Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dostali telefoniczne zaproszenie do rozmów z przedstawicielami MSW i policją na temat projektu INDECT - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Maciej Grzyb. Daty spotkania jeszcze nie wyznaczono.

REKLAMA

Na razie nie wiadomo, o czym przedstawiciele MSW i policji chcą rozmawiać z naukowcami z AGH, którzy opracowali INDECT - nowatorski projekt poprawy bezpieczeństwa, wykorzystujący internet i monitoring. Ciekawe jest jednak, że zaproszenie do rozmów pojawiło się w momencie, kiedy na resort i policję spadła fala krytyki za wycofanie się z projektu, którym zainteresowany jest Europol i policje kilku europejskich krajów.

Do Krakowa wciąż zresztą nie dotarło pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z wyjaśnieniami, dlaczego resort wycofał się z projektu.

Oficjalnie urzędnicy tłumaczyli, że polscy funkcjonariusze mają już wystarczający system wykrywania przestępstw. Z kolei z nieoficjalnych informacji naszych reporterów wynikało, że minister Jacek Cichocki mógł przestraszyć się zapowiadanych przez różne organizacje protestów.

Zobacz również:
Sprawa wydaje się tym bardziej kuriozalna, że Komisja Europejska do tej pory nie została oficjalnie poinformowana o wycofaniu się MSW i Komendy Głównej Policji z projektu INDECT. Wycofanie się partnera z projektu musi się odbyć się zgodnie z określoną procedurą, a ta - jak ustaliła nasza korespondentka Katarzyna Szymańska-Borginon - nie została nawet rozpoczęta. MSW nie poinformowało też oficjalnie koordynatora projektu, czyli Akademii Górniczo-Hutniczej.

Przekazanie Komisji Europejskiej oficjalnej informacji w tej sprawie jest konieczne, bo Bruksela wspiera projekt finansowo. Wycofując się z niego, Polska straci więc co najmniej 180 tysięcy euro. To pieniądze, które pozostały jeszcze do wypłacenia w ramach projektu INDECT. Poza tym nie jest wykluczone, że będziemy musieli również zwrócić pieniądze, które już zostały wydane.

Łącznie suma przeznaczona przez Brukselę dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynosi około 260 tysięcy euro, czyli ponad milion złotych. W sumie zaś Unia przeznaczyła na INDECT, w którym bierze udział 17 krajów, prawie 11 milionów euro.

Prace nad systemem mają zakończyć się w 2013 roku.