Czy to ostateczny koniec bezpłatnego leczenia zębów w Polsce? Od 1 stycznia 2010 r. kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia może stracić nawet 90 procent gabinetów dentystycznych. NFZ wymaga bowiem, aby w każdym, nawet najmniejszym, był aparat rentgenowski.
NFZ stawia tak wysokie wymagania, ponieważ zamierza restrykcyjnie wypełniać zarządzenie resortu zdrowia. To może oznaczać w praktyce, że nie będzie nam wolno podpisać umowy z gabinetem stomatologicznym, który nie będzie posiadał rentgena - powiedziała Jolanta Pulchna z małopolskiego NFZ.
Kłopoty z podpisaniem umowy może mieć nawet 10 tysięcy stomatologów w całej Polsce. To jest po prostu wielka afera. Skala zjawiska jest do tej pory – w mojej ocenie – w służbie zdrowia niespotykana - zaznaczył Robert Stępień ze Stowarzyszenia Lekarzy Stomatologów Kas Chorych. Od 1 stycznia od 70 do nawet 90 proc. pacjentów może więc zostać bez opieki dentystów. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Macieja Pałahickiego:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Narodowy Fundusz Zdrowia radzi właścicielom gabinetów stomatologicznych kupić drogie urządzenia lub wymusić zmiany przepisów w resorcie zdrowia. Pojawił się ten warunek w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a nie zarządzeniu prezesa NFZ - stwierdził prezes NFZ Jacek Paszkiewicz. Jak zaznaczył, obecne rozporządzenie jest dla dentystów bezwzględne i nie zostawia miejsca na dowolność Funduszu. Skoro w rozporządzeniu jest wpisany aparat RTG, to ma być, i nie jest ważne, że jest on wymieniony jako warunek dodatkowy. Zdaniem prezesa NFZ to błąd, który wkradł się w resorcie Ewy Kopacz i urzędnicy już pracują nad jego usunięciem. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Co ciekawe, ministerstwu nie jest spieszno do wyjaśnienia sprawy. Dla resortu problem po prostu nie istnieje. Doszło do jakiegoś nieporozumienia. Jest to warunek dodatkowy, a nie konieczny. Nie jest niezbędny, żeby kontraktować świadczenia ze stomatologami - powiedział kilku dni temu rzecznik resortu Piotr Olechno. Jak się jednak okazuje, jeżeli sprawa nie zostanie wyjaśniona, rozporządzenie będzie interpretowane tak, jak zapowiada NFZ. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Kamili Biedrzyckiej:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio