Nowe kłopoty czekają władze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii po opublikowaniu oficjalnego raportu CIA. Stwierdza on, że w momencie inwazji Irak nie miał broni masowego rażenia. Ani jądrowej, ani biologicznej, ani chemicznej.
Z raportu przedstawionego komisji Kongresu przez tzw. Grupę Przeglądową CIA ds.Iraku wynika też, że nie ma żadnych dowodów na to, by Irak produkował broń masowego rażenia po 1991 roku. Wtedy to, po wojnie nad Zatoką Perską, wprowadzono przeciw niemu sankcje ONZ.
Nie znaczy to oczywiście, że Saddam Husajn nie miał możliwości produkcji broni biologicznej, ale na to również nie znaleźliśmy żadnych dowodów - podkreślał Charles Duelfer, szef specjalnej grupy, która przez 18 miesięcy przeczesywała Irak w poszukiwaniu arsenałów Saddama. Liczący 1,5 tys. stron raport ostatecznie obala główny powód inwazji na Irak podawany przez Waszyngton i Londyn. I to w momencie, gdy Ameryka rozgrzana jest prezydencką kampanią wyborczą, i tak już mocno skoncentrowaną na Iraku.
Raport wywołał też zamieszanie na międzynarodowej scenie politycznej - stwierdza bowiem, że Saddam Husajn przekupywał zagranicznych polityków, głównie z Rosji i Francji, stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Moskwa na razie nie komentuje tych zarzutów, od razu jednak zareagowała Francja, która ostro sprzeciwiała się wojnie w Iraku. Według Paryża oskarżenia są absolutnie bezpodstawne. Niewykluczone, że Francja zażąda dodatkowych wyjaśnień, co dodatkowo skomplikuje i tak już fatalne stosunki Paryża i Waszyngtonu.
Dokument wymienia także Polskę - obok USA, Francji, Rosji i Ukrainy - wśród krajów, których firmy robiły interesy z reżimem Saddama z naruszeniem sankcji. W raporcie jest jednak także wniosek, że Saddam planował wznowienie programu produkcji broni masowego rażenia, gdy tylko uda mu się doprowadzić do zniesienia sankcji. Sankcje na Irak były naruszane m.in. przy okazji realizacji ONZ-owskiego programu "ropa za żywność", traktowanego przez niektóre firmy jako furtka do nielegalnych transakcji z Saddamem. Sankcje zakazywały Irakowi posiadania broni chemicznej, biologicznej i atomowej, a także rakiet balistycznych o zasięgu większym niż 150 km.