Budynek, w którym mieści się najstarsze rzeszowskie kino Zorza jest już własnością miasta. Po rocznych negocjacjach Rzeszów kupił od krakowskiej spółki Apollo kamienicę przy ulicy 3 Maja, płacąc za nią ponad 6 mln zł.
Władze mają pomysły na szersze niż do tej pory wykorzystanie zabytkowej kamienicy przy głównym deptaku. Dla kina, które prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa, oznacza to stabilizację i gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata.
O finale negocjacji poinformował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Bardzo zależało mi na uratowaniu kina, które między innymi w wyniku pandemii ma za sobą niezwykle trudny czas. Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom. Ten ruch to kolejny krok ku realizacji zapowiedzianej przeze mnie wizji utworzenia centrum Rzeszowa miejscem relaksu i odpoczynku, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także placówkach kulturalnych - mówił Konrad Fijołek.
Negocjacje w sprawie zakupu nieruchomości trwały od lutego ubiegłego roku. Budynek zakupiono za 6,22 mln zł.
Przez całe życie pracuję w Kinie Zorza. Mamy za sobą niezwykle trudny czas, w którym trudno było je utrzymać, widmo likwidacji kilkakrotnie zaglądało nam w oczy. Dzięki naszym widzom oraz przychylności fundacji Apollo udało się jednak ten czas przetrwać. Cały czas staraliśmy się nasz obiekt rozwijać, dlatego też jako jedno z pierwszych kin w Polsce kupiliśmy cyfrowy projektor. Nasze kino jest postrzegane jako jedno z lepszych w Polsce i jestem z tego bardzo dumna - mówi Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie.
Działalność kina w tym miejscu jest zagwarantowana aktem notarialnym. Zorza istnieje tu od 1956 roku, posiada największą na Podkarpaciu salę kinowo - widowiskową na 518 miejsc i dwie sale kameralne, każda z 44 miejscami. Pierwszy seans kinowy odbył się 28 sierpnia 1956 roku i był to western.
Budynek ma ponad 2 tys. m kw. Pozostałą przestrzeń miasto chce wykorzystać. Na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa, a strych może posłużyć jako mi miejsce na wystawy fotografii albo malarstwa.