Około dwóch godzin - tyle ma trwać jutrzejsze expose Mateusza Morawieckiego. Premier rozpocznie wygłaszanie swojego wystąpienia programowego o 10:00, czyli godzinę po tym jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zacznie ogłaszanie wyroku w sprawie niezależności Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

REKLAMA

To nie jest zbieg okoliczności, to celowy zabieg - zauważa nasz dziennikarz Patryk Michalski. Premier Morawiecki swoim expose będzie próbował odciągnąć uwagę od wyroku TSUE, który - jak wiele na to wskazuje - może podważać tak zwaną reformę wymiaru sprawiedliwości.

Mateusz Morawiecki zamierza snuć długodystansowe plany wykraczające nawet poza jedną kadencję. Będzie mówił między innymi o ekologii, planach cyfryzacji Polski czy walce ze zmianami klimatycznymi, dystansując się od orzeczenia unijnego Trybunału.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że premier w expose największy nacisk położy na sprawy gospodarcze, długofalowego rozwoju Polski oraz sprawy ekologiczne i europejskie. Będzie też mówił o kwestach związanych z polityką europejską, gdyż przed nami zarówno ciąg dalszy negocjacji budżetowych, jak i związanych z polityką klimatyczną - dodał Müller.

Po expose odbędzie się debata średnia, która potrwa cztery godziny. Głosowanie zaplanowano na 20:00.

Rząd Mateusza Morawieckiego

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Będzie on liczył 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu.

Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu.

Ponadto w piątek na ministrów-członków Rady Ministrów zostali powołani: Michał Dworczyk (który będzie kierował KPRM), Konrad Szymański (będzie odpowiadał za sprawy europejskie), Łukasz Schreiber (zostanie szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów) oraz Michał Woś (który finalnie, po nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej obejmie ministerstwo środowiska).

Polityczne emocje tygodnia

Sejm jutro wieczorem zajmie się między innymi podwyżką akcyzy, likwidacją 30-krotności czy przekształceniem Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy, z którego ma być sfinansowana 13. dla emerytów.

Jutro mija też termin na zgłaszanie kandydatów w prezydenckich prawyborach organizowanych przez Platformę Obywatelską.

ZOBACZ KONIECZNIE: To będzie tydzień politycznych wydarzeń w wersji XXL