I Prezes Sądu Najwyższego skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją rozporządzenia ws. organizacji lekcji religii w szkołach. Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 1 września 2024 r., dyrektor szkoły będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

REKLAMA

Małgorzata Manowska skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek na prośbę Episkopatu Polski i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Rozporządzenie MEN, pozwalające na łączenie lekcji religii dla uczniów z różnych klas, zdaniem I Prezes Sądu Najwyższego narusza konstytucyjne relacje między państwem a Kościołami.

Ponieważ zaskarżone rozporządzenie ma wejść w życie już 1 września, I Prezes SN zwróciła się do TK o zabezpieczenie poprzez zawieszenie stosowania tego rozporządzenia.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak z zadowoleniem przyjął informację o zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenia ws. lekcji religii. To bardzo dobra wiadomość - zaznaczył.

Konferencja Episkopatu Polski liczyła na to. Składając petycję do I prezes Sądu Najwyższego, przedstawiliśmy merytoryczne racje prawne wskazujące na wadliwość prawną rozporządzenia, które może skutkować nieodwracalną szkodą dla uczących się w szkołach dzieci i procesu wychowawczego młodych ludzi - stwierdził.

Co zakładają nowe przepisy?

Obecnie zgodnie z przepisami przedszkole i szkoła organizują lekcje religii w oddziale przedszkola lub oddziale klasowym, jeżeli na naukę religii zgłosi się nie mniej niż siedmioro wychowanków danego oddziału w przedszkolu lub uczniów danego oddziału w szkole. Jeśli na naukę religii zgłosi się mniejsza liczba dzieci, przedszkole i szkoła organizują dla nich naukę w grupie międzyoddziałowej lub w grupie międzyklasowej.

Nowelizacja MEN poszerza możliwości organizacji nauki religii i etyki w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych złożonych także z wychowanków lub uczniów, którzy do tej pory nie byli łączeni na tych zajęciach z wychowankami lub uczniami z innych oddziałów lub klas. Zgodnie z nią dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów.

Jednocześnie zapisano, że w szkole podstawowej można w jedną grupę można połączyć: uczniów klas I-III albo klas IV-VI lub klas VII i VIII.

Określono też maksymalną liczbę osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach: w klasach I-III szkół podstawowych wynosi ona 25, dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół - 28. To samo ma dotyczyć lekcji etyki.

Stanowisko episkopatu

Na początku sierpnia Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydała stanowisko dotyczące organizacji lekcji religii, w którym napisano, że zmiany "dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące".

Przewodniczący komisji bp Wojciech Osial stwierdził, że "naruszają one Prawo oświatowe i zasady pedagogiczne", "wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii" oraz że "zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną".