Tysiąc bezpłatnych opatrunków dla chorych na EB, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka trafił do Poradni Dermatologii i Wenerologii w Warszawie. Dodatkowe pół tysiąca opatrunków od prywatnego darczyńcy dostała Fundacja EB Polska, która - jak ustalił nasz dziennikarz - zamierza przekazać dodatkową pulę Stowarzyszeniu Debra Polska Kruchy Dotyk, które zajmuje się dystrybucją bandaży. Chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka mogą zgłaszać się w tej sprawie do Fundacji do 1 lutego. To odpowiedź na problem ponad pół tysiąca chorych. Od stycznia - wraz z nową listą leków refundowanych - niektóre niezbędne dla nich bandaże podrożały o ponad siedemset procent. Czyli miesięcznie nawet o ponad tysiąc złotych.
W ubiegłym tygodniu Fundacja EB Polska otrzymała 500 sztuk opatrunków Mepilex Transfer od darczyńcy, który chce pozostać anonimowym. Podopieczni Fundacji, którzy są zainteresowani otrzymaniem opatrunków, proszeni są o pilny kontakt e-mailowy z Fundacją (fundacja@ebpolska.pl). W treści wiadomości należy wpisać swój adres i numer telefonu.
W sprawie skorzystania z puli dwóch tysięcy bezpłatnych opatrunków, których przekazanie uzgodniły ze sobą ministerstwo zdrowia i firma Mölnlycke Health Care Polska należy kontaktować się ze Stowarzyszeniem Debra Kruchy Dotyk - pod adresem e-mail: sekretariat@debra-kd.pl
Firma Mölnlycke Health Care Polska Sp. z o.o. zadeklarowała przekazanie potrzebującym 2000 sztuk opatrunków Mepilex Transfer 15x20cm. Pierwsza część dostawy (1000 sztuk) zostanie przekazana do ośrodka, który rozdysponuje opatrunki wśród potrzebujących pacjentów z EB - czytamy w e-mailu wysłanym przez Biuro Prasowe Ministerstwa Zdrowia do dziennikarza RMF FM Michała Dobrołowicza. Kolejny tysiąc bezpłatnych opatrunków ma trafić do Poradni do 10 lutego.
W szybkiej dystrybucji opatrunków do chorych pomaga Stowarzyszenie Debra Polska Kruchy Dotyk. W pierwszej kolejności otrzymają je najbardziej potrzebujący chorzy, czyli ci, którzy zużywają ich najwięcej w skali miesiąca - wynika z e-maila, który reporter RMF FM otrzymał od profesora Cezarego Kowalewskiego z Poradni Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Z informacji naszego dziennikarza wynika, że pierwsza pula bezpłatnych opatrunków trafi do ok. 20 osób. Jeden chorych może zużyć nawet 10 bandaży dziennie.
Jak dowiedział się nasz reporter, na poniedziałkowe popołudnie zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli jednej z firm produkujących opatrunki z pracownikami Ministerstwa Zdrowia. Jednym z tematów ma być kwestia obniżenia tak zwanej urzędowej ceny zbytu jednego z popularnych opatrunków, dzięki czemu mechanizm refundacyjny mógłby zadziałać tak, żeby od marca (gdy w życie wejdzie nowa lista leków refundowanych) ten konkretny opatrunek był dostępny dla pacjentów bezpłatnie.
APA