Sporo politycznych powrotów do przeszłości czeka nas w najbliższym tygodniu. Przed nami m.in. kolejna odsłona sądowej batalii o przyszłość dwóch gdańskich muzeów. Wrócą też dyskusje o wycinanych drzewach.

REKLAMA

W nadchodzącym tygodniu posłowie mogą rozstrzygnąć losy wniosku Platformy Obywatelskiej, która przekonuje w Sejmie do konstruktywnego wotum nieufności dla rządu. Nawet gdyby po stronie PO stanęła cała opozycja - rządu nie odwoła. I dlatego posłowie Prawa i Sprawiedliwości mówią, że to "zabawa polityczna" i niepotrzebne "show". A Platforma odpowiada, że liczy na poważną debatę o bilansie rządów PiS.

W parlamentarnych dyskusjach wróci też na pewno temat wycinki drzew. Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska zajmie się przepisami poświęconymi tej sprawie. Posłowie będą omawiać projekt przepisów przygotowanych przez PiS, a także inny projekt - firmowany przez Nowoczesną. Obie propozycje są odpowiedzią na wątpliwości, które wywołały obowiązujące od kilku miesięcy przepisy ułatwiające wycinanie drzew. Jeśli zaplanowane na środę prace komisji będą się toczyć zgodnie z planem, jeszcze w tym tygodniu Sejm może przegłosować ustawę i wysłać ją do Senatu.

Brunon Kwiecień w krakowskim sądzie

Wracały będą też pytania o bezpieczeństwo w parlamencie. To dlatego że w krakowskim sądzie odbędzie się rozprawa odwoławcza w procesie Brunona Kwietnia, skazanego na 13 lat więzienia za przygotowywanie zamachu terrorystycznego na Sejm. Mężczyzna planował zdetonować w pobliżu gmachu parlamentu kilka ton materiałów wybuchowych. Przed sądem przekonywał wcześniej, że padł ofiarą prowokacji i gry operacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Teraz stanie ponownie przed sądem, bo odwołał się od wyroku. Rozprawę zaplanowano na środę i czwartek.

W innym sądzie rozstrzygać się będzie głośny spór, o którym często rozmawiają politycy. Naczelny Sąd Administracyjny zajmie się przyszłością dwóch gdańskich muzeów. Chodzi o Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Ministerstwo Kultury chce je połączyć, ale protestuje przeciwko temu dyrekcja pierwszej z placówek. Wspiera ją Rzecznik Praw Obywatelskich. Wymiana argumentów - także w sądach - trwa od wielu miesięcy. Kolejna odsłona - tym razem w NSA - w najbliższą środę.

Spotkanie Waszczykowski - Tajani

We wtorek szef MSZ spotka się z niedawno wybranym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Witold Waszczykowski i Antonio Tajani mają rozmawiać w Strasburgu. I choć to czysto kurtuazyjna wizyta, będzie okazją do poprawy relacji między polskim rządem a europarlamentem. Jego poprzedni szef - Martin Schulz - głośno krytykował działania władz w Warszawie, związane z Trybunałem Konstytucyjnym. Antonio Tajani - jak dotąd - nie odnosił się do tych spraw. Na przewodniczącego PE został wybrany między innymi głosami EKR - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, czyli frakcji, do której należą politycy PiS.

Za tydzień - w niedzielę, zaczną się uroczystości związane z siódmą rocznicą katastrofy smoleńskiej. Państwowe obchody przygotowuje Ministerstwo Kultury, które w swoim komunikacie zapowiada: "Uroczystości upamiętniające 7. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, które odbędą się w dniach 9-10 kwietnia 2017 r. będą miały charakter państwowy i wezmą w nich udział przedstawiciele najwyższych władz RP".