Polscy policjanci w śmigłowcu Black Hawk pomagali w zabezpieczeniu wczorajszych obchodów Dnia Zwycięstwa w mołdawskim Kiszyniowie. Jak mówił Mariusz Ciarka z Komendy Głównej, część działań miała symboliczny charakter.
Z policyjnego Black Hawka na prośbę strony mołdawskiej została wystawiona, rozwieszona flaga Unii Europejskiej, a także flaga mołdawska. To bardzo ważny akcent, symbolizujący dobre stosunki między Mołdawią a Unią Europejską - powiedział Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.
Te flagi towarzyszyły demonstracjom z okazji rocznicy zakończenia wojny.
Nad Kiszyniowem z koczcego wiczenia policyjnego Black Hawka @PolskaPolicja dumnie powiewaj dzi dwie flagi: i . To wyraz poparcia de Modawii do penego uniezalenienia si od Rosji i europejskich aspiracji naszych modawskich partnerw. pic.twitter.com/OnC5G1TBaQ
Kaminski_M_May 9, 2023
Wcześniej przed zaplanowanym w pierwszych dniach czerwca w Mołdawii Szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Kiszyniowie odbyły się kilkudniowe ćwiczenia z wykorzystaniem policyjnego Black Hawka. Siedmiu instruktorów z "BOA", dwóch pilotów i dwóch szefów pokładu dzieliło się swoimi doświadczeniami w zakresie prowadzenia działań kontrterrorystycznych oraz ćwiczyło różne scenariusze działań potrzebnych w służbie.
Dzięki naszym kolegom z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" i lotnikom z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP zdobyliśmy nowe doświadczenia i zupełnie nowe umiejętności. Mam nadzieję, że to początek stałej współpracy między naszymi jednostkami - podkreślił dowódca oddziału specjalnego mołdawskiej Policji FULGER.
Policjanci szkolili się w zakresie wyszkolenia strzeleckiego z bronią krótką i długą, taktyki działań bojowych, ochrony osób, w tym VIP-ów czy reagowania na sytuacje kryzysowe podczas przemieszczania się pojazdów z tymi osobami. Z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk pod czujnym okiem instruktorów z CPKP "BOA" mołdawscy policjanci ćwiczyli też desant i ewakuację w przyziemieniu oraz w lekkim zawisie i z wykorzystaniem technik linowych. Stopień trudności zmieniał się z każdym zaplanowanym ćwiczeniem. Wszystkie scenariusze były bardzo dokładnie przygotowane i uwzględniały różne, potencjalnie możliwe sytuacje działań kontrterrorystycznych.
Zwieńczeniem szkolenia była przygotowana ostatniego dnia symulacja, w trakcie której zadaniem zespołów bojowych FULGER i "BOA" było zlokalizowanie terrorystów w opuszczonym budynku, obezwładnienie ich i uwolnienie zakładników.
Szturm zaplanowano wielopunktowo, zarówno z wykorzystaniem pojazdów służbowych, jak i policyjnego śmigłowca, z którego - za pomocą technik linowych - desantowano kontrterrorystów na dach budynku. To jedno z trudniejszych rozwiązań taktycznych, z którym musieli poradzić sobie mołdawscy specjalsi. Aby wszystko było jeszcze bardziej realistyczne, wykorzystane zostały środki pozoracji w postaci amunicji ćwiczebnej, granatów błysko-hukowych oraz dymnych. Po rozwiązaniu sytuacji zespoły bojowe zostały ewakuowane przy pomocy Black Hawka z rejonu działań w ustalone bezpieczne miejsce - powiedział policyjny kontrterrorysta z CPKP "BOA", koordynator ćwiczeń.
Dwóch pilotów i dwóch szefów pokładu zaprezentowało specjalsom z FULGER możliwości policyjnego Black Hawka, zarówno podczas ćwiczeń realizowanych w dzień, jak i po zmroku z wykorzystaniem noktowizji. Dla naszych kolegów z Mołdawii było to niezwykle ciekawe i nowe doświadczenie. Dla nas z kolei pewną nowością była realizacja lotów w przestrzeni, w której nieznana jest procedura lotów w statusie STATE na hasło GARDA, czyli pierwszeństwo w powietrzu. Nie przeszkodziło to nam jednak, dzięki dobrej współpracy ze służbami kontroli ruchu lotniczego, realizować wszystkie loty zgodnie z planem - podkreślił polski kontrterrorysta.