Główny Inspektor Sanitarny zniósł zakaz podawania i sprzedawania czeskich alkoholi mocniejszych niż 20-procentowe - poinformował rzecznik GIS Jan Bondar. Ograniczenie obowiązywało od 16 września. Zostało wprowadzone po fali śmiertelnych zatruć metanolem.

REKLAMA

Bondar ogłosił, że pracownicy Inspekcji Sanitarnej skontrolowali prawie 70 tys. sklepów i lokali, gdzie podawano alkohol. Zabezpieczyli ponad 175 tys. butelek trunków wyprodukowanych w Czechach. Przebadali też ponad 600 próbek alkoholu, by sprawdzić, czy stężenie występującego w nich metanolu nie przekracza dopuszczalnych norm. Okazało się, że w legalnie kupionych trunkach nie było ilości metanolu zagrażających życiu.

Inaczej wyglądała sprawa próbek alkoholu, które przywiozły z Czech osoby prywatne. W kilku przypadkach stwierdzono w nich śmiertelnie groźne stężenie alkoholu metylowego.

Słowacja znosi zakaz częściowo


Słowackie ministerstwo rolnictwa częściowo anulowało zakaz importu i sprzedaży czeskiego alkoholu obowiązujący od trzech tygodni po czeskiej "aferze metanolowej". Minister rolnictwa Lubomir Jahnatek podkreślił, że Słowacja dopuści do sprzedaży wyłącznie alkohol wyprodukowany w Czechach przed 1 stycznia i po 27 września. Importowany z Czech alkohol będzie musiał zostać opatrzony czeskimi banderolami, a słowacki importer będzie musiał wylegitymować się dodatkowo certyfikatem gwarantującym źródło zakupu.

Ministerstwo ostrzegło zarazem Słowaków przed zakupem czeskiego alkoholu "z prywatnych, niepewnych i niesprawdzonych źródeł". Lubomir Jahnatek nie wykluczył, że "inspektorom nie udało się do tej pory przejąć wielu skażonych metanolem butelek".

Sprawdź w internecie, czy masz w domu legalny alkohol

Ministerstwo Finansów uruchomiło specjalny internetowy system, dzięki któremu każdy może sprawdzić banderolę na opakowaniu alkoholu lub butelce alkoholu. Cała procedura jest darmowa i bardzo prosta. Wchodzimy na specjalną stronę internetową, gdzie w wyznaczonych polach wprowadzane dane ze znaku akcyzy: rok, serię i numer. Inne są banderole na wino, inne na wyroby wysokoprocentowe o pojemności powyżej 500 ml, powyżej 500 ml - mówi Andrzej Bogun z Wytworni Papierów Wartościowych w rozmowie z reporterem RMF FM Piotrem Glinkowskim. Dodaje, że zupełnie inaczej niż te na trunki wyglądają banderole na wyroby tytoniowe.

Po wprowadzeniu danych system weryfikuje oryginalność banderoli. Jeśli jej numer jest błędny, powinniśmy skontaktować się ze służbą celną i oczywiście nie pić takiego alkoholu.

Zobacz stronę, na której można sprawdzić, czy banderola jest oryginalna

Po wypiciu zatrutego alkoholu zmarło prawie 30 osób

W Polsce z powodu skażonego alkoholu - pochodzącego prawdopodobnie z Czech - mogło umrzeć kilka osób. W Czechach metanol był przyczyną śmierci aż 27 osób. Podrabiane w tym kraju alkohole czeskich marek Ab Style i Drak były zanieczyszczone metanolem. To niezwykle trująca substancja, której spożycie powoduje ślepotę, a w większej dawce nawet śmierć.

Zgodnie z informacją Krajowego Konsultanta w dziedzinie toksykologii klinicznej dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to 4-15 ml. Minimalna dawka śmiertelna to 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego. Po kilku godzinach od zatrucia dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości.