syrii i Iraku, zaś w 2013 r. dowodził XIII zmianą PKW w Afganistanie (ISAF). Następnie m.in. był dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Od 2019 r. służy w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Gen. Sokołowski jest instruktorem judo, płetwonurkiem oraz skoczkiem spadochronowym.
Z kolei gen. Krzysztof Stańczyk - jak podano na stronach WP - jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu (1994) oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej na Akademii Sztuki Wojennej (2023). Realizuje studia doktoranckie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Służbę rozpoczął w 1994 roku w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej im. króla Stefana Batorego w Braniewie. Następnie służył w 6. Brygadzie Artylerii Armat im. gen. Józefa Bema w Toruniu oraz Centralnej Grupie Działań Psychologicznych w Bydgoszczy. Od 2007 roku związany z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych, a od 2011 r. z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.
Z Wojskami Obrony Terytorialnej związany od samego początku formowania w 2017 r. 11 września 2023 r. objął stanowisko I zastępcy dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Od 11 października 2023 r. pełni obowiązki w zastępstwie Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. 9 listopada 2023 r. mianowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała brygady.
Był uczestnikiem pięciu misji poza granicami kraju - w Syrii, Iraku i Afganistanie. Pasjonat biegów średniodystansowych.
Gen. Sławomir Wojciechowski od lipca 2022 r. jest Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitecie Wojskowym NATO i Komitecie Wojskowym UE. W swojej karierze był wcześniej m.in. Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP (2017-2018) i Dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie (2018-2021). W 2011 r. dowodził IX zmianą PKW w Afganistanie (ISAF).
Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (1987). W 2017 r. obronił doktorat na Akademii Sztuki Wojennej.