"Pośpiechu rzeczywiście bardzo potrzebujemy, żeby ta ustawa mogła być przegłosowana już ostatecznie na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami, żebyśmy od września mogli ogłaszać nabory na korzystanie z tego funduszu" - mówi w rozmowie z RMF FM wiceminister infrastruktury pytany o to, czemu ustawa o nowym podatku paliwowym ma być przyjęta już w przyszłym tygodniu, na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Od września kierowcy więcej zapłacą za paliwo? "To czy zapłacą więcej, to jeszcze nie jest przesądzone. Jest oświadczenie prezesa Orlenu, który mówi co innego. Myślę, że ta wielka, największa polska spółka paliwowa, pan prezes Jasiński wie, co mówi" - odpowiada Jerzy Szmit.

REKLAMA

Krzysztof Zasada, RMF FM: Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych ma być przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu...

Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury: Ustawa ta wreszcie zapewni samorządom trwałe źródło finansowania budownictwa drogowego. Stan dróg powiatowych, gminnych jest bardzo zły, to zresztą jest potwierdzane też obiektywnymi wskaźnikami, ale przede wszystkim, kiedy jeździmy codziennie... Przede wszystkim ci, którzy jeżdżą codziennie po drogach gminnych i powiatowych wiedzą doskonale, że one wymagają modernizacji, wymagają tak naprawdę często budowy od nowa. Ten fundusz, ten pomysł poselski jest bardzo dobry i on może tak naprawdę zmienić Polskę, tę gminną, powiatową. Jeżeli oszacujemy, że może być z tego funduszu wybudowane około 6 tysięcy nowych dróg, to jest to naprawdę już bardzo znacząca długość. To jest tak jakby przejechać 10 razy granicę Polski, od północy do południa.

A skąd ten pośpiech? Bo dzisiaj, zaraz po głosowaniu w Sejmie, została zwołana komisja infrastruktury i samorządu nad tym projektem.

, bo wtedy jest to możliwe... Tak, żeby już w przyszłym roku 2018, samorządy mogły korzystać z pieniędzy, które będą pochodziły z funduszu.

I przy okazji, żeby kierowcy od września zapłacili więcej za paliwo.

To czy zapłacą więcej, to jeszcze nie jest przesądzone. Jest oświadczenie prezesa Orlenu, który mówi co innego. Myślę, że ta wielka, największa polska spółka paliwowa, pan prezes Jasiński wie, co mówi. Natomiast myślę tak: chcielibyśmy zjeść ciastko i mieć ciastko. Chcielibyśmy, żeby nas budownictwo drogowe nie kosztowało. Tu często w czasie debaty sejmowej posłowie opozycji mówili: trzeba to finansować z budżetu. No ale skąd się bierze budżet? Budżet bierze się z podatków, z tego co my wszyscy płacimy, z tego co zaciągamy, z zobowiązań, z długu, który w Polsce istnieje. Myślę, że takie finansowanie, które nie powoduje dalszego zadłużania Polski... A tak naprawdę ci, którzy używają (dróg - przyp. red.), to rzeczywiście ponoszą ten główny ciężar budowy dróg. Ktoś więcej jeździ, to naturalnie więcej dróg zużywa...