​Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obiegu lek Fervex i Fervex Junior. Powodem jest obawa, że produkt został zanieczyszczony bakterią. Wniosek o wycofanie złożył producent. Jak jednak uspokaja Zofia Ulz z GIF, lek nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia.

REKLAMA

Chodzi o Fervex w granulacie, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, który służy do sporządzania roztworu do picia. Ze sprzedaży wycofano wszystkie leki z datą ważności od stycznia 2012 roku do 28 lutego 2016. Zobacz, które serie leku dla dzieci zostały wycofane. Decyzja dotyczy także Fervexu dla dorosłych. Zobacz, które serie leku dla dorosłych zostały wycofane.

Inspektor w wydanej decyzji zaznaczył, że wycofanie leku jest środkiem zapobiegawczym. Zanieczyszczenie nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia dzieci.

W preparacie znalazła się bakteria, która występuje w przewodzie pokarmowym człowieka, ale nie powinna się znaleźć w leku. - Ja bym zalecała, żeby nie podawać tego leku, ale też nie należy popadać w panikę. Bez obaw, dlatego, że to jest bakteria, która jest obecna w naszym organizmie,a nie powinna była być obecna w produkcie. Zresztą pojawiła się, gdyż została wprowadzona razem z cukrem, który jest używany do produkcji tego leku - powiedziała Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Bez zwrotu za zakup Fervexu

Niestety nie ma co liczyć na to, że pieniądze za zakup wadliwego leku zostaną nam zwrócone. Fervex został tylko wycofany z aptek, a to oznacza, że jedynie nie można go sprzedawać. Inaczej byłoby, gdyby inspekcja farmaceutyczna nakazała nam, a nie tylko zaleciła, wyrzucenie tego lekarstwa do kosza. Wtedy mielibyśmy szansę reklamować ten specyfik.

Fervex Junior jest popularnym lekiem stosowanym w leczeniu objawów grypy i przeziębienia u dzieci. W jego skład wchodzi paracetamol, kwas askorbinowy i feniramina.