Rząd Beaty Szydło na poniedziałkowym posiedzeniu wysłucha informacji na temat międzynarodowych aspektów Brexitu. Zajmie się również nowelą Prawa bankowego, której celem jest usprawnienie procesu nadzoru nad rynkiem finansowym i zwiększenie bezpieczeństwa tego rynku.

REKLAMA

Przedstawienie przez resort spraw zagranicznych informacji o międzynarodowych aspektach brytyjskiego referendum, będzie pierwszym punktem posiedzenia rządu, które ma się rozpocząć w poniedziałek o godz. 10. Zazwyczaj obrady rządu odbywają się we wtorek.

W związku z Brexitem w poniedziałek dwa spotkania z ministrami spraw zagranicznych UE ma odbyć szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. W poniedziałek rano w Pradze weźmie on udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z szefem niemieckiego MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem, a następnie w zaplanowanym w Warszawie spotkaniu w szerszym gronie szefów dyplomacji państw UE.

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że Polska zaproponuje reformy, które są konieczne do przeprowadzenia we Wspólnocie, aby stawała się ona silniejsza i by się rozwijała. Była to reakcja na wyniki czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii, w którym 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za opuszczeniem Unii przez ten kraj.

Czym jeszcze zajmie się rząd?

Rząd zajmie się również w poniedziałek projektem noweli Prawa bankowego. Jego celem jest usprawnienie procesu nadzoru nad rynkiem finansowym i zwiększenie bezpieczeństwa tego rynku w drodze nowelizacji ustaw regulujących zasady funkcjonowania dwóch grup podmiotów nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), prowadzących działalność depozytowo-kredytową, tj. banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo kredytowych (SKOK).

Projekt przewiduje wyposażenie KNF w uprawnienie polegające na możliwości zlecenia ponownego badania wyceny zabezpieczeń wierzytelności w stosunku do wszystkich podmiotów prowadzących działalność depozytowo-kredytową, rozszerzenie katalogu przesłanek powołania przez KNF zarządu komisarycznego w banku, na wzór przepisów ustawy o SKOK, tj. o okoliczność powstania groźby zaprzestania spłacania przez bank zobowiązań oraz rażącego lub uporczywego naruszania przez bank przepisów prawa w działalności, wyłączenie stosowania niektórych przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego do postępowania w przedmiocie decyzji KNF o ustanowieniu zarządcy lub zarządu komisarycznego, odpowiednio w SKOK lub w banku oraz wprowadzenie możliwości alternatywnego powoływania instytucji zarządcy komisarycznego lub zarządu komisarycznego w SKOK, w zależności od skali działalności podmiotu. Wnioskodawcą projektu jest Ministerstwo Finansów.

Rada Ministrów omówi także - na wniosek Ministerstwa Rozwoju - przebieg prac nad projektem Zalecenia Rady UE dla Polski w sprawie krajowego programu reform Polski na 2016 r. oraz zawierającego opinię Rady na temat przedstawionego przez Polskę programu konwergencji na 2016 r.

(mn)