Barbara Nowacka zapowiedziała we wtorek ustawę o rzeczniku praw uczniowskich. Jego głównym zadaniem będzie wsparcie i edukowanie uczniów o ich prawach i obowiązkach. Ustawę przygotuje zespół ekspertów.

REKLAMA

Będzie wspierać uczniów, uczyć ich o ich prawach i wskazywać na obowiązki. Żebyśmy wszyscy mieli poczucie, że szkoła to miejsce, w którym traktujemy się poważnie i partnersko, gdzie godność ucznia i jego prawa są istotne, ale równie istotne są ich obowiązki - powiedziała Barbara Nowacka.

Zespół ekspertów pracujących nad ustawą mają stworzyć prawnicy i nauczyciele z różnych stron Polski.

Rzecznik ma działać przy ministerstwie edukacji i przy kuratoriach wojewódzkich.

Będziemy też zachęcać szkoły, by powstawały w nich takie instytucje - dodała minister.

Przykład ze stolicy

Rozwiązanie jest wzorowane na tym, które działa w Warszawie.

Rzecznik podjął ponad 200 interwencji. Nie ma co prawda uprawnień kontrolnych, ale nie o to chodzi. Ma pomagać rozwiązywać konflikty, ma być mediatorem, ma być osobą, która uwrażliwia i nauczycieli, i rodziców, ale również samych uczniów na ich prawa i obowiązki - powiedział obecny na konferencji minister edukacji Rafał Trzaskowski. Zadaniem rzecznika jest również np. promowanie postaw demokratycznych czy partycypacji społecznej.

Stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich od 12 grudnia 2022 r. sprawuje socjolog i antropolog Damian Jaworek.