Mimo trzech gotowych już zarzutów prokuratorskich ws. konkursów na stanowiska dyrektorskie w Najwyższej Izbie Kontrolu, szef klubu Parlamentarnego PSL idzie w zaparte. "Mam czyste sumienie" - pisze Jan Bury w oświadczeniu, które przesłał dziennikarzom. Prokuratura wystąpiła do marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu Buremu i prezesowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Szef Izby wystąpił już z wnioskiem o uchylenie mu immunitetu.
W przypadku Jana Burego, nic nie wskazuje, by zamierzał on wystąpić z wnioskiem o uchylenie mu immunitetu. W oświadczeniu Jan Bury pisze, że od ponad dwóch lat CBA prowadzi wobec niego bezpardonową akcję mająca na celu wyeliminowanie go z życia publicznego. Byłem i jestem osobą odpowiedzialną, mam czyste sumienie. Moje zachowanie będzie stosowne do zaistniałej sytuacji - twierdzi poseł. Zapewnia też, że jest świadomy pełnej niezależności NIK i że nigdy w tę niezależność nie miał zamiaru ingerować.
W przypadku Jana Burego zarzuty można podzielić na dwie grupy - chodzi zarówno o nakłanianie funkcjonariuszy publicznych do wpływania na wyniki konkursów na te stanowiska, ale również o nakłanianie funkcjonariuszy publicznych w trakcie trwania kontroli prowadzonej przez NIK w jednej z gmin na Podkarpaciu.
To smutna i zaskakująca sprawa - tak aferę Kwiatkowskiego i Burego komentuje w rozmowie z RMF FM partyjny szef Jana Burego, wicepremier Janusz Piechociński z PSL. Dojrzali mężczyźni, dojrzali politycy - a dotyka to szefa NIK-u i długoletniego parlamentarzysty - wiedzą, co się w takich chwilach robi - powiedział nam Janusz Piechociński.
Mam nadzieję, że Jan Bury - podobnie jak Krzysztof Kwiatkowski - zapowie zrzeczenie się immunitetu - powiedziała z kolei marszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska.
Prokuratura chce postawić szefowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu cztery zarzuty - "manipulowanie przebiegiem konkursu na stanowiska dyrektora delegatury NIK w Rzeszowie, wicedyrektora delegatury w Rzeszowie, dyrektora delegatury NIK w Łodzi i wicedyrektora departamentu środowiska w NIK".
Zarzuty dla Jana Burego można podzielić na dwie grupy - chodzi zarówno o nakłanianie funkcjonariuszy publicznych do wpływania na wyniki konkursów na te stanowiska, ale również o nakłanianie funkcjonariuszy publicznych w trakcie trwania kontroli prowadzonej przez NIK w jednej z gmin na Podkarpaciu.
Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk poinformował, że prokuratorzy zebrali bardzo obszerny materiał dowodowy w tej sprawie. To m.in. nagrania rozmów telefonicznych. Zgodę na ich utrwalanie wyraził sąd - podkreślił rzecznik.
Szef klubu PSL Jan Bury - podkarpacki działacz ludowców - od kilkunastu miesięcy jest w centrum zainteresowania prokuratury i służb, ale trwa na stanowisku. Jak zauważa dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki, niezatapialność Burego wynika z bardzo silnej pozycji w partii. Bury miał być jednym z tych polityków, którzy będąc stronnikami Waldemara Pawlaka dokonali zwrotu i dali Januszowi Piechocińskiemu zwycięstwo i fotel prezesa. A że ten jest wciąż chwiejny, a partyjna pozycja wicepremiera nieszczególnie mocna, zadarcie z Burym i choćby próba odwołania go z funkcji szefa klubu mogłaby oznaczać trzęsienie ziemi w ludowych szeregach. Zwłaszcza, że Bury nie zamierzał podobno w spokoju czekać na dymisję, tylko sugerował, że ta nikomu się w partii nie będzie opłacać.
Nazwisko Jana Burego przewija się w kilku wątkach "afery podkarpackiej". Jednak jak dotąd w żadnym z nich nie usłyszał zarzutów. W związku z tym przylgnął do niego przydomek "teflonowy", bo nic się do niego nie przyczepia.
Wcześniej pojawiały się też informacje o nim jako rozgrywającym stanowiska w energetyce, kiedy był w resorcie skarbu. Reporterzy RMF FM z kolei ujawnili, że ludowiec może być zamieszany w wykorzystywanie policji do politycznej zemsty na Podkarpaciu.
Cały czas trwają śledztwa, w których przewija się nazwisko Burego, dotyczące: korupcji, płatnej protekcji, a także wyłudzania unijnych funduszy.
Mimo że trudno więc znaleźć polityka, wokół którego byłoby tak wiele niejasności i podejrzeń wzmaganych przez przeszukania, podsłuchy i konflikty ze służbami i który wciąż zajmowałby eksponowane stanowisko, Bury trwa a politycy PSL mówią, że czekają aż prokuratura wreszcie zdecyduje się na postawienie mu zarzutów.
(mpw)