Ponad 4 tys. interwencji straży pożarnej w minionych godzinach w całej Polsce - to efekt orkanu Otto, który przeszedł nad Polską. Do największej liczby zdarzeń doszło na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. Najważniejsze informacje dotyczące skutków silnego wiatru zbieraliśmy w naszej relacji.
Około 20 tysięcy odbiorców wciąż nie ma prądu po wichurach, które wczoraj i w nocy przeszły przez Polskę.
Najwięcej, bo 14 tys. odbiorców, nie ma prądu na Pomorzu.
W niedzielę pogoda nad Polską będzie zróżnicowana. Jak powiedziała PAP Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB, na północy spodziewane są przejaśnienia, na południu nadal będzie padać deszcz, deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Wiatr na Wybrzeżu w porywach do 50 km/h.
Zmniejsza się liczba regionów, których dotyczą ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Aktualne pozostają alerty tylko w południowej Polsce.
Przypomnijmy, że po nocnych wichurach od wczoraj strażacy w całej Polsce musieli interweniować w sumie prawie 4 tysiące razy: przede wszystkim na Wybrzeżu, Mazowszu, Warmii, Mazurach i na Lubelszczyźnie.
Na Podlasiu jeszcze około tysiąca odbiorców pozbawionych jest prądu z powodu awarii wywołanych silnym wiatrem.
W regionie uszkodzonych zostało co najmniej 10 słupów energetycznych.
O prognozach pogody na najbliższe godziny nasz reporter Michał Dobrołowicz rozmawiał z synoptyczką Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Emilią Szewczak.
Około 99 tys. odbiorców w całej Polsce nie ma dostaw prądu.
Najwięcej w woj. pomorskim - 58 tys., mazowieckim - 12 tys., podlaskim - 7,8 tys., zachodniopomorskim - 5,9 tys., wielkopolskim - 3,3 tys., lubelskim - 2,7 tys., warmińsko-mazurskim- 2,5 tys. i podkarpackim - 2,1 tys.
W niedzielę pogoda nad Polską będzie zróżnicowana. Jak powiedziała PAP Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB, na północy spodziewane są przejaśnienia, na południu nadal będzie padać deszcz, deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Wiatr na Wybrzeżu w porywach do 50 km/h.
Jeszcze ok. tysiąca odbiorców nie miało w sobotę wieczorem prądu w województwie podlaskim, wskutek awarii spowodowanych silnym wiatrem - wynika z danych spółki PGE Dystrybucja. Strażacy odnotowali od rana blisko 80 interwencji.
IMGW prognozuje: W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy przejściowo możliwe są rozpogodzenia. W południowej połowie kraju zachmurzenie całkowite, nadal z opadami deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, okresami o natężeniu umiarkowanym. Wysoko w Tatrach i Karkonoszach przyrost pokrywy śnieżnej o 10-12 cm. Wiatr już nieco słabszy, umiarkowany i dość silny, głównie zachodni. Na Wybrzeżu i na południu może osiągać prędkość do 60-65 km/h, a początkowo na południowym zachodzie do 70 km/h.
Temperatura minimalna od minus jednego lokalnie na północny, około 2 stopni w centrum, do plus 5 na południu i południowym zachodzie.
Silne porywy wiatru utrzymują się na wschodzie kraju - poinformował w sobotę po południu IMGW. Dodał, że w ciągu najbliższych godzin porywy będą słabnąć.
Jak przekazał IMGW wiatr osiągający prędkość do 60-75km/h. występuje jeszcze w woj. lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim oraz pomorskim.
Nieco mocniejsze porywy, bo do 70-80km/h, występują natomiast w powiecie puckim.
W ciągu najbliższych godzin porywy będą słabnąć, ale lokalnie mogą jeszcze osiągać wartość ok. 70km/h - napisało na Twitterze IMGW.
Ostatniej nocy meteorolodzy na Śnieżce odnotowali prędkość wiatru dochodzącą do 198 km/h. Jak powiedziała PAP Barbara Wrzesińska, dyżurny synoptyk kraju IMGW - PIB, na Wybrzeżu siła wiatru osiągnęła 125 km/h.
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni przekazało ostrzeżenie o sztormie we wschodniej części strefy brzegowej - od latarni Rozewie do wschodniej granicy państwa.
Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 19:00. Według synoptyków ma wiać wiatr zachodni 6 do 7, w porywach 8 do 9 w skali Beauforta.
Z mapy na stronie internetowej Energa-Operator wynika, że w dużej części województwa pomorskiego są wyłączenia awaryjne i masowe energii elektrycznej w związku z uszkodzeniami sieci.
Awarie masowe są w powiatach: bytowskim, chojnickim, w Gdańsku, gdańskim, w Gdyni, kartuskim, kościerskim, lęborskim, puckim, w Sopocie, starogardzkim, świeckim, tczewskim oraz wejherowskim.
W części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego ponad 88 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu - podaje Energa-Obrót na swojej stronie internetowej.
W związku z wichurami, które przechodzą nad Pomorzem strażacy interweniowali 1541 razy w województwie pomorskim. W dużej części województwa gospodarstwa domowe są nadal pozbawione prądu.
Jak podało biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, od piątku rano do soboty do godz. 14. strażacy odnotowali 1541 interwencji w woj. pomorskim w związku z szalejącą wichurą (powalone drzewa, nadłamane konary, banery reklamowe oraz uszkodzone poszycia dachów).
Najwięcej razy strażacy interweniowali w powiecie bytowskim - 194; wejherowskim - 183; kartuskim - 178 oraz słupskim - 155.
W Tczewie o godz. 4. nad ranem samochód wjechał w leżący na ziemi konar i jedna osoba została ranna.
Prawie 100 tysięcy odbiorców nie ma prądu - informuje wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.
To efekt orkanu Otto, który przechodzi nad naszym krajem.
Najtrudniejsza sytuacja panuje teraz na Pomorzu i Mazowszu.
Na północy i południa kraju cały czas obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem.
Przez intensywne opady deszczu, rośnie poziom rzek w centralnej i południowej Polsce.
Dla części rzek Śląska, Dolnego Śląska i Mazowsza wydane są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.
700 odbiorców w obszarze Rejonu Energetycznego Radom jest pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Silny wiatr uszkodził linie średniego napięcia.
Od rana energetycy sukcesywnie usuwają awarie w gminach pow. radomskiego, przysuskiego i białobrzeskiego.
Dziś od godz. 7 do godz. 14.30 strażacy interweniowali w Małopolsce 85 razy, najczęściej w powiecie krakowskim - tam do akcji wyjeżdżano 14 razy. 11 razy interwencję podjęto w Tarnowie, 10 - w Nowym Sączu. "Chodziło przede wszystkim o połamane konary drzew i zalegające gałęzie" - poinformował Hubert Ciepły.
Dziś rano strażacy pracowali m.in. na ul. Szlacheckiej w Rzeszotarach (pow. krakowski), gdzie dwa drzewa oparły się o linie energetyczne i ogrodzenie. Ostatniej doby (do godz. 7 w sobotę) małopolscy strażacy wyjeżdżali do akcji w sumie 55 razy.
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla wszystkich powiatów Małopolski. W sobotę między godz. 20 i 23 w regionie może powiać z prędkością w porywach do 75 km/h.
Drzewa usuwano w pobliżu miejscowości Szalmia, Brzeszczyny, Pęciszewo, Posady, Krzekoty, Gładysze i Bemowizna. W działaniu PSP Braniewo oraz OSP Żelazna Góra, Gładysze, Wyszkowo - podała Komenda Powiatowa PSP w Braniewie.
POWIAT BRANIEWSKI. Silny wiatr na szczcie nie spowodowa wikszej iloci zdarze. Drzewa usuwano w pobliu miejscowoci Szalmia, Brzeszczyny, Pciszewo, Posady, Krzekoty, Gadysze i Bemowizna. W dziaaniu PSP Braniewo oraz OSP elazna Gra, Gadysze, Wyszkowo. pic.twitter.com/ZWfRSRhuTM
braniewieFebruary 18, 2023
Silne porywy utrzymują się we wschodniej połowie kraju. W ciągu ostatniej godziny (13-14) najmocniej powiało w Mikołajkach 79 km/h, Rzeszowie 76 km/h i Zamościu 72 km/h - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
18.02.2023 14:25 #IMGWlive Silne porywy utrzymuj si we wschodniej poowie kraju.W cigu ostatniej godziny (13-14) najmocniej powiao w Mikoajkach 79 km/h, Rzeszowie 76 km/h i Zamociu 72 km/h.W cigu najbliszych 2-3 godz. porywy bd sabn.#IMGW #CMM #wiatr #Ulf pic.twitter.com/zafNe6i2Hp
IMGWmeteoFebruary 18, 2023
Zachodniopomorscy strażacy interweniowali w sobotę 150 razy, usuwając skutki silnego wiatru - poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP. Najwięcej wyjazdów zanotowano w Koszalinie.
Od godz. 8 do godz. 13 w sobotę zanotowano 150 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi - poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak.
Na terenie całego województwa opolskiego możliwe są silne wiatry, osiągające prędkość do 75 km/h - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla trzech powiatów przy polsko-czeskiej granicy. Jak przekazało WCZK, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy rozszerzył obszar objęty tym alertem na całe województwo.
Jak poinformował Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja, z powodu silnego wiatru, który pozrywał linie energetyczne, obecnie w regionie prądu pozbawionych jest ok. 2,5 tys. odbiorców.
Najwięcej odbiorów bez prądu jest w tej chwili w okolicach Rzeszowa i Sanoka. Pojedyncze przypadki mamy też w okolicach Mielca i Krosna - wskazał Boczar. Dodał, że obecnie uszkodzonych jest osiem odcinków linii energetycznych i uszkodzonych ok. 100 stacji transformatorowych średniego napięcia.
Cały czas nasze służby pracują, aby usunąć awarie. Będą pracować do skutku - zapewnił Boczar.
W miejscowości Bujaki (pow. nidzicki, woj. warmińsko-mazurskie) przewróciło się drzewo i zerwało linię trakcyjną.
Pociąg relacji Olsztyn Główny - Kraków Główny utknął 300m od stacji Bujaki. W pociągu przebywa 176 pasażerów, brak osób poszkodowanych, PKP organizuje transport zastępczy - podała Komenda Wojewódzka PSP Olsztyn.
Bujaki, pow. nidzicki - drzewo powalio si i zerwao lini trakcyjn oraz blokuje torowisko. Pocig relacji Olsztyn Glowny - Krakw Gwny utkn 300m od stacji Bujaki. W pocigu przebywa 176 pasaerw, brak osb poszkodowanych, PKP organizuje transport zastpczy. pic.twitter.com/0hSQiv3VP5
KWPSPOlsztynFebruary 18, 2023
Aktualnie na obszarze (Polski) miejscami jeszcze występują porywy wiatru do 65-75 km/h - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dodano w komunikacie, "w ciągu najbliższych 2-3 godzin porywy będą słabnąć, ale lokalnie mogą jeszcze wynosić około 70 km/h".
18.02.2023 12:35 #IMGWlive Aktualnie na obszarze miejscami jeszcze wystpuj porywy wiatru do 65-75 km/h.W cigu najbliszych 2-3 godzin porywy bd sabn, ale lokalnie mog jeszcze wynosi okoo 70 km/h.#IMGW #wiatr #Ulf pic.twitter.com/0dxmPLKsvE
IMGWmeteoFebruary 18, 2023
Strażacy PSP i OSP interweniowali 530 razy, usuwając skutki silnego wiatru - poinformował wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Podczas interwencji lekko ranny został strażak ochotnik, nie było poszkodowanych wśród mieszkańców regionu.
Mobilizacja ze strony służb była bardzo duża, ale także bardzo odpowiedzialne zachowanie mieszkańców pozwoliło uniknąć tych najbardziej tragicznych sytuacji. Nie mamy osób, które zginęłyby w wyniku wichur. Jest jeden poszkodowany strażak ochotnik, ale to nie są wielkie obrażenia - powiedział podczas sobotniego briefingu prasowego wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
Jak podała straż pożarna, z powodu zerwanej linii energetycznej i drzewa leżącego na torach pociąg relacji Olsztyn Główny - Kraków Główny utknął pomiędzy stacjami Bujaki i Dobrzyń; tj. około 300 m od stacji Bujaki.
W pociągu przebywa 176 pasażerów, brak osób poszkodowanych. PKP organizuje transport zastępczy - powiedział rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej st. kpt. Grzegorz Różański.
Od piątkowego wieczora do południa w sobotę strażacy na Warmii i Mazurach mieli już ponad 150 interwencji związanych z silnym wiatrem, głównie przy usuwaniu połamanych drzew i konarów. Nikt nie odniósł obrażeń.
Informację o najnowszym bilansie wichur w Polsce przekazał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej:
Ju ponad 3200 interwencji zwizanych z usuwaniem skutkw silnego wiatru. Dzikuj straakom #PSP oraz druhom #OSP za trudn sub oraz powicenie i zaangaowanie w udzielaniu pomocy mieszkacom. Apeluj o szczegln ostrono. Ddzisiaj nadal bdzie niebezpiecznie pic.twitter.com/ysl3ndYdYl
ABartkowiak_PSPFebruary 18, 2023
Maksymalne porywy wiatru występują w centrum i we wschodniej połowie kraju: nawet do 83 km/h w Rzeszowie - podał IMGW na Twitterze.
18.02.2023 11:40 #IMGWliveMaksymalne porywy wiatru wystpuj w centrum i we wschodniej poowie kraju: nawet do 83 km/h w Rzeszowie.Na Wybrzeu robi si spokojniej. Aktualne pomiary: https://t.co/oAASIk0CXy#IMGW #wiatr #CMM pic.twitter.com/ySojwJWHhV
IMGWmeteoFebruary 18, 2023
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał w sobotę, że w północnej części województwa łódzkiego do godz. 13 obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 85 km/h.
Wydane przez IMGW ostrzeżenie przed silnym wiatrem pierwszego stopnia obejmuje północną część regionu łódzkiego, czyli powiaty: brzeziński, kutnowski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, Łódź, pabianicki, poddębicki, rawski, Skierniewice, skierniewicki, tomaszowski i zgierski.
IMGW odwołał ostrzeżenie o silnym wietrze dla północno-wschodniej części regionu. W pozostałych powiatach Dolnego Śląska, szczególnie w górskich, wiatr będzie wiał z prędkością 45 km/h, a w porywach nawet do 80 km/h.
Około 3,5 tys. odbiorców w obszarze Rejonu Energetycznego Radom jest pozbawionych obecnie dostaw energii elektrycznej. Silny wiatr uszkodził linie średniego napięcia - powiedziała koordynator ds. komunikacji w oddziale w Skarżysku - Kamiennej PGE Dystrybucja.
Energetycy od piątku postawieni są w stanie pełnej gotowości i od świtu pracują na nad usuwaniem awarii. Bez prądu pozostaje obecnie ok. 3,5 tys. odbiorców, m.in. w gminach Stara Błotnica (pow. białobrzeski), Iłża, Zakrzew, Jastrzębia (pow. radomski) i Gielniów (pow. przysuski) - przekazała rzeczniczka.
Do godziny 10 wyjeżdżaliśmy od wczorajszego wieczora ok. 105 razy w związku ze skutkami wichur. Na szczęście nie ma w regionie osób poszkodowanych - powiedział dyżurny z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.
Najwięcej zgłoszeń dotyczy powalonych drzew, zerwanych dachów, czy linii energetycznych. Patrząc na to, co w nocy działo się w Polsce, to u nas nie było tragicznie - ocenił dyżurny.
W sobotę na południu regionu możliwe są silne wiatry, których prędkość w porywach może osiągać 85 km/h - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
Jak przekazało WCZK w Opolu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla trzech powiatów na południu województwa opolskiego: nyskiego, głubczyckiego i prudnickiego.
Już blisko 100 interwencji straży pożarnej na WM w związku z silnie wiejącym wiatrem. Większość to usuwanie powalonych drzew i konarów z dróg - podała w mediach społecznościowych Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.
Jak poinformowali strażacy, w miejscowości Niedźwiedzkie w powiecie ełckim wiatr zerwał około 30 m2 dachu z budynku gospodarczego.
Ju blisko 100 interwencji stray poarnej na WM w zwizku z silnie wiejcym wiatrem. Wikszo to usuwanie powalonych drzew i konarw z drg. Doszo tedo kilku innych zdarze. Min. w miejscowoci Niedwiedzkie - pow. ecki wiatr zerwa okoo 30 m2 dachu z budynku gospodarskiego pic.twitter.com/9Wc0L581me
KWPSPOlsztynFebruary 18, 2023
Na Pomorzu straż pożarna interweniowała - jak do tej pory ponad 800 razy.
Z powodu silnego wiatru 128 840 odbiorców pozbawionych jest prądu (stan na godz. 6), uszkodzonych jest 4727 stacji SN. Najwięcej w powiecie kartuskim (1307 / 34070 odbiorców), wejherowskim (901 / 31634 odbiorców), starogardzkim (773 / 18340 odbiorców), tczewskim (504 / 12760 odbiorców). Z kolei straż pożarna przyjęła 824 zgłoszenia dotyczące głównie połamanych drzew - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.W nocy, w Sopocie, przy ul. Gen. Andersa 30 wybuchł pożar, który objął cały budynek, ewakuowano łącznie 36 osób. Na miejscu pracowało 7 zastępów PSP. W Miszewku płonął budynek gospodarczy (1200 m2). Nie było poszkodowanych. W Jezierzu (powiat bytowski) wiatr zerwał połowę dachu z domu mieszkalnego (blachodachówka) - poinformował Pomorski Urząd Wojewódzki.
Najwyższy poryw wiatru na stacjach synoptycznych zanotowano na Śnieżce: 198 km/h - poinformował na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dodał, "biorąc pod uwagę również pozostałe telemetryczne stacje meteo, drugie w kolejności byłoby Rozewie z 125 km/h".
18.02.2023 9:05 #IMGWlive Najwyszy poryw wiatru na stacjach synoptycznych zanotowano na niece: 198 km/h.Jednak biorc pod uwag rwnie pozostae telemetryczne stacje meteo, drugie w kolejnoci byoby Rozewie z 125 km/h.#IMGW #ulf #wiatr pic.twitter.com/ExngXUYane
IMGWmeteoFebruary 18, 2023
To obrazy z nocnych wyjazdów strażaków w regionie, nadesłane przez oficerów prawdziwych w powiatach - napisała w mediach społecznościowych Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu.
Jak ustaliła reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska, na Pomorzu strażacy interweniowali 1055 razy.
Najwięcej razy wyjeżdżali w powiatach bytowskim - tu niemal 150 razy, a także wejherowskim i kartuskim - w tych ostatnich po ponad 120 interwencji polegających w większości na usuwaniu połamanych drzew i gałęzi.
Trudna sytuacja jeśli chodzi o zasilanie, Energa Operator informuje o awarii masowej. Najwięcej uszkodzonych linii energetycznych jest w rejonie Kościerzyny, Bytowa i Kartuz. Bez prądu jest na ten moment, według dostawcy ponad 45 tysięcy odbiorców.
Wieje również na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu. Na szczęście na razie przynajmniej wichura nie spowodowała większych szkód.
Jak ustalił reporter RMF FM Krzysztof Kot, na Lubelszczyźnie doszło do 27 zdarzeń - w większości były to powalone drzewa i konary na drogi. Uszkodzone są 2 budynki mieszkalne i 3 gospodarcze.
W woj. podkarpackim strażacy od północy mieli 14 zgłoszeń do powalonych drzew i konarów. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
55 razy wyjeżdżała do akcji minionej doby straż pożarna w Małopolsce. Najczęściej służby interweniowały w związku ze złamanymi konarami, pochylonymi drzewami i zwisającymi gałęziami - poinformował rzecznik Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Hubert Ciepły.
Strażacy pracują jeszcze na ul. Szlacheckiej w Rzeszotarach (pow. krakowski), gdzie dwa drzewa oparły się o linie energetyczne i ogrodzenie.
Noc w Małopolsce przebiegła raczej spokojnie - ocenił.
Ze względów bezpieczeństwa do odwołania zamknięte zostały cmentarze komunalne w Gdańsku. Nie można wejść również na teren Parku Oliwskiego.
Rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan poinformowała w sobotę rano, że o ponownym otwarciu parku i nekropolii poinformuje w komunikacie.
Apelujemy do mieszkańców Gdańska o zachowanie bezpieczeństwa i rezygnację z odwiedzin na nekropoliach i w parkach. Do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązywał będzie także zakaz wjazdu samochodów. Prosimy również o parkowanie pojazdów w bezpiecznych miejscach i, jeśli to możliwe, nie pozostawienie ich pod drzewami - dodała Kiljan.
Z powodu trudnych warunków atmosferycznych zdjęte zostały flagi masztowe, a służby drogowe mają wzmożoną gotowość do podejmowania koniecznych interwencji.
Jak podała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, do godz. 7 strażacy odnotowali 966 interwencji w woj. pomorskim w związku z szalejącą wichurą.
W Tczewie o godz. 4. nad ranem samochód wjechał w leżący na ziemi konar i jedna osoba została ranna. "Innych osób poszkodowanych nie odnotowaliśmy. Liczba interwencji cały czas się zmienia" - powiedział PAP w sobotę rano oficer dyżurny KW PSP w Gdańsku.
Na mapie ostrzeżeń IMGW zniknęła "trójka". Dla części obszarów obniżono stopień ostrzeżeń meteorologicznych przed silnym wiatrem - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
18.02.2023 07:35 #IMGWliveNa mapie ostrzee znikna "trjka".Dla czci obszarw obniono stopie ostrzee #meteo przed silnym wiatrem:do 100-110 km/h;do 75-85 km/h.Od zachodu wiatr stopniowo sabnie.#IMGW pic.twitter.com/LXw6MArbRP
IMGWmeteoFebruary 18, 2023
Tylko od północy strażacy interweniowali 925 razy.
W zwizku z silnym wiatrem straacy otrzymali 1831 zgosze, w tym 906 w pitek 17 lutego oraz 925 od pnocy do godziny 6:00 w sobot 18 lutego. Niestety, w zdarzeniach jedna osoba zostaa ranna.#wiatr #huragan #Otto pic.twitter.com/ea4wcw6nqU
KGPSPFebruary 18, 2023
Ponad 400 razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy przy usuwaniu skutków wichury, która przeszła nad regionem - poinformował w sobotę rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP. Poszkodowany podczas działań został strażak OSP.
Jak przekazał rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak zanotowano 410 interwencji w związku z silnym wiatrem. Najwięcej - ponad 100 - było w powiecie koszalińskim. W trakcie działań poszkodowany został jeden strażak z OSP, nie ma informacji o innych osobach poszkodowanych.
Strażacy usuwali głównie powalone na drogę drzewa i gałęzie.
Ponad 60 razy interweniowali w ostatnich godzinach strażacy przy usuwaniu skutków silnego wiatru w woj. warmińsko-mazurskim. Z powodu awarii nie ma prądu blisko 7 tys. odbiorców w regionie.
W miejscowości Bemowizna w powiecie braniewskim samochód osobowy uderzył w powalone na drogę drzewo. W tym zdarzeniu nikt nie został poszkodowany - poinformował w sobotę rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej st. kpt. Grzegorz Różański.
W Działdowie silny wiatr uszkodził dach budynku mieszkalnego, w Szczepankowie w powiecie iławskim przeniósł i połamał blaszany garaż.
Od piątkowego wieczoru do soboty rano strażacy mieli już 68 interwencji związanych z silnym wiatrem, głównie przy usuwaniu połamanych drzew i konarów. Powalone drzewa blokowały lokalne drogi, m.in. Gudniki - Reszel, Grzęda - Bisztynek i Lipinki - Bielice.
Wskutek silnego wiatru około 6,9 tys. odbiorców nie ma prądu, wyłączone są 242 stacje transformatorowe - przekazał PAP rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.
Według stanu na godz. 6 bez prądu pozostaje ok. 205 tys. odbiorców - poinformował w sobotę rano wiceszef RCB Marek Kubiak.
Najwięcej:
- w woj. pomorskim - ok. 129 tys.,
- w mazowieckim - 20,8 tys.,
- zachodniopomorskim - 11,3 tys.,
- podkarpackim - 8,3 tys.
- i warmińsko-mazurskim -7 tys.
Informację przekazał wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we wpisie na Twitterze. Według stanu na godz. 6:00 bez prądu pozostaje ok. 205 tys. odbiorców, najwięcej - pomorskie - ok. 129 tys., mazowieckie - 20,8 tys., zachodniopomorskie - 11,3 tys., podkarpackie - 8,3 tys., warmińsko-mazurskie -7 tys. - wyliczył.
Od godz. 19.00 (17.02) do 06.00 (18.02) w regionie kujawsko-pomorskim odnotowano 98 interwencji. Powiat nakielski 16, bydgoski 13, sępoleński 10, grudziądzki i świecki po 8 - poinformowała Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu.
Jak podano w komunikacie, "uszkodzone dachy - 6 interwencji: 1 budynek mieszkalny, naderwana papa i blacha na dachu, 5 w budynkach gospodarczych".
IMGW: Wciąż mocno wieje na Wybrzeżu. W ciągu ostatniej godziny do 108 km/h na Półwyspie Helskim. Na pozostałym obszarze kraju porywy nie przekraczają 90 km/h.
18.02.2023 07:25 #IMGWliveWci mocno wieje na Wybrzeu.W cigu ostatniej godziny do 108 km/h na Pwyspie Helskim.Na pozostaym obszarze kraju porywy nie przekraczaj 90 km/h.#IMGW #Hel #Ulf #wiatr #uwaga pic.twitter.com/UySabQmS8L
IMGWmeteoFebruary 18, 2023
Zachodniopomorskie: Straż pożarna interweniowała 389 razy - najwięcej zdarzeń było koło Koszalina.
Na Wybrzeżu w nocy miejscami wiatr osiągał prędkość do 115 km/h. W centrum Polski wiało z prędkością 90 km/h, a na południu kraju - do 75 km/h. Porywy wiatru na północy kraju powinny słabnąć.