Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przyjęta tej nocy bez poprawek przez Senat, trafiła już do Kancelarii Prezydenta - dowiedział się reporter RMF FM, Grzegorz Kwolek. Wcześniej rzecznik prezydenta informował, że gdy tylko to nastąpi, Andrzej Duda zapozna się z nią, przeanalizuje i "podejmie decyzję w stosownej chwili".
Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym została uchwalona przez Sejm we wtorek. W nocy z środy na czwartek bez poprawek przyjął ją Senat.
Jak dowiedział się nasz reporter, nowelizacja trafiła już do prezydenta Andrzeja Dudy. Przed południem została przesłana do Kancelarii Prezydenta przez Kancelarię Sejmu.
Wcześniej rzecznik prezydenta pytany o to, kiedy można się spodziewać decyzji prezydenta w sprawie podpisania ustawy, zapowiedział, że kiedy tylko ona wpłynie, "pan prezydent natychmiast się z nią zapozna, przeczyta, przeanalizuje i podejmie decyzję w stosownej chwili".
Nowela ustawy o TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów mają być badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.
Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.
Wątpliwości co do konstytucyjności przyjętych przez parlament przepisów formułowali m.in. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka oraz senackie Biuro Legislacyjne.
W czwartek o skierowanie ustawy do Trybunału przed jej podpisaniem zaapelowali do prezydenta Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
(abs)