Po 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla żon, dzieci i rodziców żołnierzy poległych na zagranicznych misjach, a do tego maksymalnie 150 tysięcy złotych odszkodowania, ale wypłacanego w wysokości uzależnionej od sytuacji materialnej konkretnej osoby. To główne elementy propozycji ugód z rodzinami poległych, jaka powstała w resorcie obrony. Ministerstwo chce też, by zawarcie ugody uniemożliwiało dalsze roszczenia wobec Skarbu Państwa.

REKLAMA

Pełnomocnik części rodzin żołnierzy poległych na zagranicznych misjach Sylwester Nowakowski nie zdradził wprost, czy ta propozycja go satysfakcjonuje. W rozmowie z dziennikarzami stwierdził jedynie, że przedstawi ją swoim mocodawcom: To rodziny są adresatem. W tej chwili jest przedwcześnie, żeby wydawać oceny odnośnie tego, jak ta decyzja zafunkcjonuje w praktyce.

Teraz każdy z uprawnionych do zadośćuczynienia i odszkodowania indywidualnie zdecyduje, czy podpisać ugodę na warunkach MON. Z danych resortu wynika, że dotychczas z roszczeniami wystąpiło łącznie 116 osób. Spośród nich 107 to bliscy 38 żołnierzy i jednego cywilnego pracownika wojska, którzy polegli w Iraku i Afganistanie. Łącznie na obu tych misjach zginęło (lub zmarło w kraju z powodu odniesionych tam ran) 52 żołnierzy i jeden cywil (w Iraku życie stracił też funkcjonariusz BOR, ale Biuro nie podlega MON, a MSW). Zadośćuczynień i odszkodowań od MON domaga się również dziewięć osób, które są bliskimi sześciu żołnierzy, którzy zginęli na misjach w byłej Jugosławii, Kosowie i Kambodży.

Propozycja MON ma stać się normą

Do tej pory MON nie wypłacał zadośćuczynień rodzinom poległych na misjach zagranicznych. Natomiast odszkodowanie w wysokości 250 tysięcy złotych przekazywano tylko osobie, którą żołnierz przed wyjazdem na misję wskazał w polisie ubezpieczeniowej - pozostali najbliżsi nie otrzymywali świadczeń z tego tytułu. Ponadto w razie śmierci żołnierza na misji wypłacane jest jednorazowe odszkodowanie w wysokości osiemnastokrotności wynagrodzenia (dla żony lub dziecka) lub jego dziewięciokrotności (dla innych członków rodziny). Wojsko wypłaca też inne świadczenia: zasiłek pogrzebowy, zapomogi finansowe, renty rodzinne, stypendia oraz pomoc na kontynuowanie nauki lub zmianę zawodu. Rodziny poległych mogą liczyć też na pomoc przy uregulowaniu spraw związanych z zakwaterowaniem w lokalu po zmarłym żołnierzu.

Teraz szef MON poinformował, że propozycja, którą przedstawiono właśnie rodzinom poległych, ma stać się normą. Na początku roku mają zostać przyjęte ustawy w tej sprawie.