Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego została wystawiona w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Hołd zmarłemu premierowi można oddać do 18.00. W Sieni Wielkiej pałacu wyłożono natomiast księgę kondolencyjną, do której można się wpisać.

REKLAMA

Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego została wystawiona w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.

Przed bramą do pałacu od strony Hotelu Bristol ustawiają się warszawiacy, którzy chcą pożegnać pierwszego premiera III Rzeczpospolitej. Przy bramie dla odwiedzających ustawiono przepasane kirem zdjęcie zmarłego, nad wejściem do pałacu zawisły polskie flagi z żałobnymi wstęgami.

Oczekiwanie w kolejce do wejścia trwało przed południem około dziesięciu minut. Wszyscy wchodzący poddawani są kontroli bezpieczeństwa - prześwietlane są torby, trzeba też przejść przez wykrywającą metale bramkę.

Warszawiacy przychodzą oddać hołd byłemu premierowi całymi rodzinami.

Trumnę z ciałem byłego premiera wystawiono na katafalku i owinięto biało-czerwoną flagą. Odwiedzający nie mogą podejść do niej bezpośrednio, muszą zatrzymać się w drzwiach kaplicy. Niektórzy klękają i zmawiają krótką modlitwę, inni poprzestają na znaku krzyża, pozostali stoją w skupieniu.

Niektórzy odwiedzający wpisują się do wyłożonej w Sieni Wielkiej księgi kondolencyjnej.

Pogrzeb premiera Mazowieckiego odbędzie się jutro, na ten dzień ogłoszono żałobę narodową.

/ Jacek Turczyk (PAP/EPA) /
/ Jacek Turczyk (PAP/EPA) /
/ Jacek Turczyk (PAP/EPA) /
/ Jacek Turczyk (PAP/EPA) /
/ Jacek Turczyk (PAP/EPA) /
/ Jacek Turczyk (PAP/EPA) /
/ Jacek Turczyk (PAP/EPA) /
/ Jacek Turczyk (PAP/EPA) /
/ Krzysztof Zasada (RMF FM) /
/ Krzysztof Zasada (RMF FM) /

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę o godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i będzie organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Trumna z ciałem Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Ostatnim premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej

Tadeusz Mazowiecki zmarł w Warszawie w poniedziałek. Miał 86 lat. Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych. W sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników. W 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu.

Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

W 1997 r., gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji, Mazowiecki uczestniczył w wypracowywaniu go. W latach 90. ub. wieku był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach. Jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.

Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.