Dziś rano rozpoczął się trzydniowy egzamin gimnazjalny organizowany dla tych uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogły przystąpić do testu w kwietniu. W najbliższych dniach pisać będą także ci gimnazjaliści, których prace unieważniono z powodu nieprzestrzegania procedur lub ściągania.

REKLAMA

Tegoroczni uczniowie III klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową i zdaje egzamin gimnazjalny w nowej formule. Test nie jest, jak w poprzednich latach, podzielony na część humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą i językową. W arkuszach wyodrębniono zadania z poszczególnych przedmiotów po to, by można było dokładnie ocenić wiedzę i umiejętności ucznia.

Podobnie jak w kwietniu, dziś na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie najpierw będą rozwiązywać blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Po przerwie dostaną zadania z języka polskiego.

We wtorek na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie też będą mieli do rozwiązania dwa bloki zadań. W pierwszym znajdą się zadania z biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki.

W środę gimnazjalistów czeka egzamin z języka obcego. Najpierw będzie to test na poziomie podstawowym. Po przerwie część z gimnazjalistów będzie rozwiązywać zadania na poziomie rozszerzonym.

Liczba gimnazjalistów zdających egzamin w drugim terminie:

Historia i wiedza o społeczeństwie -1923

Język polski - 1924

Przedmioty przyrodnicze - 1958

Matematyka - 1957

Język angielski - 1696

Język niemiecki - 322

Język rosyjski - 86

Język francuski - 4

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wynik z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.