Porządki w spółkach Skarbu Państwa. To jeden z tematów, o których na pewno usłyszymy w tym tygodniu w politycznych dyskusjach. Rząd zajmie się pomysłem na zmianę sposobu zarządzenia tymi firmami. Chodzi o stworzenie rady, która będzie opiniowała kandydatów do władz spółek.
Premier Beata Szydło przekonywała wcześniej, że nowe rozwiązania zapewnią większą przejrzystość, kontrolę nad tym, jak wydawane są środki np. na sponsoring, marketing, w jaki sposób te spółki są zarządzane. Zmiany mają związek z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. Kierujący nim teraz minister Henryk Kowalczyk zapowiadał, że przepisy dotyczące zarządzania spółkami powinny być przyjęte przez parlament do końca roku. W RMF FM tłumaczył, że szefa i członków nowej rady ds. spółek ma wskazywać premier. Przede wszystkim chcemy sięgnąć po autorytety naukowe, rynkowe i tak dalej, czyli żeby nie było polityków - tłumaczył przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Prokuratura prowadząca śledztwo smoleńskie będzie kontynuowała ekshumacje ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Jak informowaliśmy w Faktach RMF FM - w tym tygodniu mają być otwarte groby Stefana Melaka i Tomasza Merty. Ich szczątki trafią do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie zostanie przeprowadzona sekcja zwłok. Eksperci mają pobrać próbki do badań histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.
W Sejmie czeka nas kolejna odsłona batalii o Trybunał Konstytucyjny. Tym razem dotyczącymi go przepisami będzie zajmowała się Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Ma wrócić do pracy nad projektem ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, przygotowanym przez polityków PiS. Ich zdaniem ustawa pozwoli na usprawnienie pracy trybunału i zapewni mu gwarancję rzetelnej procedury. Posłowie opozycji mówią, że to kolejny krok do przejęcia pełnej kontroli nad sądem konstytucyjnym przez rządzących.
W najbliższych dniach Płock stanie się stolicą "Solidarności". Właśnie tam w połowie tygodnia spotkają się działacze tego związku zawodowego. Wśród gości Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ pojawią się prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Związkowcy chcą rozmawiać o tym, jak wygląda realizacja umowy programowej, którą w kampanii prezydenckiej w 2015 roku podpisali z kandydatem PiS. Andrzej Duda zobowiązywał się wtedy między innymi, że jeśli wygra wybory będzie prowadził politykę zmierzającą do obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy, a także do wzmocnienia dialogu społecznego na szczeblu ogólnokrajowym, branżowym i zakładowym. Działacze NSZZ będą dyskutować także o tym, jak działa Rada Dialogu Społecznego, w której spotykają się przedstawiciele rządu, pracodawców i pracowników.
W doniesieniach ze świata polityki będzie też pojawiać się Grupa Wyszehradzka. W poniedziałek w Warszawie spotkają się ministrowie spraw wewnętrznych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Dołączą do nich także politycy z Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, Austrii, Szwajcarii oraz Belgii. Będą rozmawiać o tym, jak poradzić sobie z kryzysem migracyjnym w Europie. MSWiA podaje, że omówią propozycje nowych, kluczowych rozwiązań. Grupa Wyszehradzka nie zgadza się na wprowadzenie w Unii Europejskiej systemu obowiązkowej relokacji uchodźców. Kraje V4 proponują, by poszczególne unijne państwa mogły w różny sposób pomagać migrantom - zamiast przyjmowania ich u siebie, mogłyby na przykład oferować większe wsparcie finansowe dla Europejskiej Agencji ds. Straży Granicznej i Przybrzeżnej.