Cztery miliardy złotych zapłaci budżet państwa za emerytury przejściowe dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego zawarł z klubami PO, PSL i Lewicy porozumienie w sprawie warunków wypłaty świadczeń. Będą one przysługiwać pedagogom z co najmniej 20-letnim stażem. Wypłaty emerytur przejściowych mają ruszyć w 2013 r., potrwają do 2024.
Emerytur przejściowych nie będzie można łączyć z pracą w zawodzie. Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, świadczenia te mogą objąć około 100 tys. nauczycieli.
Warto zwrócić uwagę na polityczny aspekt porozumienia. ZNP cementuje sejmową koalicję PO, PSL i Lewicy, aby odrzucić ewentualne weto Lecha Kaczyńskiego. Jeżeli będzie weto prezydenta w tej konkretnej sprawie, to absolutnie to weto zostanie odrzucone - zapowiedział Wojciech Olejniczak z klubu Lewicy.
Według obowiązujących przepisów, na wcześniejszą emeryturę będą mogli przejść tylko ci nauczyciele, którzy uzyskają do niej prawo do końca tego roku. Mogą to zrobić bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Z kolei, według rządowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych, z emerytur pomostowych mogliby skorzystać jedynie nauczyciele pracujący z tzw. trudną młodzieżą.